IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tutunul dauneaza grav sanatatii!
Sunteti fumator(oare)?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 29
Guests cannot vote 
blondina
post Dec 11 2005, 02:25 AM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Conform Directivei CE 89/622/CEE,
Tutunul dauneaza grav sanatatii  ,provoaca afectiuni cardiace si cancer pulmonar.(Slogan folosit pentru prima data de catre nazisti-singurul lucru bun pe care l-au facut poate..)

Tutunul ( NICOTIANA TABACUM) face parte din familia Solanaceelor, este originar din Mexic, unde in secolul al VI-lea a fost folosit in ritualuri magico-religioase.
In epoca precoloumbiana, “tobacco” sau “ tobaco” era numele unei plante pe care indienii o utilizau din timpuri stravechi in scopuri religioase si magice, fumand-o in pipe confectionate din piatra speciala din Minnesota sau in pipe de piatra simple, precum triburile maya.
Dupa Las Casas , episcop din localitatea mexicana Chiapos, termenul de “ tobaco “ era folosit spre a desemna un trabuc grosolan confectionat, pe care triburile indiene il aprindeau la un capat si ii inhalau fumul, provocandu-si astfel stari extatice in scopul comunicarii cu fortele supranaturale. Cert este ca atunci cand primii navigatori condusi de Columb au debarcat in Antile si pe coastele noului continent descoperit de ei, au preluat termenul care , in dialectele indigene , era atribuit atat plantei, cat si instrumentului de fumat.
Ulterior, exploratorii Jaques Cartier si Francis Drake au confirmat ca fumatul era un obicei raspindit in toate triburile din America de Nord.
Introdus in Europa de catre spanioli , tutunul se raspandeste initial in Franta, incepand cu anul 1560 , din ziua cand Jean Nicot, ambasadorul Frantei la Lisabona , ii trimite o cutie cu tutun Caterinei de Medicis , spre a-si usura durerile migrenoase, pe atunci existand convingerea ca tutunul , fumat sau baut in infuzie, are pronuntate calitati medicinale, de unde si numele de “ herba panacea” sau “ herba sancta “ .
Pentru stiinta , importante sunt doua evenimente din istoria tutunului : anul 1735 cand botanistul suedez Linne il studiaza si il clasifica sub numele de NICOTIANA TABACUM , asociindu-i astfel denumirea cu raspanditorul sau in Europa - Jean Nicot, precum si anul 1809, cand Nicolas Vanqueli descopera si izoleaza din tutun alcaloidul nicotina ale carei efecte toxice sunt studiate de Claude Bernard cinci decenii mai tarziu.
Planta de tutun are o compozitie chimica complexa. Fumul rezulta prin arderea incompleta a tutunului: arderea este totala numai la capatul aprins al tigaretei unde temperatura atinge 850 grade C. Pe masura ce creste distanta de la portiunea aprinsa a tigaretei, arderea devine incompleta: elementele nocive ale fumului sporesc pe masura ce ne apropiem de portiunea finala ( capatul terminal ).
In urma arderii unei tigari rezulta 2 litri de fum: in timpul arderii tigarii se formeaza cam 4000 de compusi chimici, ca urmare a proceselor fizico-chimice si termodinamice, peste 300 din aceste substante sunt toxice iar mai mult de 40 sunt CANCERIGENE.
Substantele cuantificate arata ca cel ce fumeaza 1 pachet de tigari la zi, este supus unei iradieri anuale egale cu cea insumata de efectuarea a 300 radiografii toracice la aceeasi persoana, rezultand un microbombardament al celulelor organismului cu modificarea matritei genetice ( AND ) si cu devierea inmultirii normale spre cea haotica , tumorala.
Cantitatea de substante nocive inhalate este cu atat mai mare cu cat volumul de fum aspirat /secunda este mai mare, cu cat dureaza mai mult aspiratia fumului si cu cat este tigareta mai mare.
-tigara scurteaza viata cu 7 minute
-un pachet fumat zilnic vreme de un an, scurteza viata cu 51.100 de minute adica cu 35,5 zile ceea ce inseamna ca anul unui fumator are doar 11 luni
-500 milioane de persoane, adica 9% din populatia globului , vor deceda din cauza faptului ca fumeaza
-30% din decesele prin cancer sunt diagnosticate la fumatori
-in Romania, anual mor 25.000 de persoane, deci se pierd 250-375.000 de ani de viata / anual
-cel mai mare procent de fumatori se incadreaza intre 25-44 ani, apoi adolescentii 15-24 ani, urmeaza varstnicii -peste 65 de ani
-fumatul provoaca 90% din numarul de decese provocate de cancerul de plamani
-fumatul determina 25% din decesele provocate de bolile coronariene; riscul de a suferi un atac de cord este de 2 sau 3 ori mai mare pentru un fumator decat pentru un nefumator.
-fumatul provoaca 75% din decesele provocate prin bronsite cronice si emfizeme; -ingustarea treptata a cailor respiratorii si reducerea protectiei pe care o confera pleura face ca respiratia sa fie ingreunata si dureroasa.Fumatul provoaca mai multe decese decat consumul ilegal de droguri, accidentele de circulatie, sinuciderile, tulburarile mentale si Sida.

