IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

42 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt o fata normala?
Fanny
post Jan 10 2008, 05:15 PM
Post #21


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Kadenzza, mintea este o arma foarte puternica, dar tu o folosesti intr-un mod gresit. Gandirea asta pesimista risca sa te distruga. Ia exemplu de la atii, observa-i cum se comporta in societate si cum se apara de rautati. Ai vazut in din experientele descrise de fete, nimeni nu e scutit de ironii, malitiozitate. Dar fiecare isi croieste un scut care il protejaza de ,,loviturile" vietii.
Renunta la ideea ca fata pe care o vezi in oglinda e plina de defecte. Ai o multime de calitati, sunt convinsa de asta. Este nevoie doar sa-ti ,,lucrezi" putin optimismul si increderea in sine. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Inca ceva. Nu te grabi sa-ti faci un iubit sau multe prietene. Imprieteneste-te inainte cu tine insati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 10 2008, 08:23 PM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... ba mai mult, eu ti-as sugera sa INVETI SA TE IUBESTI! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Jan 10 2008, 09:39 PM
Post #23





Musafir






Fetele au spus tot ce as fi spus eu si in plus. Asculta-le sfaturile!
Si eu, asemenea lor, am trecut printr-o perioada, in liceu, in care aveam numai ganduri negre, de razbunare pe cineva si chiar pe mine. Un coleg de clasa imi facuse atata rau cu inventiile lui la adresa mea, raspandite in grupul lui de prieteni, incat ajunsesem sa-mi doresc sa dispar pur si simplu. Am facut exact ca si tine, am disparut... apoi, dupa o vreme, am reaparut, mai increzatoare in mine, mai puternica si le-am dat peste nas celor care si-au permis sa-si bata joc de mine cand ei nu-mi ajungeau nici la nas. Apoi i-am lasat alaturi de mine numai pe cei care mi-au demonstrat ca-si merita locul.

Asa cum a spus Maat, invata sa te iubesti, apreciaza-ti munca, spune-ti ca esti frumoasa, puternica si lucrurile se vor schimba. Bineinteles, in timp. Incet incet lasa oamenii in preajma ta, socializeaza 5 minute pe zi sau cat timp te simti confortabil. Trebuie sa aplici reteta impotriva fobiilor: sa-ti infrunti trecutul si temerile. Fii puternica, esti desteapta si sensibila, meriti sa fii fericita! Da-ti sansa asta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 11 2008, 07:14 PM
Post #24


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Kadenzza, eu cred ca te gandesti si iti pui prea multe probleme. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Invata sa te accepti, sa te iubesti si ia lucrurile asa cum vin.
Nu trebuie nimeni sa te judece, nimeni nu are dreptul asta.
Baiatului aluia poate o sa ii faca placere sa te ajute sa descoperi anumite lucruri. Sau daca tu nu vrei, nici nu trebuie sa afle mai mult decat decizi sa ii spui tu! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post Jan 11 2008, 08:12 PM
Post #25


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



Kadenza, sunt o groaza de fete grase, slabanoage, urate ....tot ce crezi tu ca n-ar atrage un baiat , care au iubiti foarte frumosi, foarte destepti si care le iubesc exact asa cum sunt. Daca esti o fata faina care stie sa se faca respectata, poti gasi sau sa fii gasita de un baiat asa cum vrei tu, indiferent cum arati. Nu-ti face probleme ca n-a aparut pana acum, asta nu are legatura cu tine, neaparat. Fii deschisa, optimista....nimeni nu vrea pe cineva trist si saturat de viata. Nu esti prima care la 21 de ani nu are prieten...decat sa fi avut pe cineva la 18 care te-ar fi facut sa suferi, mai bine astepti pana la momentul potrvit pt cineva care merita!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jan 11 2008, 10:45 PM
Post #26


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859




DECI .. EU CEL PUTIN TE INTELEG PERFECT .. si eu am fost foarte grasa cand eram mica , in cls 9 aveam 75 kg la 1,63!! si din cauza asta , in acea perioada am suferit o psihoza si nici eu nu ieseam din casa si pe mine ma 'barfeau' vecinii si eu am fost la fel si la fel de complexata si facuta in toate felurile .. si eu am plans si mereu ma intrebam de ce oamenii sunt asa rai..

