IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

65 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum sa ne machiem?, Fotografii reusite si machiaje superbe!
Meg
post Aug 31 2006, 11:22 PM
Post #1


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Fetele, m-am gandit ca am putea invata cate ceva prin acest thread. mi se pare interesanta ideea, sper ca sunteti de acord!

voi incepe eu.. ca tot m-am gandit la asta. cum vi se par urmatoarele make-up-uri?
NU MAI SCOATETI POZELE

(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

This post has been edited by Maāt: Dec 22 2008, 03:26 AM
Reason for edit: NU MAI SCOATETI POZELE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Sep 1 2006, 08:39 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Parerea mea e ca sunt cam sofisticate, nu sunt genul meu nici la ocazii speciale, dar se poarta si cui ii sta bine, de ce nu.
Astea sunt pe gustul meu
(IMG:http://i27.photobucket.com/albums/c168/ioannaraluka/89ae3a7a.jpg) (IMG:http://i27.photobucket.com/albums/c168/ioannaraluka/eb28b8d4.jpg)
Gata, Diana, am rezolvat, acum lucram la ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 1 2006, 09:07 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ioana, nu se vede nici o poza postata de tine... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 1 2006, 10:08 AM
Post #4


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



eu vad pozele. mi-a placut primul postat de mine, pentru ca mi se pare ca aduce a machiaj vechi - cand tusul era foarte in voga!
sincer, ioana, cele puse de tine nu imi plac prea mult.. sunt prea simple.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Sep 1 2006, 12:20 PM
Post #5


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



hmmmm, mie nu mi se par asa simple. Ambele au ochii conturati, fard crema deschis si pudra lucioasa peste o tona de fond de ten. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 1 2006, 01:47 PM
Post #6





Musafir






acuma chiar ca m-a provocati; i (IMG:style_emoticons/default/wub.gif) make up
NU MAI SCOATETI POZELE

This post has been edited by Maāt: Dec 22 2008, 03:26 AM
Reason for edit: NU MAI SCOATETI POZELE !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 1 2006, 01:47 PM
Post #7


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



walpurgik, m-ai dat pe spate (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ohmy.gif)
am ramas cu gura cascata.. si mi-am revenit intre timp (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
imi place la nebunie cel cu negru - ochi de pisica, am impresia. cum se face?? habar nu am.. insa daca as descoperi secretul as fi foaaaarte recunoscatoare! + ca am si ochii verzi..
mai caut si eu ceva si pun.. sa nu raman in urma;)
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) wp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Sep 1 2006, 01:51 PM
Post #8





Musafir






NU MAI SCOATETI POZELE !


Do's
1 PLEOAPE SIC Profesionistii, in special cei care machiaza modele de podium, prefera sa aplice fardurile de pleoape cu buricul degetelor, in loc sa foloseasca aplicatorul. Nu-i nimic incorect: in acest fel fardul se prinde mai bine pe piele, nu se pierde absolut deloc pe traseul de la cutiuta la pleoapa si nuanta este mult mai intensa.

2 SARUTA-MA!
O asemenea invitatie are nevoie de un back-up serios! Rujul rezista mai bine atunci cand se aplica pe buzele foarte bine ingrijite.
Un truc de la profesionisti: unge-le cu putina miere, apoi lipeste pe ele un praf de malai si maseaza-le bland cu miscari circulare - se vor curata de eventualele pielite printr-un peeling extrem de natural! Nu e dureros si nici nu implica cine stie ce costuri, asa ca poti recurge la acest procedeu cel putin o data pe saptamana.

3 ALEGEREA CORECTACand cumperi un fond de ten sau o pudra pentru fata, fii mereu atenta la nuanta potrivita: acestea nu trebuie sa inchida culoarea tenului, ci sa se confunde cu nuanta naturala a pielii. Trebuie neaparat testate la lumina zilei! Cum procedezi? Simplu: aplica putin produs pe gat (cam acolo unde se palpeaza pulsul) si omogenizeaza-l intr-o pata rotunda de circa 3 - 4 cm in diametru. Daca nuanta ei este identica cu cea a pielii obrajilor si barbiei, OK, ai gasit ceea ce cautai!

4 AJUTOR SURPRINZATORInainte de a te machia, aplica pudra transparenta pe obraji. Te va ajuta la marele fix daca dupa aplicarea fardului de obraz pudra vrei sa remediezi ceva - imperfectiunile se indeparteaza usor cu un pamatuf gros si moale. Avantaj: eviti demachierea completa daca blush-ul a format pete inestetice.

