IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Exista Dieta perfecta?
alphutza
post Dec 12 2005, 10:31 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 113
Joined: 12-December 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 92



Tare mult ne imbatam cu promisiuni de genul: "Dieta perfecta". :-
Exista cu adevarat asa ceva?
O dieta care te elibereaza de surplusuri si te ajuta sa te mentii?
Posibil.
Eu cred ca un regim atent supravegheat impreuna cu multa miscare ne va aduce mult visata silueta. 8)
Ce-ati zice sa discutam cateva dintre artificiile permise de nutritionisti (e pentru binele tuturor)?
Pentru inceput as zice ca "e bine" sa nu mancam dupa 7:30 seara, dar nu mai devreme !
Ce fel de diete cunoasteti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Dec 13 2005, 08:38 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



O dieta perfecta care sa fie o reteta universala pentru fiecare persoana in parte, indiferent de greutate,inaltime,constitutie,varsta si alti factori nu exista.Trebuie luati in considerare toti acesti factori precum si obiectivele fiecaruia legate de dieta respectiva.
Treaba cu mancatul dupa 7 seara nu se aplica tuturor mancarurilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alphutza
post Dec 13 2005, 11:36 PM
Post #3


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 113
Joined: 12-December 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 92



Ma gandeam la niste idei simple,... cat de cat "sanatoase" :).
Asa, daca nu ne permitem sa mergem la un nutritionist.
Bineinteles, asta ar fi ideal....
Treaba cu mancatul seara as putea zice ca nu e prea OK pentru cineva care se culca la 1 2 noaptea... :).
Dar cat de cat ... din batrani se zice ca mancarea de seara s-o dai la dusmani.  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 14 2005, 12:23 AM
Post #4





Musafir






Uite aci cateva sfaturi utile :

* nu se combina urmatoarele alimente: paine cu lactate (exceptie lapte), carne cu lactate, cartofi cu branza sau smantana
* fructele se mananca ori cu jumatate de ora inainte de masa ori la trei ore dupa (fructele se digera in 1/2 ora si restul alimentelor in 3 ore)
* se vor manca 3 mese pe zi
* 2-3 litri de apa pe zi
* la ora 17 se bea un ceai detoxifiant pentru ca aceasta este ora de maxima functionare a rinichilor
* fara dulciuri, produse de patiserie si alte junk-food
* ultima masa de preferabil sa fie ori o supa, ori o salata bogata, mancaruri din legume
* fructele de preferabil intre mese daca este o foame excesiva sau pofta de dulce
* nu se bea apa la masa ingreuneaza digestia chiar daca da impresia de stomac plin... eventual dupa masa sau inainte cu 10 minute minim
* fara alimente grase si fara prajeli
* cu 3 ore inainte de somn nu se mananca nimic doar apa. Fructele sunt permise cu o ora inainte de somn
* ultima masa maximum in jurul orei 18. Dupa ora 17 se produce insulina mai multa ce favorizeaza depunerea grasimilor.
* De retinut! - numarul celulelor adipoase din corp sunt fixe pentru toata lumea (sau aproximativ oricum nu sunt mari difernte depinde de inaltime si alti parametri corporali) in momentul cand ne ingrasam se mareste capacitatea acestora si nu numarul lor. De aceea cand incercam diete gen yo-yo ele depoziteaza in exces incercand sa-si recupereze dimensiunea pe care au avut-o inainte si pentru ca sunt programate genetic sa se apere depoziteaza si in exces deci isi maresc volumul si mai mult... asa se intra intr-un cerc vicios!!!! Mai bine pe o perioada mai lunga dar sigur. Cand mancam ceva dulce glicemia creste apoi scade brusc si vom simti din nou nevoia de dulce (puteti sa experimentati) asa ca mai bine renuntati definitiv si nu mergeti pe ideea "iau doar putin, asa de pofta" ca s-ar putea sa nu va mai opriti...
* exercitiile fizice nu le incepeti imediat odata cu dieta lasati organismul o sapt-doua sa se obisnuiasca cu noul mod de viata sau puteti sa le incepeti cand se ajunge in faza de platou
* pentru cele care vor sa piarda un numar mare de kilograme (mai mult de 5-10) sunt recomandate exercitii usoare (tonifiere, mentinere) pentru fese, sani si abdomen
* celulita dispare doar in urmatoarea combinatie si ordine -1 se incepe cu dieta, apoi exercitii si masaj anticelulitic cu o crema specifica (ATENTIE masajele anticelulitice nu trebuie sa fie NICIODATA brutale sau dureroase pt ca disloca fibrele ci usoare, ritmatice, care pun sangele in miscare )
*nu va catariti des si fara numarat calorii pentru ca apare un factor stresant foarte mare, nu se slabeste deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alphutza
post Dec 16 2005, 10:36 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 113
Joined: 12-December 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 92



angeldust, WOW sunt impresionata...
E un adevarat ghid de dietetica.

