IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cosmetice testate pe animale
Ciresica
post Apr 14 2009, 08:55 PM
Post #1


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



Ce parere aveti? (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)

Sunteti pro sau contra? Tineti cont de acest factor cand va achizitionati cosmeticele sau nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 14 2009, 08:55 PM
Post #2


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Contra. E inuman.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 14 2009, 10:56 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu stiu daca stiti, insa peste 99 la suta dintre medicamentele de larg consum au fost si sint in continuare testate pe animale. In cazul cosmeticelor, animalele sufera mai putin decit acelea dintre noi care isi cumpara o crema si fac alergie la un compus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Apr 14 2009, 10:58 PM
Post #4


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Nu stiam... Eu ma gandeam ca la medicamente e ceva mai de inteles decat la cosmetice...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Apr 14 2009, 10:59 PM
Post #5





Musafir






NU sunt de acord, dar nu stiu ce am putea face, e intr adevar inuman sincer mai bine le ar testa pe pers voluntare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 15 2009, 01:29 AM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Intrebarea se pune asa: nu dorim testarea pe animale, DAR ne-am oferi voluntare? Eu, una, NU.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 15 2009, 08:57 AM
Post #7





Musafir






Eu nu vad alternativa (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Dar la animalele macelarite in abatoare( ca sa ne facem noi poftele) nu va ganditi? Aia nu e inuman? Eu zic ca e un strop de ipocrizie sa te revolti la testarea pe animale, dar sa n-ai nici o problema sa-ti alegi un mielut dintr-un tarc si sa ceri sa fie sacrificat ca sa te simti tu "implinit" de Pasti (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
deedee29
post Apr 15 2009, 10:34 AM
Post #8


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 347
Joined: 5-December 08
From: Highway to Hell
Member No.: 5,474



Eu nu sunt un opozant fervent al testarii produselor cosmetice pe animale, atata timp cat e facuta intr-un mediu controlat si cu respectul cuvenit acestor fiinte. Intr-o lume ideala nu ar trebui sa se intample asa, dar cred si eu, ca si Rozy, ca sunt multe alte lucruri, cu adevarat barbare (daca ati avut stomacul sa vedeti Earthlings veti intelege si mai bine la ce ma refer), carora ar trebui sa li se puna capat.
Intr-o dezbatere ca aceasta e usor sa spui nu, dar dincolo de sentimentele nobile care ne-ar anima, vorbele fara fapte sunt egale cu zero. Daca ai ceva impotriva acestor practici, primul act de opozitie ar fi acela sa nu mai cumperi cosmetice sau iti iei numai cosmetice pe care producatorii afirma cel putin (cine a stat cu adevarat sa-i verifice) ca nu au fost testate pe animale.
Insa atata vreme cat discutiile raman lipsite de urmari practice, in calitate de consumatori (fie de cosmetice, fie de produse de origine animala) nu facem decat sa incurajam tocmai astfel de actiuni pe care le blamam cu inversunare.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 15 2009, 10:40 AM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Subscriu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Apr 15 2009, 10:55 AM
Post #10





Musafir






Sunt de acord cu Rozy. Mie mi-e asa o mila de sarmanii mielusei, ca nici nu-mi vine sa mananc miel de Pasti. Cand se producea ritualul la tara, eu nu rezistam prin preajma.

Majoritatea firmelor mari de cosmetice le testeaza pe animale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:58 AM