5 BUZE SEXYNimic nu este mai dizgratios decat sa zambesti aratand frumusete de dinti mazgaliti cu ruj rosu! Iata cum poti evita acest lucru: aplica mereu rujul pe buzele putin intredeschise.
In cazul tipicului "zambet larg pentru machiaj" se intampla deseori sa aplici atat de mult ruj incat acesta ajunge cand apropii buzele si pe dantura. In final, plimba limba peste dinti si controleaza inca o data machiajul in oglinda!

6 PUTINA INCALZIREInainte de a aplica fondul de ten lichid, incalzeste flaconul in mana timp de 1 - 2 minute. Acesta va iesi mult mai repede din tub, va fi omogen si nu vei consuma mai mult decat trebuie pentru o singura aplicare.

7 GENE FARA CUSURIti trebuie secretul aplicarii mascarei doar pe gene, nu si pe pleoape: oglinda de machiaj asezata pe masa, un pic mai jos de nivelul capului.
In aceste conditii iti apleci in mod automat capul si, in acelasi timp, ochii, iar mascara va ajunge doar pe gene! Daca totusi te murdaresti putin la baza genelor sau la coltul ochilor si spre sprancene (ai clipit brusc), umezeste un betisor de ureche in demachiant si indeparteaza imediat petele.

8 ARCUIRE NATURALAPoti obtine o linie perfecta a sprancenelor daca aplici cu o pensula subtire un tus special, copiind directia si multiplicand discret firele de par.

9 ADERENTA MAXIMAPentru ca fardul de pe pleoape sa fie la fel de stralucitor si dupa cateva ore fara sa se adune in dungi enervante in pliurile pleoapelor, inainte de aplicarea lui pregateste pleoapele cu putina pudra transparenta. Asa ii conferi fardului o aderenta mai buna si de durata.

10 UN SUPORT PERFECTMachiajul este reusit atunci cand tonul de baza este la fel pe intreaga fata si blush-ul nu apare sub forma unor pete cu contur delimitat, ca la obrajii de papusa. Lasa crema de zi hidratanta sa actioneze timp de 15 minute inainte de a aplica orice fel de produs de machiaj. In acest fel eviti ca fardurile sa se amestece cu crema, iar tenul sa devina plin de pete.

11 TONUL CORECTUn roz surprinzator sau mai degraba rosul stralucitor? Inainte de a achizitiona un ruj nou trebuie sa fii atenta ca acesta sa se potriveasca cu nuanta tenului. Cum poti profita cel mai bine de nuantele la moda?
De exemplu, nuantele liliachii si roz se armonizeaza foarte bine cu un ten alb- roz stralucitor, in timp ce nuantele orange, maro sau rosu coral se potrivesc cu un ten alb-galben sau bej. Daca nu esti sigura de tonul pielii tale, atunci apeleaza la nuantele lemnului de trandafir - se potrivesc cu orice tip de ten!

12 BUZE VOLUPTOASEDaca vrei sa-ti faci putin mai groase buzele subtiri, atunci incepe prin a realiza un contur cu un creion special.
Apoi, cu ajutorul unui betigas cu vata, estompeaza spre interior acest contur, care trebuie sa fie neaparat in nuanta buzelor sau identica cu cea a rujului ales pentru machiaj. In final, aplica atent rujul pe buze cu o pensula fina.

13 EFECT SPECIAL DE STRALUCIREPoti obtine o privire vie, proaspata, cu ajutorul unui highlighter care se aplica pe mijlocul pleoapei superioare, discret sub sprancene sau punctat, intre gene. Chiar si un creion-contur alb pe pleoapa interioara face ochiul sa para stralucitor. Profesionistii intensifica rezultatul ingrosand putin linia pe mijlocul pleoapei.

14 FINETEFata a inceput sa aiba trasaturi un pic "cazute" sau cam obosite? Nici o problema: la finalul machiajului aplica, intre gat si barbie, pudra de culoarea lemnului de trandafir sau intr-o nuanta deschisa de bronz. Aceasta creeaza senzatia de ingustare si recontureaza discret fata. Atentie la dozaj si estompare!