Totusi la partea cu dulciurile...mama....nici macar asa de gust?....are nu e prea exagerat?
Ma gandesc ca o abtinere totala o sa fie frustranta pentru organism....si ca urmare o sa ne repezim la un moment dat pe dulciuri...si nu ne mai oprim :(. Ce zici?....nu e bine totusi din cand in cand cate putin... ;) ?
    :D  Dar Pizza,  draga Pizza?....s-o arunc pe geam?...sau nu-i asa periculoasa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 17 2005, 04:18 PM
Post #6





Musafir






Alphutza..... nici macar o otrava nu te omoara in doze mici si foarte mici , ba din contra iti poate face chair bine ... ca doar pe principiu asta se bazeaza si homeopatia , nu?
Deci poti sa mai faci cate o nebunie din cand in cand , dar asta e conditia de baza , sa stii sa iti impui limite si sa se intample cat se poate de rar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alphutza
post Dec 17 2005, 11:44 PM
Post #7


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 113
Joined: 12-December 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 92



Si ce ne facem daca calcam putin stramb?...Oricui i se poate intampla....si uneori chiar des...
Important este sa nu ne descurajam.... Am mai auzit cate-o prietena zicand:  "Pai nu mai tin nici un regim... La ziua lui Maricica am mancat prea mult tort, deci curele nu sunt pentru mine..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 18 2005, 12:34 PM
Post #8





Musafir






Normal ca nu e deloc inteligent sa lasi tot planul unei diete balta doar pt ca ai cedat unei tentatii de moment. E ca si cum te-ai reapuca de fumat dupa 6 luni doar pt ca intr-un moment de slabiciune ti-ai aprins o tigara ( asa cum am facut eu :D ).
E omeneste sa mai dai cu batul in balta din cand in cand.
Dar nici sa devina un obicei adica sa te amagesti cu gandul ca "lasa , nu-i bai o ciocolata azi , o pizza maine , nu-i chiar asa grav " . Daca scopul tau e sa slabesti atunci trebuie sa-ti impui niste limite si sa ai pregatite niste planuri de rezerva pt situatii din acestea "de urgenta"
Adica.....dc ai mancat la ora patru o felie de tort atunci pana seara mai manci cel mult niste fructe si multe ceaiuri :D . Si bagi jumatate de ora de sport in plus ca sa compensezi. Iar ziua urmatoare iti continui planul inteligent de slabit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
livestrong
post Sep 20 2008, 04:39 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 20-September 08
Member No.: 4,765



buna tuturor. m-am hotarat cu greu sa-mi fac un cont si sa impartasesc din experienta mea persoanelor care au probleme asa cum am avut eu, dar sunt pe cale sa scap de ele. inainte sa ma apuc de un regim am tot citit pe site-uri si nu m-a convins nimic,...sau mai bine zis parca nu era nimic pentru mine. de la sfarsitul lunii iunie mi-am impus un regim alimentar pe care il urmez si acum, de precizat ca pana acum am reusit sa dau jos 40 de kg. greu de crezut dar posibil si fara sa ma imbolnavesc sau sa acuz vreo durere.fara pastile si alte nebunii de ceaiuri. initial m-am dus la medic si de aici a plecat tot. din cauza dezechilibrului metabolic am facut acantosis negricans si aveam si alte probleme.cert e ca mergeam din cabinet in cabinet. medicul de familie m-a luat in primire ca tre sa slabesc dar nu stie ce sa-mi zica un regim pentru ca aparent mancam destul de putin insa nesanatos pentru organism. am stat, am cugetat si am ales asa:
-mananc legume: toata vara am scaldat-o in salate si legume la cuptor inabusite cu foarte putin ULEI DE PALMIER sau masline. am eliminat de tot uleiul de floarea soarelui din meniu.
-in general am 3 mese pe zi, dar se intampla sa nu-mi fie foame seara oricum inainte de 6 si nu ezit sa sar peste fara sa ma gandesc ca as muri de foame peste 2 ore.
-am eliminat fainoasele si painea...inclusiv sosurile cu faina sau mai stiu eu ce de genul, prajelile si sucurile acidulate...mai ating din cand in cand de Granini de portocale in rest apa plata si cafeaua de dimineata in care pun zahar nu zaharina.
-1/ luna iau o ciocolata neagra peste 75% cacao si mananc din ea cam o saptamana...nu toata odata ca nu mai facem treaba asa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
-si partea cea mai importanta merg la inot (initial de 3 ori/saptamana acum de 2 ori iar in zilele cand nu se poate incerc sa merg cam 1h pe jos.
-nu am dieta cu liniuta azi manac aia maine cealalta.
- nu am renuntat inca la cartofi prajiti si totusi atunci cand mananc nu pun pe mine. dar mananc din 2 cartofi de 2 ori si la prjit folosesc ulei de palmier si nu mananc in fiecare zi (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) )) cam la o luna...2 luni
as avea multe de zis dar sfatul meu este ca inainte sa incercati pastile si ceaiuri si mai stiu eu ce nebunii sa incercati sa va controlati alimentatia.
eu mai am 20 kg si imi termin treaba asta nu inseamna ca voi da iama in fast food-uri, dar sper ca de craciun sa pot manca o sarma facuta de mama si o prajiturica (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .
cam atat in mare. totusi daca este cineva interesat as mai putea dezvolta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .
bafta tuturor si eu cred ca se poate cu vointa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Sep 20 2008, 08:55 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



First of all, welcome, pe la noi !
Apoi, felicitari pentru kilogramele pierdute, nu putine la numar....Iti doresc si la mai multe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ...date jos
Trebuia sa fi bolduit "si partea cea mai importanta merg la inot (initial de 3 ori/saptamana acum de 2 ori iar in zilele cand nu se poate incerc sa merg cam 1h pe jos.". N-ai facut-o tu, am facut-o eu, pentru ca sportul facut cu regularitate mi se pare conditia sine qua non de reusita a unei diete hipocalorice, asa cum ai tinut tu.
Si nu in ultimul rand, te rog sa scrii cu litera mare la inceput de propozitie, nu de alta, dar mai citesc si adolescentii p-acilea si-nvata obiceiuri nesanatoase (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:26 PM