Va continua...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Dec 11 2005, 02:29 AM
Post #2


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Suma viciilor trebuie sa ramana intotdeauna constanta. Oricum, recunosc, desi fumez o singura marca de tigari (Pall Mall Lights), evit pachetele cu "Fumatul cauzeaza impotenta" si le fumez doar pe cele cu "Fumatul dauneaza sarcinii" sau "Fumatul cauzeaza afectiuni cardiace" :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 11 2005, 02:30 AM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Tutunul scade numarul spermatozoizilor  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 11 2005, 02:28 PM
Post #4





Musafir






Pe de alta parte, se simte campania antifumat peste tot. Indiferent ce boala ai, doctorii te intreaba prima data daca fumezi  :-  Asta am auzit-o de la multi care n-au pus in viata lor tigara-n gura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elly
post Dec 12 2005, 10:40 AM
Post #5


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 489
Joined: 8-December 05
Member No.: 17



ma felicit ca am putut sa renunt la ele! de 5 ani! acum si cand merg pe strada si fumeaza cineva inaintea mea ma deranjeaza!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 12 2005, 10:43 AM
Post #6


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Wow, 5 ani... felicitari. Eu m-am lasat in vara desi nu fumam mult,  cand ma pocnea cate o depresie in schimb.... :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Dec 12 2005, 10:47 AM
Post #7


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



dar de fetele care merg pe starada si fumeaza ce parere aveti?
eu stiam ca baietii fac asa.. dar de ceva timp.. si domnisoarele.. pe langa faptul ca isi si baga .. ce nu au .. :-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 12 2005, 11:02 AM
Post #8


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Da, unei femei ii sta urat sa fumeze, cel putin asta e parerea mea. Ca sa nu mai zic de mirosul hainelor, ingalbenirea ungiilor etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 12 2005, 04:10 PM
Post #9


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Fumez, nu ma las de fumat. Poate trec la lista de indeplinit pe 2006-2007, dar nu cred pentru ca ar insemna sa ma mint cu tigara in gura  :fluierat:
A trecut mult timp de cand nici nu mi-am mai propus sa ma las, cine stie, mai trag un fum... si ma gandesc la chestia asta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 12 2005, 07:00 PM
Post #10





Musafir






Berbecutzo vezi ca te trec la topicul cu idei preconcepute :P
Parerea mea e ca si unui barbat si unei femei ii sta urat sa fumeze pentru ca fumatul denota o persoana vicioasa , care nu prea are autocontrol si care nu prea stie ce e bine pentru ea.
Pe de alta parte..... EU FUMEZ :D
Deci trageti acum concluziile...... :P

M-am lasat si eu odata 6 luni dar m-a mancat undeva si acum iar fumez cate un pachet pe zi constant.Rusine sa imi fie :frustraree: :frustraree: :frustraree:
Dar ma las.....de la anu' ,promit :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 10:17 AM