IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sub capota, Minimum de informatii despre automobile si "manipularea" lor.
injen
post Nov 6 2008, 05:46 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 18
Joined: 6-November 08
From: Bucuresti
Member No.: 5,276



Buna ziua.

Cum in ultimii 2 ani numarul de femei la volan creste surprinzator, m-am gandit sa fac un topic de intrebari, raspunsuri si recomandari in ale soferiei si automobilismului.
O sa incep cu un citat dintr-un manual de utilizare, din capitolul "Siguranta la volan":

*O centura de siguranta dispusa incorect, poate provoca accidentari grave in cazul producerii unui accident.
*Partea de umar a centurii trebuie sa treaca peste mijlocul umarului si niciodata peste gat. Centura de siguranta trebuie sa aiba contact ferm cu corpul.
*Partea inferioara a centurii trebuie sa treaca peste bazin, nu peste abdomen.

Atentie deasemenea si la reglarea tetierelor. Partea lor superioara trebuie sa se afle la inaltimea partii superioare a capului. Este valabil pentru TOATE tetierele - fata spate.

Reglati scaunul conducatorului astfel incat sa se pastreze o distanta de cel putin 25cm intre pieptul acestuia si centrul volanului.
Nu inclinati spatarul scaunului foarte mult in spate! Sistemul airbag si centura de siguranta asigura o protectie optima cand spatarul scaunului de gaseste in pozitie verticala, iar conducatorul este asigurat in mod corect cu centura de siguranta. Cu cat spatarul scaunului este mai inclinat in spate cu atat mai mare este riscul unei accidentari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Nov 6 2008, 06:55 PM
Post #2





Musafir






Ahem Ahem...stai putin sa vad daca am inteles. Cum in ultimii 2 ani "numarul de femei la volan creste surprinzator" (ce-o fi asa surprinzator in asta nu inteleg, dar ma rog), te-ai gandit sa vii sa ne educi putin, pentru ca se stie ca femeile nu prea au habar de condus sau cum?

As vrea sa cred in bunele tale intentii, dar daca este asa exprimarea aleasa nu e tocmai una din cele mai fericite.

In plus, topicul va fi mutat la Tehnica si Tehnologie, pt ca acolo am mai discutat despre asa ceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Nov 6 2008, 06:58 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Eu oricum sunt de parere ca cele mai multe dintre femei conduc mai bine decat cei mai multi dintre barbati!
Topicul ar fi bine venit, dar cu recomandari ...nu stiu...decente?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Nov 6 2008, 07:05 PM
Post #4





Musafir






Tin sa te contrazic. Nu generalizez,dar majoritatea femeilor sunt tufe la volan. Pe de alta parte,femeile sunt si mult mai prudente. Ceea ce e bine. Adica,mai bine incurci traficul,decat sa omori oamenii datorita vitezei

This post has been edited by rozy: Nov 6 2008, 07:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Nov 6 2008, 07:21 PM
Post #5





Musafir






Iaca aparu si misoginu' (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Stii cumva cate femei NU conduc in America? Sau faptul ca cele mai grave accidente sunt provocate in general de barbati, din cauza alcoolului si/sau a teribilismului?
Rozy, eu te contrazic. Sunt de acord ca femeile tind sa aiba probleme (sa ma exprim si eu ca americanii (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) la parcari, pana se obisnuiesc cu dimensiunile masinii. Nu toate, bineinteles. A conduce bine nu inseamna a te baga in cele mai stramte spoturi, facand sa franeze o coloana intreaga in urma ta.

E.L. By the way... tu stai sub capota cand conduci? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Ca eu stiu ca acolo e motorul, printre altele. Asta asa, din cunostintele mele de ignoranta la volan.

This post has been edited by pescarush: Nov 6 2008, 07:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Nov 6 2008, 07:32 PM
Post #6





Musafir






Pai tocmai,femeia are probleme in aprecierea dimensiunii masinii. De aceea: parcheaza stramb(din 10 miscari,caz vazut cu ochii mei) ,nu se strecoara prin trafic ca are impresia ca are jeep, intra in usa spalatoriei (o profa de-a mea), se haraie de un stalp de-a lungul intregii!!! masini,iese cu spatele din curte si se opreste in masina parcata pe cealalta parte a strazii. Toate cazuri reale. Niciunui barbat nu o sa i se intample asta vreodata. Pe cand mare problema a barbatilor,care provoaca mai multe necazuri ca problemele femeilor, e viteza.
De ce nu putem recunoaste oare ca majoritatea barbatilor manevreaza mai bine masinile? (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif) Eo rusine sau ce?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 6 2008, 07:34 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Intentie buna insa daca mai vede careva "buna ziua" la miezul noptii risti sa nu te ia nimeni in serios.
Noapte buna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Nov 6 2008, 07:40 PM
Post #8





Musafir






Rozy, a conduce masina nu inseamna numai parcare. E adevarat, e deranjant sa vii sa-ti gasesti masina lovita din cauza manevrelor unui nepriceput. Oooo, n-ai vazut tu manevre de parcare la un barbat chinez! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Scuze, nu sunt rasista, dar asta e adevarul. Sunt femei catastrofe la volan, n-am sa spun ca nu. Dar sa stii ca dupa ce freaca masina de cateva ori, mai capata experienta si tot invata sa-i aprecieze dimensiunile corect, chiar daca mai greu (si bineinteles, daca nu se descurajeaza si renunta).
Eu nu spun ca barbatii nu manevreaza mai bine masinile, in general, dar aici am avut marea surpriza sa constat cati barbati care au condus ani buni in Romania si-au picat examenul de conducere prima data, pe cand femeile, facand parcari din mai multe manevre si mergand asa cum numesc astia "preventive", au luat examenul.
Si intr-un trafic care se vrea civilizat, conteaza mult!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Nov 6 2008, 10:03 PM
Post #9


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Din auzite si din vazute cunosc cazuri de catastrofe la volan atat de sex feminin cat si de sex masculin. Si sincer, n-as zice ca un barbat nu e in stare sa-si busasca rau masina. Sunt destui care nu se pricep sa aprecieze distante sau care cred ca in trafic lucrurile trebuie sa stea ca in NFS.
Dar cred ca nu asta-i scopul topicului. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bogdan
post Nov 7 2008, 12:13 AM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 22-November 06
From: Arad
Member No.: 733



Eu pana acuma nu am vazut vre-o femeie care sa conduca bine...sau...poate am eu pretentii prea mari.

Visul meu erotic este sa am o prietena sau nevasta care sa conduca mai bine decat mine (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:26 PM