IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sinuzita
angeldust
post Dec 20 2005, 01:30 PM
Post #1





Musafir






Sinuzitele acute au ca manifestari principale secretia nazala mucopurulenta , obstructia nazala , durerile frontale , deasupra orbitelor , uneori si maxilare , febra , cefalee , stare de somnolenta.
Odata ce primele simptome si-au facut aparitia , este f important sa creati in camera unde dormiti o atmosfera umeda. Folositi in acest scop un vaporizator , mai ales pe timpul iernii sau asezati un vas cu apa pe calorifer . Evitati fumul de tigara care are efect iritant asupra cailor respiratorii . Faceti spalaturi nazale cu apa cu sare (sau ser fiziologic) pt a va elibera narile dupa care suflati nasul .

Consumati multe lichide pe tot parcursul zile ; foarte indicate sunt ceaiurile de fenicul , salvie sau seminte de marar.Un masaj la nivelul sinusurilor ar putea fi eficace in combaterea durerilor specifice : presati cu policele de fiecare parte a nasului , mentinand presiunea 15 secunde ;repetati . De asemenea , ajuta sa aplicati pe ochi si pometi un servetel inmuiat in apa calda si stors bine dupa aceea.

Exista numeroase vegetale care au principii active utile fluidizarii mucusului : usturoiul , ridichile negre ,ardeiul iute ,care contine si o substanta stimulenta pentru terminatiile nervoase. Toate sau macar o parte din ele ar trebui incluse in meniul zilnic , bineinteles daca nu va sunt contraindicate pe fondul altor afectiuni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meli
post Dec 20 2005, 08:40 PM
Post #2


Dependent
***

Group: Contaminat
Posts: 185
Joined: 8-December 05
Member No.: 44



si cel mai importat pe vremea asta friguroasa,purtati caciulite sau macr gluga pe cap  :-*
mi-e mi-a facut bine si inhalatia cu ceai de musetel,mi-a calmat iritatiile ce le-am facut din cauza sinusitei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 21 2005, 01:17 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



As mai adauga ca sunt unele forme mai grave de sinuzita pe care le cari cu tine ani de-a randul (cazul meu), si numai operatia m-a salvat.Si, intr-adevar, dupa operatie(adica de 2 ani de zile) nu mia am probleme nici cu durerile de cap, nici cu nasul infundat (exceptie: cand ma contamineaza sotzul, iau un strop de olint 2-3 zile si's ca noua).

Operatia este extrem de simpla, nedureroasa sub anestezia locala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meli
post Dec 22 2005, 11:25 AM
Post #4


Dependent
***

Group: Contaminat
Posts: 185
Joined: 8-December 05
Member No.: 44



dar cum ai ajuns la operatie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Dec 22 2005, 11:34 AM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE

dar cum ai ajuns la operatie?


Am avut o sinuzita de la 3 ani.Doctorii pe vremea respectiva spusesera k am un sinus nedezvoltat si ca nu se poate fac nimic (dehhh....comunismul...nu ca acum doctorii ar fi mai competenti ca atunci, doafr k ai o paleta destul de diversificata de cadre medicale tzepare :pistolar:).

Am trait ani in sir cu inhalatii cu musetele, injectii si paturi in nas(asta numa'n vremea de toamna-iarna si uneori kiar si primavara...deci numa' vara era ok..)

Apoi, pentru k aveam si o usoara deviatie desept, si din cauza durerilor profunde cap, am ajuns la Prof.Sarafoleanu tatal.Mi-a spus ca nue adevarat k am un sinus nedezvoltata, k e o operatie simpla, bla, bla,....si totul a decurs cat de poate de bine si frumos.De la operatie nu mai am dureri de cap decat ocazional, in general sunt generate de o oboseala excesiva (in primele 2 luni de la nastere am avut frecvent dureri de cap pentru ca eram intr-adevar extrem de obosita, dar nimic mai mult).

Si-uite-asa, dupa ni de zile, am ajuns la operatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
daria
post Feb 21 2006, 04:38 AM
Post #6


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 4
Joined: 14-February 06
Member No.: 217



Stiu ca e vechi topicul, dar sunt si eu cam in situatia ta elle_ni. Vroiam sa te intreb in ce a constat exact operatia ta? A fost o operatie de deviatie de sept sau punctie pt sinuzita?  ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jan 21 2008, 10:43 PM
Post #7





Musafir






si eu am o sinuzita de ani de zile adica uneori mai iasa si un fel de puroi din nas sau sinusuri (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
azi ma doare capul chiar deasupra fruntii si cand apas langa orbite
eu mai fac niste inhalati si clatiri cu apa cu sare in nas
altceva ce mai stiti?

oare operatia de care zicea elle e punctie sau e altceva ?
chiar vreau sa scap de ea ca deja se agraveaza sau eu am ajuns la capatul rabdari
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexaa
post May 4 2008, 05:26 PM
Post #8





Musafir






si eu cred ca am o sinuzita acuta nu purulenta,problema e ca imi provoaca racele dese,nas infundat(folositi olynt picaturi e f.bun),gat iritat si am observat ceva daca stau intr-un bar undeva unde se fumeaza f mult ma irit in gat,ma ustura mai multe zile in sir,eu fumez.de la sinuzita poti face alte complicatii,dureri de ochi,poti ajunge la punctii,de aceea trebuia tratata corespunzator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 4 2008, 05:29 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Alexa, pina acum ai prezentat simptome comune pentru vreo nu stiu cite boli. De ce nu mergi la medic?!
Si inca o intrebare: de ce nu ti-ai folosit vechiul cont vulpyss? Iti reamintesc ca pentru conturi clona se da ban.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexaa
post May 4 2008, 05:55 PM
Post #10





Musafir






QUOTE(Maàt @ May 4 2008, 06:29 PM) *
Alexa, pina acum ai prezentat simptome comune pentru vreo nu stiu cite boli. De ce nu mergi la medic?!
Si inca o intrebare: de ce nu ti-ai folosit vechiul cont vulpyss? Iti reamintesc ca pentru conturi clona se da ban.

folosesc alt user ptr ca pe cel vechi l am uitat si a trebuit sa ma reinregistrez,stiu ca am cont pe vulpyss dar nu mai stiu ce pseudonim mi am ales am incercat eu dar nu merge nu e vorba de parola aia o stiu mi am dat seama ca e o greseala de la user cand m-am reinregistrat
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 05:52 PM