15 POLIVALENTA PUDRAPudra este un produs de machiaj cu talente multiple! Din cateva pensulari poti crea usor aspect de ten mat si fin daca esti una din ghinionistele cu tenul mixt sau gras. Ba chiar te face sa arati extraordinar, reusind sa mascheze micile imperfectiuni si cearcanele - este cazul pudrelor cu efect optic, ce contin particule speciale care reflecta intr-un mod special lumina din mediu.
In plus, nu cred ca mai trebuie sa-ti spun cat de necesara este pudra translucida pentru finisarea unui machiaj pe care il vrei perfect. Putine femei stiu insa ca un praf de fard de culoarea mentei presarat in pudra acopera eficient zonele cu pete rosii, in timp ce o nuanta bej sau galbena mascheaza un ten cu pete maro sau cearcanele. Iar rozul piersica acopera paloarea, conferind luminozitate si stralucire naturala unei fete cu ten galbui.

16 BUJORI IN OBRAJORICategoric, blush-ul este adevarata piesa de rezistenta atunci cand vrei sa arati fresh. Ca sa-l aplici corect ai nevoie de o oglinda pentru a putea observa linia de contur a pometilor.
Cu ajutorul pensulei pufoase de fard incepe sa aplici blush-ul estompandu-l spre tampla. Obtii un rezultat neplacut, de fapt o ditamai pata, daca nu scuturi putin pamatuful inainte de a-l apropia de fata. Foarte avantajoase si naturale sunt nuantele calde: rozul-bej, coralul sau piersica. Atentie la fardul de obraz compact sau cremos: aplica nuanta pe pometi cu ajutorul buretilor de fard, fara sa exagerezi la incarcarea lor cu produs.

17 PERFORMANTAPrintr-un mic truc poti oferi o stralucire mai puternica gloss-ului: aplica un servetel fin de hartie pe marginea fiecarei buze date cu gloss si pulverizeaza peste ele, pe rand, putina pudra aurie.

18 MICA VRAJITORIEUn anticearcan sau corector trebuie sa existe in fiecare poseta! In situatiile disperate poate acoperi cu succes micile cosuri si este maestru in arta inducerii in eroare! De exemplu, un anticearcan bej - galben neutralizeaza cearcanele negre, iar vinisoarele rosii de pe pometi le poti masca eficient cu unul verzui.

19 TEST PENTRU OJAAlege culoarea care sa te avantajeze pentru lacul de unghii, fie ca este vorba de maini sau picioare. Pentru mainile cu tonul pielii un pic mai rosiatic sunt preferate nuantele albastrui sau cat mai naturale, interzise fiind cele maronii. Mainile cu piele alba stralucitoare sau picioarele pot fi infrumusetate cu culori pastelate.
Test: acopera cu lacul dorit o unghie falsa (dintr-o trusa ieftina de manichiura falsa) si lipeste-o apoi pe deget. In acest fel iti poti alege culoarea potrivita, fara sa-ti dai propria unghie cu lac.

20 CONTURUL CORECTIn momentul in care vrei sa conturezi buzele, incepe de fiecare data din mijlocul buzei superioare, zona supranumita arcul buzei.
Indreapta-te apoi spre stanga si dreapta, pe linia ce coboara spre colturile gurii. In cazul buzei de jos, incepe din stanga si termina in dreapta. Se poarta din nou conturul buzelor, asa ca trebuie sa exersezi!


Don't - Iata acum "numai" ZECE MARI GRESELI IN MACHIAJ SI solutiile pentru a le evita IN VIITOR


1 MAINILE SUS!Cand iti cumperi un ruj, nu-i testa niciodata culoarea pe mana! Nuanta pielii in aceasta zona este total diferita de cea a buzelor si te vei insela. Iata cum poti face un test corect de culoare: ia cu degetul sau cu o pensula mica putina culoare de pe rujul tester si intinde-o pe buze.

2 ATENTIE, CAD GENE...Sunt din nou la moda genele false, dar este gresit sa ti le pui dupa ce te-ai dat cu tus de pleoape! Din cauza culorii, partea adeziva nu se va mai lipi bine pe marginea pleoapei. Nici sa dai genele false cu mascara inainte de a le lipi nu e bine, pentru ca se pot deteriora si chiar rupe.

3 PRINCIPIUL CONTRASTULUIDaca iti place sa-si machiezi ochii cu culori intunecate, atunci nu folosi si un ruj in nuanta inchisa. Ar fi prea mult! Un make-up perfect se bazeaza mereu pe un contrast rafinat intre intunecat si luminos. Adica ochi intunecati si buze deschise la culoare sau invers.

4 TENUL "MASCA"Fata frumos colorata, gatul perfect alb... categoric este greseala incepatoarei in privinta machiajului! Fondul de ten se intinde de la mijlocul fetei spre exterior, mergand pana la linia parului.
Apoi, la nivelul gatului, coboara cu putin fond de ten pana spre mijlocul acestuia si estompeaza produsul spre decolteu. In acest fel nu vei aparea ca "femeia cu masca", destul de funny pentru cei din jur - la o privire in oglinda liftului ai sa realizezi gafa, dar prea tarziu!

