IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  « < 8 9 10 11 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre fobii. Cum sa iti stapanesti frica.
albinuza
post Oct 25 2009, 03:45 PM
Post #91


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Isabela, unde in Italia esti?
Si eu am arahnofobie, dar ma lupt cu ea. Si eu fac la fel ca tine. Urlu cat ma tin plamanii daca vad o bestie cu 8 picioare in apropierea mea. Eu cu celelalte insecte nu am nimic. Acum sa nu intelegi ca imi place de ele.
Eu zic, parerea mea, ca iti poti rezolva si singura problema. Chiar daca nu in totalitate, poti sa le lupti cu frica asta!
Adica ce iti este frica de muste? Ce iti fac mustele? Mustele bazaie... atat.
Iti doresc sa iti rezolvi problemele (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
isabela87
post Oct 25 2009, 03:59 PM
Post #92


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 25-October 09
Member No.: 7,355



Sunt in Palermo.
Si eu zic la fel ca as putea sa infrunt singura problema...in sa e greu.
Chiar in dimineata aceasta am iesit pe terasa cu gandul sa imi "rezolv" problemele. Cand in colo mi-a cazut in fata un gandac din ala cu multe picioare in fata mea(nu m-a atins,dar nici mult nu mai avea)... Am inceput sa urlu ,am inchis tot si a m fugit in casa.
Am deschis computerul si am inceput sa caut solutii la prob mea..de asta am scris aici.
Nu mai stiu ce sa fac
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Oct 25 2009, 04:16 PM
Post #93


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Hmm data viitoare incearca sa nu mai fugi, sa nu urli si pur si simplu omoara-l cu ceva. Respira adanc, controleaza-te si gandeste-te ca totul depinde de tine, tu ii controlezi viata, nu un simplu gandac te domina pe tine.
Fugind si urland nu iti rezolvi problemele in nici un aspect al vietii! Nu este sanatos sa fugi de probleme, ci sa le infrunti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
isabela87
post Oct 25 2009, 09:55 PM
Post #94


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 25-October 09
Member No.: 7,355



Ai dreptate cindy,stiu bine ca daca fug nu scap de ele.
De asta cand am ocazia sa omor vreun gandac ma uit la el cum moare,daca moare, daca sufera..intr-un fel ma simt bine cand iau viata acestor creaturi oribile. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Nu ma mandresc cu asta,insa ma gandesc unul in minus de care nu o sa mai imi fie frica/scarba.
Chiar daca par un caz disperat incerc foarte mult sa lupt cu mine insumi, pe bune.
Insa devine din ce in ce mai greu cand vad ca oriunde ma duc,orice as face oricand ar putea sa vad vreunul.
Sunt peste toooottt!!! (IMG:style_emoticons/default/rain.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Oct 25 2009, 10:05 PM
Post #95


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Isabela, incearca sa te gandesti la faptul ca, pentru insecte, noi suntem cei care suntem peste tot, si le amenintam existenta.Noi suntem mai amenintatori pentru insecte, decat sunt ele pentru noi. Asa ca.... pe eleeee!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
isabela87
post Oct 31 2009, 01:56 PM
Post #96


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 25-October 09
Member No.: 7,355



OOKKKKK!!!!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ayana01
post Feb 23 2010, 12:47 PM
Post #97


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 99
Joined: 18-February 10
Member No.: 8,008



Fobii.. nu stiu daca am asa ceva in afara de teama de ridicol. Cand exista posibilitatea sa fiu pusa in situatia de a fi ridiculizata ma panichez. Stiind doar ca exista o posibilitate. Lucruri pe care le destest exista: multimile, insectele, sobolanii (brr...). Dar accese de panica am doar in fata ridicolului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oceansoul
post Mar 12 2010, 01:50 PM
Post #98


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 10-March 10
From: Baia Mare
Member No.: 8,158



Ah...la naiba cu insectele astea. Nu imi plac nici mie deloc, nu ma pot apropia de ele nici macar sa le omor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Mar 20 2010, 03:11 PM
Post #99


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



Cred ca se numeste agorafobie,adica mi-e frica de imensitate:pe malul marii,oceanului,seara,plimbandu-ma si eu asezata spre apa,nici nu ma pot uita;unde se deschide un hau mare si adanc;cu greu, cand am urcat prima data intr-un avion,desi, curajoasa cum ma doream a fi,nu m-am putut uita in jos,dar pana la urma cu coada ochiului am reusit sa-mi infrang teama ;acum nu mai este nici o prob.In Grecia,am inotat inEgee,am trecut pe sub o stanca dincolo de unde era toata lumea si m-am trezit singura cu marea,mi-a fost f rau,dar mi-am spus ca treb sa trec singura peste aceasta stare ca nu ma auzea nimeni si era impropriu s agandesc ca pot fi salvata inainte de a ma inneca si m-am incurajat singura am respirat adanc ma uitam doar in fata mea la un metru fara sa vad imensitatea din jur.A fost o experienta se vede bine ca am reusit sa ma stapanesc si sa iau o decizie logica intr-un moment f critic.

De asemeni nu ma pot urca pe o scara la inaltime de peste 2 metri sa zicem;am vrut sa pavoazez o incapere si nu stiu cum am ajuns mai repede jos de pe scara caci mi se facuse rau;n-o sa ma mai sui niciodata ,las pe altii mai priceputi sa o faca ;asta e tratam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
charlie
post Mar 21 2010, 05:26 AM
Post #100


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 126
Joined: 10-March 09
From: FFM
Member No.: 6,040



Mie mi-e frica de apa, dar nu la dus, baie (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , sau piscina...nici macar in lac sau mare. Desi sunt o inotatoare buna, dintotdeauna mi-a fost frica sa-mi bag capul in apa. Niciodata nu sar cand intru in apa, nu inot cu capul in apa, ma panichez cand ma stopeste cineva cu apa in fata. Am incercat sa-mi infrang teama la mare, la apa mica, dar nimic - momentul acela in care am capul in apa parca tine o vesnicie si mi-e teama ca nu o sa mai ies niciodata. Dar nu-i nimic, inot cu mare placere si imi tin capul (nasul!) pe sus. Ha! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Concluzie: evita ceea ce nu poti schimba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  « < 8 9 10 11 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 12:13 PM