Si la fel ca tine , am fost foarte ambitioasa , iar intr o vacanta de vara , 3 luni de zile am stat numai la sala si mancam numai lucruri slabe gen carne fiarta , legume fierte [doar atat!] si .. a fost greu .. insa am reusit sa slabesc pana la 55 kg si de atunci mai ma ingras un kilogram sau doua in plus .. dar mai mult nu pot sa slabesc sau sa ma ingras.

Si eu ma detestam cand eram mai mica si ma rog , eu ma simteam complexata si din alte motive gen faptul ca sunt araboaica si eram data la o parte , faptul ca eram numai si numai cu cartea , faptul ca eram grasa , pana si faptul ca eram creola ma complexa!

.. pe mine si acum ma sperie lumea si viata mai mult decat .. moartea .. si eu am 19 ani si am refuzat o gramada de relatii pe motive stupide si eu mi am format o personalitate [un fel de a ma proteja] incat din figuranta si fitoasa nu ma scoate lumea ... nu bag in seama pe oricine si tratez lumea cu indiferenta , insa crede ma , cel putin pentru mine , este cel mai bine si mi place mai mult asa.. daca pastrez distanta fatza de lume .. stiu ca o sa mi fie mai bine.

Si ba mai mult .. tocmai faptul ca sunt asa de rece si de rea .. hah , nu m a oprit sa nu am prieteni .. am un grup mic de amici/amice cu care ma inteleg f bine si ca sa spun asa , sunt eu cum sunt .. fara privirile mele de dura si replicile sarcastice si reci la adresa 'celorlalti' ... nu e nevoie sa placi si nu ai cum sa faci sa te placa toata lumea , pana la urma tot va exista cineva care sa nu te placa [sau in cazu meu sa nu ma placa] . dar nu trebuie sa ti pese , gandeste te cat de mult te intereseaza pe tine parerea lui x sau y .. ce rol joaca x sau y in viata ta ? nici una ! n ai nici o treaba nici cu x si nici cu y ! lol ! ma doare in fund de ei ! fii mai nepasatoare !

oarecum pe unii i am 'educat' cum sa se poarte cu mine , le am spus frumos care e limita mea si ce accept si ce nu accept si practic ASTA TREBUIE SA FACI , sa fi dura si sa nu se vada ca suferi vreodata! sa te doara undeva de toti .. ca esti cea mai tare .. ca nu se poate juca nimeni cu tine ..

.. Lumea ma stie ca nu suport sub nici o forma vreo gluma pe seama mea si intrerup orice vorba cu cineva care doar incearca sa ma ia peste picior sau ma rog , am eu anumite faze in mine si de la inceput i am pus in tema cu cum imi place sa fie o persoana sau nu .. indirect vorbind .. ma rog , asa am facut si n am avut probleme de ani .. toti s au conformat .. vad persoane de care se fac mistouri la greu insa e si o parte vina lor pentru ca nu au stiut sa se impuna .. sa si spuna limitele .. doar tac sau unii mai si zambesc .. unii simt nevoia sa iasa in evidenta si cum altfel decat sa faca misto aiurea de oameni ? da , lor nu le pasa de sentimente .. heh ..

pur si simplu sa nu mai stai la discutii cu cei care se iau de tine , sa nu lasi lumea sa te calce in picioare , din moment ce ii permiti unuia , toti or sa se ia de tine si usor nu poti scapa de asta.

de exemplu , sa spunem ca cineva iti spune ca esti urata sau grasa .. nu poti pur si simplu sa le tragi o privire dura si sa le spui ceva usturator ? pentru ca al dracu de bine te simti dupa ce ii lovesti si pe ei unde ii doare si mai tare.nimeni nu e perfect.

si inca o chestie .. cand te simti complexata , toti or sa o simta .. cand te simti bine in pielea ta , se vede ! asa ca fi mai cu nasul pe sus si lasa i sa barfeasca pe la spate , nu trebuie sa ti pese ..

