IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme la rinichi
black_widow
post Jan 10 2006, 04:53 PM
Post #1


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



De curand am fost diagnosticata cu nisip la rinichi... Are/a avut cineva asa ceva? Cred ca multe persoane au probleme la rinichi, insa asa incep... cu nisip, apoi pietre... Eu nu am nimic special, numai ca spatele a inceput sa ma doara mai des...  ???
Mi s-a spus sa nu mai mananc sarat deloc si sa beau cel putin 2 l de lichide pe zi... Aici ar fi o problema pentru ca eu de obicei nu prea beau lichide, nu simt nevoia.
Am inceput sa beau apa mai multa... insa mai mult de 1 l nu pot si pace!  :-X Beau apa pentru ca asa mi s-a spus, ma fortez sa beau.

Stie cineva vreun remediu? As prefera sa nu fie vorba de ceaiuri, nu-mi plac deloc... insa daca numai asa pot sa scap de problema asta, atunci ce ceaiuri imi recomandati?

Multumesc pentru raspunsuri!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 10 2006, 05:32 PM
Post #2





Musafir






Am avut eu nisip la rinichi ... mama ce nasol era , stai sa vezi daca nu te tratezi ce dureri goaznice o sa ai
Imi pare rau sa iti spun dar fara lichide multe nu ai cum sa te tratezi . Cele mai recomandate ceaiuri sunt cele de cozi de cirese si de matase de porumb , bea cat de multe poti , cu fortza , dupa un timp te obisnuiesti si iti cere organismul , o sa vezi.
Daca te iau dureri puternice , atunci musai sa iei si ceva medicamente.
Si ai grija mai ales pe frigul asta sa te imbraci bine , sa-ti fie tot timpul cald la spate!!!
A...si daca ai o dieta foarte bogata in proteine , sa stii ca nu ajuta deloc la rinichi.
Pup u si insanatosire grabnica
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 10 2006, 05:48 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Eu cand aveam 14 (acum 6 ani) ani am eliminat primele pietre de la rinichi.De atunci in permanenta am pietre si nisip.Tratament medicamentos pentru eliminarea lor nu exista,doar prin ceaiuri si multe lichide.La un moment dat luasem niste picaturi Cystenal parca asa se numeau,aveau un gust tare ciudat dar trebuia sa le iau pentru ca impiedicau formarea infectiilor din rinichi care puteau fi provocate de pietre(zgariau interiorul rinichilor).
Singura modalitate de a scapa de pietrele de la rinichi (daca ajungi in stadiul asta) este operatia.Dar asta este o masura temporara pentru ca daca metabolismul tau favorizeaza formarea pietrelor si a nisipului,in permanenta se vor forma altele si atlele.
Criza de rinichi este intr-adevar foarte dureroasa.Eu la prima criza stiu ca ajunsesem la urgenta unde imi facusera un cocteil cu algocalmin si papaverina.Algocalminul sa calmeze durerea si papaverina sa dilateze caile renale,pentru ca pietrele sa fie eliminate mai usor.
Deci singurul lucru pe care poti sa il faci black_widow este sa bei cat mai multe lichide (fara acid,nici chiar apa minerala nu ai voie sa bei),sa nu mananci sarat,si atunci cand ai dureri sa iei un algocalmin si o papaverina.
Te-am pupat!  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Jan 11 2006, 10:43 AM
Post #4


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



M-ati cam speriat putin...  :o Eu am crezut ca nu-i o chestie asa de grava incat sa-mi fac probleme prea mari, insa vad ca trebuie tratata cu seriozitate. O sa beau mai multe lichide, inclusiv ceaiuri...  :(

Eu mai cunosc 2 cazuri de probleme la rinichi: mama-mea si unchiu-meu. Mama-mea are o tumora beligna, iar unchiu-meu a avut o tumora maligna de care s-a operat insa au intervenit complicatii si acum nu prea e bine. Doctorii nu i-au dat prea multe sanse... Chiar azi m-am intalnit cu el, a slabit, parea resemnat cumva... :'(
Mama-mea insa nu s-a lasat pe mana doctorilor, bea foarte multe ceaiuri... mai are dureri, insa deocamdata e bine, slava Domnului!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 13 2006, 10:49 AM
Post #5





Musafir






Trucuri de baut mai mult: dai apei un pic de gust (f. putin suc de fructe, de care-ti place tie). Pui sticle sau pahare cu apa peste tot in calea ta si cand treci pe langa ele, iei macar o dusca din fiecare.
Multa sanatate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Jan 13 2006, 11:16 AM
Post #6


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Trebuie avut foarte mare grija! Cand eram mai micuta faceam f des crize de rinichi din cauza firelor de nisip! Nisipul asta favorizeaza infectiile si la mine se manifestau f urat: febra mare, dureri de nu puteam sta pe nici o parte...de fiecare data ajungeam la spital! Ultima oara a fost atat de urat incat au trebuit sa ma duca la reanimare unde desteapta de asistenta nu a fost in stare nici sa imi puna perfuzia cum trebuie si mi-a spart vena!  :'(
Mie mi-a spus medicul ca apa de la robinet nu este chiar atat de buna, pentru ca si ea contine f multe impuritati! Cele mai bune sunt ceaiul de cozi de cirese si cel de matase de porumb (dupa cum a zis si angeldust). Cel de cozi de cirese sa stii ca e chiar bun!
Si daca obisnuiesti sa bei apa minerala, renunta! Si din cauza ei apar pietrele la rinichi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Jan 13 2006, 11:55 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Dar beti fetelor bere :hainoroc: :hainoroc:
Serios, berea e cea mai buna pentru nisip si pietre la rinichi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Jan 13 2006, 12:04 PM
Post #8


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Pai atunci la cata bere bea un unchi de-al meu... are rinichii cristal de curati!  ;D

La mine cred ca s-a format nisip din cauza ca nu beau lichide de nici un fel, nu simt nevoia. Cel mult pe zi acumulam ... juma' de litru...  :-X Acum ma chinui sa beau lichide, insa noh... imi dau toata silinta!  ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kale
post Jan 15 2006, 05:11 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 303
Joined: 9-December 05
Member No.: 69



ai mare grija, nu e de glumit cu boala asta...trebuie sa bei ceai de cozi de cirese, cat de mult poti...stiu ca rovatinexul este indicat pentru ameliorarea durerilor, dar nu-l lua dupa ureche, e bine sa ti-l prescrie un medic...si foloseste la toate mancarurile ulei de masline, in salate, in orice..te va ajuta sa elimini nisipul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 15 2006, 05:51 PM
Post #10


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Berea se spune ca ajuta la eliminarea pietrelor de la rinichi,pentru ca te face sa mergi des la toaleta,in schimb mie medicul la care ma tratez mi-a spus ca nu trebuie sub nici o forma se consum bauturi alcoolice,inclusiv bere,pentru ca asta este o legenda cum ca face bine la rinichi.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 08:42 PM