5 AMESTEC RISCANTAtentie la tentatia de a folosi texturi diferite! Peste fondul de ten cu efect matifiant aplica un blush pudra si pudra pulbere.
Pentru fard de obraz cremos, aplica inainte un fond de ten care are si efect de pudrare a tenului. Daca amesteci "texturile", tenul va parea artificial si cu ridurile mult mai vizibile!

6 WRONG TIMINGN-ar fi tocmai indicat sa-ti pensezi sprancenele chiar inainte de a te machia pentru ca pielea este iritata si vei fi plina de puncte rosii. Cel mai bun moment pentru aceasta operatiune de importanta majora este seara, la 10-15 minute dupa dus sau baie. Gratie apei calde, porii se deschid si perisorii devin mai usor de smuls.
Iar pielea are timp sa se calmeze pana dimineata, cand trebuie sa arati ca Miss Perfectiune. In acest sens, poti sa-i dai o mana de ajutor tinand pe zona epilata un cub de gheata, timp de un minut - petele rosii vor disparea ca prin minune. Poti folosi foarte bine si o discheta demachianta imbibata cu lotiune tonica pe baza de apa termala.

7 STRALUCIRE, DAR NU PREATot ceea ce este exagerat duce de cele mai multe ori la un rezultat total diferit de cel asteptat. De ce citesti acum acest avertisment? Pentru ca una din tendintele de make up ale acestui sezon recomanda nuantele puternice sau stralucitoare.
Dar cumva "pe rand", adica fie pudra, fie rujul, fardul pentru ochi sau glossul au rol de primadona in machiajul fetei. De fiecare data rezultatul trebuie sa fie decent, subtil si sa aiba doar mici accente speciale. Incearca sa aplici conventia conform careia stralucirea este acceptata in zona obrajilor, pe pleoape sau in mijlocul buzelor. Altfel vei obtine doar un efect de veritabil kitch!

8 RE(A)D MY LIPS!O gura mica mica si colorata in rosu-visina? No way! Culorile inchise sunt categoric interzise pentru buzele subtiri - le subtiaza si mai mult, iar impresia pe care o dau fetei este aceea de "femeie rea".
Regula de baza: culorile deschise, stralucitoare maresc, iar cele inchise sau mate micsoreaza. Daca, totusi, te atrage foarte mult o nuanta inchisa, atunci poti apela la un mic truc foarte eficient: "picteaza" discret un punct de ruj stralucitor mai deschis la culoare sau aplica putin gloss pe mijlocul buzelor - le va face sa para pline si groase.

9 ZIG ZAG
O dunga prost trasata pe pleoapa micsoreaza ochiul. Ok, stiu, nu este foarte usor sa trasezi o dunga corecta. Daca iti tremura mana, atunci sprijina-ti cotul pe masa, iar cu cealalta mana intinde foarte putin pleoapa.
Fii atenta sa incepi cu o linie subtire si cursiva. Daca preferi tusul, atunci foloseste timp de 10 secunde foehnul (cu ochii inchisi!) pentru uscarea dungii pe care ai reusit (in sfarsit!) sa o aplici atat de bine.

10 SUPRAINCARCAREADa-i o pauza tenului tau! Alege-ti o zi in care sa renunti la machiajul obisnuit (cel mai bine, in weekend). Dar asta nu inseamna sa te postezi in fata oglinzii incercand noi tehnici de make-up, pentru ca in felul asta nu-i vei permite tenului sa se relaxeze, dimpotriva.
Atunci? Pulverizeaza pe fata un spray cu apa termala si las-o sa intre in piele fara sa o stergi. Daca e musai sa apelezi la machiaj, limiteaza-te la putina pudra pe frunte, nas si barbie si un strat de gloss pe buze.

This post has been edited by Maāt: Dec 22 2008, 03:27 AM
Reason for edit: NU MAI SCOATETI POZELE !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 1 2006, 01:54 PM
Post #9


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



(IMG:http://i10.photobucket.com/albums/a130/adi_x/mk4.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post Sep 1 2006, 02:27 PM
Post #10





Musafir






sunt pt smokey eyes.... wow walpurgik cate poze!!!! mi-a placut machiajul tipei satene ( chiar roscata) cel cu mult negru si ruj pal (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

65 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:27 AM