IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Carnet de... soferita
catalina77
post Jan 11 2006, 08:59 AM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Sfat pentru cei ce fac scoala de soferi: atentie marita la picioarele instructorului.

Asa cum se shtie masinile de scoala au dubla comanda...ei bine, si unii dintre instructori ajuta masina in defavoarea elevului. Deh, ii pasa ca e masina lui. Mai precis...la plecare apasa acceleratia (daca masina nu are injectie) sau ambreiajul, ca sa plece lin... Toate acestea sunt in defavoarea elevului care spune "moooooa dar ce bine merg, nu am nici o problema" iar la examen constata ca mai are putin si-l scoate pe Garcea prin parbriz sau mai shtiu eu...

Daca vedeti asa ceva atrageti-i atentia instructorului. :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Jan 11 2006, 09:22 AM
Post #22


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



  Buna fetelor , acum e randul meu sa imi tineti pumnii ca incep si eu scoala de soferi si Meeeeeeeeeeeg , unde ne intalnim pentru o cursa ? :P :P :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 11 2006, 10:01 AM
Post #23





Musafir






QUOTE
Si inca un lucru, orice nu stiti intrebati, chiar daca instructorul se va inerva, tot ce veti invata rau sau prost se va remedia destul de greu!!! Bafta pe sosele!!! :hainoroc:


daaaa asa e. eu am venit cu deprinderi foarte proaste de la bucuresti si instructorul cu care am facut orele suplimentare s-a luptat la greu sa ma corecteze. si inca mai am probleme dar incerc pe cat posibil sa le corectez eu (virajele mama lor ca viram ca o carutza... si mersul drept, misterul vitezei nr 4 si "da, viteza 5 exista! si chiar viteze peste 40km/h! "). acuma zic eu ca merg relativ corect (ma rog, o sa mai dureze pana cand ma numesc sofer dar perseverez).
bafta multa si ne auzim.
as muta topicul la tehnologie ca deja nu prea mai e de cariere...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Jan 11 2006, 10:07 AM
Post #24


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Forte, o sa mergi relativ bine dupa vreun an jumatate. Dupa ce am luat permisul luam virajele mai ceva ca la cursele de masini :hohote: Daca mai eram cu cineva in masina trebuia sa se tina bine ca altfel ii scoteam pe geam... :hohote:
Cu cat incerci sa te corijezi mai mult cu atat vei merge mai bine. Principalul e sa nu asculti ce-ti spun altii...uite, de ex. cand merg la tzara cu ai mei, pe E70, catre Alexandria, exista localitatea Valea Plopilor...acolo, in curbele alea au murit 3 vecini de-ai bunicii mele...de frica vreau sa-ti zic ca reduc la maxim iar dealul ala il urc cu a doua, maxim cu a 3-a. Fac coloana in spatele meu...cei ce se grabesc ma depasesc si ma injura ca la usa cortului insa eu imi vad de ale mele. Idee e ca atunci cand esti la volan se poate intampla orice iar mie mi-e frica...am un amic care spune "ti-ai luat carnet, ti-ai luat bilet catre moarte" :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
medeea2004
post Jan 11 2006, 11:27 AM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 568
Joined: 17-December 05
Member No.: 112



merci Meg  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 11 2006, 11:41 AM
Post #26





Musafir






cata, stiu de curba aia (am facut cunostinta cu ea in viteza a 5a cica.... asa sustin pasagerii mei  :o ) si nu imi place deloc (sunt vreo 2-3 pe traseul pana acasa care imi dau fiori de groaza, dar sper sa ma adun si sa merg corect... si sa aduc pasagerii in viata la destinatie.).
am noroc ca am ESP la masina si ala corecteaza muuuuulte din boazele pe care le fac (il simt la virajele luate prost cum corecteaza masina) si ca masina raspunde relativ bine la comenzi (franeaza f bine, directia merge bine, nu tre sa imi rup mainile in volan si schimbator).
oricum, ma intorc vineri seara la ai mei (vine mama in bucuresti la control si profit ca sa o duc acasa si sa ajung sa imi vad si eu motanii) sper sa nu fie prea aglomerat drumul. mie imi e mai teama de astia care stau ca animalele pe strada de vorba, nu ii doare capu ca poti sa dai peste ei sau te injura daca ii claxonezi. si aia cu carutele nesemnalizate... am avut parte de vreo 2 pe care i-am evitat la milimetru
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 11 2006, 12:18 PM
Post #27


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



QUOTE
  Buna fetelor , acum e randul meu sa imi tineti pumnii ca incep si eu scoala de soferi si Meeeeeeeeeeeg , unde ne intalnim pentru o cursa ? :P :P :P


larysa, eu incep in februarie.. :) bafta pana atunci :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 11 2006, 12:53 PM
Post #28





Musafir






meg, laryssa - aveti grija sa va intelegeti foarte bine cu instructorul (e foarte important)- nu ezitati sa cereti sa il schimbati daca nu sunteti pe "aceeasi lungime de unda". eu cu cel de la bucuresti nu pot sa zic ca am fost si a mers tare greu de ambele parti; cu celalalt a fost insa f bine, ne-am inteles bine din prima si m-a ghicit exact unde imi era teama, unde ezitam... exact in momentul in care eram "pierduta" intervenea. e foarte important asta ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Jan 11 2006, 02:33 PM
Post #29


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



Eu fac scoala cu o cunostinta , si de condus stiu deja de vreo 5 ani , doar ca nu am permis inca  :-* :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dmona
post Mar 11 2006, 09:45 PM
Post #30


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 154
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 86



Fortelady, scuze ca sunt offtopic, dar vreau sa te intreb: ce inseamna ESP? Ai pomenit de el intr-o poastare anterioara...

Fetelor, cum mai merge cu condusul (pt cele care aveti carnet), cu scolile de soferi? Meg, Larissa, Medeea, fortelady...si altele care sunteti mai incepatoare?

(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:04 AM