IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum va simtiti azi?, Sfaturi pentru problemele de sanatate de zi cu zi
divi2007
post May 28 2007, 05:20 PM
Post #21





Musafir






poke la fel si eu doar pe la 1, 2 noaptea reusesc sa adorm si dimineata ma trezesc parca mai abosita, nu stiu ce o ne facem ca e abia inceputul verii iar eu sunt deja varza (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

la soare nu prea stau atata mi ar mai trebui
ma mai racoreste ceaiul cu geata de la frigider (IMG:style_emoticons/default/rain.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cat
post May 29 2007, 08:29 AM
Post #22


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 53
Joined: 8-September 06
Member No.: 537



QUOTE(cristy @ May 25 2007, 09:36 PM) *
Si mie mi se intampla des sa ma simt obosita si sleita de puteri, dar am gasit un remediu. Nu eprea placut, dar e garantat: injectii (auch!) cu Gluconolactat de Calciu si Magneziu si vitamina B6, 2 fiole Ca + Mg si una de B6 intr-o intepatura (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) 10 zile, o injectie pe zi. Si e foarte bun si pentru stress. Poate ati incercat cu Magne B6, dar nu are acelasi efect. E prea slab tratamentul pe cale orala. Cei care l-au incercat s-au simtit mai bine dupa a 5-a injectie, si foarte bine dupa 10. Succes! (daca nu va este frica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )



cristy, cat ser este acolo? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
si eu fac injectii cu calciu, prin martie si octombrie...lipsa mea de calciu imi creaza o gramada de neplaceri .......si apoi stiu ca injectiile cu calciu se fac inainte si dupa vremea calda....

tu ai facut injectii si in perioada aceasta in care ne topim???
sunt curioasa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post May 29 2007, 08:55 AM
Post #23





Musafir






Acum este bine sa se ia o vitamina D pentru a fixa calciul pe care l-aţi injectat înainte de perioada foarte caldă.
Sau expunere la soare care activează vitamina D în organism.
Multe legume, fructe, apă minerală. (2 l pe zi).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 29 2007, 09:32 AM
Post #24





Musafir






si eu am facut injectii cu gluconat de Ca si Mg mai ales cand incepe caldura si prin august am facut anul trecut ca am avut o decadere de Ca, e bine sa le faci pt ca vara pierdem multe minerale eu si asa stau f prost cu vitaminele, pe cale orala iau dar nu se prea vede efectul asa repede, mie doctorita mi a spus ca nu conteaza daca e cald sau frig cand organismul e la pamant cu vitaminele atunci sa fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy87
post May 29 2007, 12:14 PM
Post #25


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



QUOTE(bebe_maria @ May 28 2007, 12:51 AM) *
katy si pe mine m-a durut urechea stanga toata sapt. si iradia si catre ceafa si maxilar iar dupa 4 zile de luat doar aspirina si otocalm picaturi pt ureche am trecut pe amoxciclina pt ca se agravasera simptomele si aparusera si febra si dureri de cap si conform doctorului vb de otita..deci daca persista simptomele n.ar fi rau sa mergi si tu la medic


bebe am aproape 2 saptamani si iau de vreo cateva zile amoxacilina,asa sunt simptomele si la mine.so mama mi-a zis sa nu am otita (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ,dar nu vreau sa ma duc la doctor k e un afemeiat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristy
post Jun 2 2007, 03:29 PM
Post #26


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 10
Joined: 4-May 07
Member No.: 1,586



QUOTE(cat @ May 29 2007, 09:29 AM) *
cristy, cat ser este acolo? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
si eu fac injectii cu calciu, prin martie si octombrie...lipsa mea de calciu imi creaza o gramada de neplaceri .......si apoi stiu ca injectiile cu calciu se fac inainte si dupa vremea calda....

tu ai facut injectii si in perioada aceasta in care ne topim???
sunt curioasa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)