Sunt multe in situatia ta , nu esti singura .. iar in legatura cu oamenii si eu ii detest cateodata si singuratatea mi face parca mai mult bine , stiu ca te gandesti "jeez,am 21 ani..nu ies pe nicaieri.n am nici un fel d viata.stau in casa toata ziua.toti se uita urat la mine si vorbesc.sigur rad de mine.toti se poarta urat cu mine.sunt o urata..de ce mai traiesc?care e scopul meu in viata?ce o sa ma fac daca ma indragostesc?dar oare o sa ma indragostesc?adica,cum sa ma placa cineva asa cum sunt?"

Ma rog .. concluzia e urmatoarea

1.NU TE MAI TORTURA TRAIND IN TRECUT ! CE A FOST A FOST SI TREBUIE SA TRECI PESTE ! TOTI SE CONFRUNTA CU ASEMENEA PROBLEME IN COPILARIE SI .. IN ADOLESCENTA ! TREBUIE SA PRIVESTI POZITIV IN VIITOR ! SI NICIODATA SA NU REGRETI NIMIC ORICE AI FI FACUT ! O POTI LUA DE LA INCEPUT SI ACUM ! POTI SCHIMBA PAREREA TUTUROR SI ACUM ! TREBUIE DOAR SA STII CUM !

2.Daca asa ai fost obisnuita pana acum .. sa stai numai in casa , cu greu atunci vei reusi .. [dar nu ma pun cu ambitia ta!] .. daca pentru tine o iesire cu cineva cu care poti sa vorbesti deschis .. sa simti ca ai pe cineva care sa te inteleaga te face fericita , atunci eu ma ofer (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) dar intrebarea este ce vrei tu : ce te face fericita : o iesire in oras si distractie sau .. knowledge makes u happy ?

3.Cat despre dragoste .. aoleu!pai in casa n ai cum sa gasesti dragostea!daca tu cauti dragoste,atunci incearca sa iesi,sa cunosti lume,sa te distrezi..dragostea nu vine la tine,trebuie tu sa o cauti..

Dar de fapt tu nu vrei nici dragoste si nici prieteni .. cel putin asa am inteles eu .. ca esti cu examene si nush ce .. si momentan nu ai timp si .. probabil nici chef .. si probabil mai confortabil e sa stai in casa .. cel putin nu se ia nimeni de tine.

Doar asa gandeam si eu mai demult .. trebuie foarte bine sa te gandesti in primul rand CE VREI , care sunt prioritatile tale ?

Incearca sa iesi macar o data pe saptamana undeva si daca nu ai cu cine , iesi singura !

Mi ar placea sa spun mai multe , dar am apasat pe undo si s a sters o gramada din ce am scris si m am ofticat.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 11 2008, 10:53 PM
Post #27





Musafir






ietiti ce rea e!! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ma mir cum de te domina parintii ..cu asa personalitate (IMG:style_emoticons/default/pistolar.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jan 11 2008, 10:56 PM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



QUOTE(rozy @ Jan 11 2008, 11:53 PM) *
ietiti ce rea e!! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ma mir cum de te domina parintii ..cu asa personalitate (IMG:style_emoticons/default/pistolar.gif)



lol , cu ei nu ma pun ! ca sunt parintii mei (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) si am avantaje de pe urma lor si depind de ei (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) insa in afara caminului , ma dezlantui.

plus , maicamea e mai a dracu ca mine ..

This post has been edited by afobia: Jan 11 2008, 11:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 11 2008, 11:05 PM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mica s-afurisita afobia noast` draga de ea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) las` ca-i bine sa nu se lase in picioare de toti mucosii. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jan 11 2008, 11:09 PM
Post #30


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



QUOTE(Maàt @ Jan 12 2008, 12:05 AM) *
Mica s-afurisita afobia noast` draga de ea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) las` ca-i bine sa nu se lase in picioare de toti mucosii. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


lol .. a da ! si inca o chestie (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) maat (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) rozy (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) pink lemonade (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

42 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:11 PM