IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Epistaxis, sangerare nazala
Teocris
post Mar 12 2008, 02:50 PM
Post #1


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Am si eu o problema.
De ceva vreme fetita mea are sangerari nazale. Sangerarea apare aparent fara motiv(lovituri,scobit in nas) si durata variaza de la un minut la cateva minute.
"Epistaxis"este diagnosticul pus de doctorita de la ORL.
A facut tratament cu calciu si fier, rezultatele analizelor au iesit in parametrii normali, a facut cauterizare la nara stanga cu nitrat de argint.
Degeaba!
Firisorul de sange se incapataneaza sa apara cand ti-e lumea mai draga. Dimineata, noaptea...nu conteaza. Nu are ore preferate si nici anumite activitati dupa care se declanseaza.Amandoua narile sunt afectate(ca sa nu se supere).
A mai trecut cineva prin asta, sau stie cineva ceva nou? Ca eu deja nu mai pot de ingrijorare si de nervi(pe doctorii astia incompetenti, care cred eu ca nu se afla unde trebuie (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) )
Eu am tot citit si am tot cautat, dar parerile sunt multe si se cam bat cap in cap.Sincer, nu stiu ce sa mai fac!

EPISTAXIS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 12 2008, 05:36 PM
Post #2





Musafir






Cat de des sangereaza?
Si fiica-mea se mai epistaxiaza, dar, drept sa-ti spun, nu-mi fac griji si pe chestia asta n-am fost cu ea la doctor. Nu se-ntampla des la ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 13 2008, 02:01 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Cateodata chiar si de 2-3 ori pe zi.
Sunt zile in care nu-i curge deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 13 2008, 02:47 PM
Post #4





Musafir






Si eu pateam la fel cand eram mica , doctorita a spus ca lipseste vit K din organism
La mine dura si mai mult de 1 minut cateodata.
Odata cu cresterea nu am mai patit
oricum nu e ceva grav stai linistita (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Mar 13 2008, 03:02 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Si eu imi amintesc ca imi curgea destul de des sange din nas, chiar si mai tarziu cand deja mergeam la scoala. probabil ca este o problema des intalnita la copii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 13 2008, 04:57 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Sper sa nu fie nimic grav!
Insa gandurile nu-mi dau pace. Nu vreau sa stau cu mainile in san, dar nici nu stiu ce sa mai fac, unde sa ma mai duc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pastelata
post Sep 6 2008, 12:37 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 12-August 07
Member No.: 2,031



Nu e grav, si mie mi se intampla destul de des cand eram mica. De anul trecut iar a inceput sa-mi curga, dar doar vara, mai ales pe calduri mari(startul a fost cand eram la Bucuresti)...o farmacista mi-a dat sa iau clorocalcin, e o solutie pe care o luam cu apa, in fiecare zi(cateva picaturi). Cateodata plangeam fiindca imi curgea mereu cand ma spalam pe fata si ma trezeam plina de sange pe fata/maini/haine...
Mi s-a spus ca e de la caldura, fiindca se dilata vasele de sange si le am sensibile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Sep 6 2008, 12:41 PM
Post #8





Musafir






si eu o pateam, cand imi crestea tensiunea chipurile (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif) de asta nu e recomandat nici sa iau aspirina (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
in fine..ca sa scap de probleme,am cauterizat vasul de sange. de atunci nu s-a mai intamplat (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 04:36 PM