Eu ultimele injectii le-am facut in februarie si martie. Acum ma simt bine si sper sa nu mai fie nevoie. Eventual continui la toamna (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Toate injectiile combinate fac 6 ml. Eu folosesc seringi de 5 ml ca incap 6 in ele. Cele de 10 ml au si acul mai mare (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Dar daca carenta de Ca si Mg este mare, se pot face si vara, impreuna cu expunere la soare (in orele permise) pentru fixarea calciului.. Eu nu am probleme asa mari, valoarea calcemiei la mine este inca intre limitele normale, dar aproape de limita inferioara. Dar stau prost cu rezistenta la stress (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Incearca si cu maceratul din coji de oua despre care a scris arissuca. si eu vreau sa il incerc, am auzit ca intr-adevar da rezultate.


QUOTE(katy87 @ May 29 2007, 01:14 PM) *
bebe am aproape 2 saptamani si iau de vreo cateva zile amoxacilina,asa sunt simptomele si la mine.so mama mi-a zis sa nu am otita (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ,dar nu vreau sa ma duc la doctor k e un afemeiat.


katy, daca dupa 3 zile de amoxilcilina nu vezi nici o imbunatatire, e posibil sa nu raspunda la amoxicilina. Eventual incearca Eritromicina, merge bine pe otite. Iei 2 la 6 ore. Si picaturi in ureche. Si fereste-te de curent. Sper sa te faci bine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Good luck!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jun 2 2007, 06:35 PM
Post #27


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



katy ce mai faci? imi pare rau, eu n-am mai intrat pe aici...daca durerea persista de asa mult timp mergi neaparat la un medic, se ia secretie din ureche si se determina antibioticul la care cedeaza infectia. din cate stiu eu nu e bine sa amesteci asa antibioticele, trebuie facuta pauza intre ele, cel putin asa imi zicea mie medicul

sanatate multa, sa imi spui cum te simti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy87
post Jun 5 2007, 10:09 AM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



QUOTE(cristy @ Jun 2 2007, 04:29 PM) *
katy, daca dupa 3 zile de amoxilcilina nu vezi nici o imbunatatire, e posibil sa nu raspunda la amoxicilina. Eventual incearca Eritromicina, merge bine pe otite. Iei 2 la 6 ore. Si picaturi in ureche. Si fereste-te de curent. Sper sa te faci bine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Good luck!


merci cristy,pt sfat.nu am mai intrat de mult aici,fara sa stiu sfatul tau am luat ampicilina.

QUOTE(bebe_maria @ Jun 2 2007, 07:35 PM) *
katy ce mai faci? imi pare rau, eu n-am mai intrat pe aici...daca durerea persista de asa mult timp mergi neaparat la un medic, se ia secretie din ureche si se determina antibioticul la care cedeaza infectia. din cate stiu eu nu e bine sa amesteci asa antibioticele, trebuie facuta pauza intre ele, cel putin asa imi zicea mie medicul

sanatate multa, sa imi spui cum te simti


merci bebe acum ma simt mult mai bine,dar sambata dimineata numai suportam durerea,a vrut mama sa am duca la spital,dar nu am vrut si mi-a cumparat ea de la farmacie niste picaturi,ampicilina si numai stiu ce pastile pt ameliorare,dar si-au facut efectul tocmai seara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Nov 11 2008, 09:16 AM
Post #29


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Ieri am umblat o zi intreaga numai intr-o gecuta pana in talie si blugi de aia smecheriti,ca daca te apleci se vad bichinii,iar azi ma dor ovarele ingrozitor (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ca nu pot sa merg dreapta.Stie cineva un medicament care sa ma ajute?Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Nov 11 2008, 09:22 AM
Post #30





Musafir






Ai grija sa tii calda zona respectiva, adica imbraca-te!!! Apoi ia ceva de dureri, gen Nurofen, Ibalgin etc, eventual poti pune si o sticla cu apa calda in zona ovarelor, te face sa te simti mai bine. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 12:46 PM