IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Recomandari Medici - ORL
Neith
post Sep 4 2008, 08:18 PM
Post #1





Musafir






Sper sa nu ma bateti ca am deschis un topic nou (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) Dar ori n-am stiut eu unde sa caut, ori nu exista decat unul cu recomandari ginecologi si inca unul cu dermatologi.
Asta iarna am fost putin racita si am tot folosit Olinth. Cam 2 luni. Problema e ca dupa ce am renuntat la el nasul meu a ramas infundat. Si, mai nou, am inceput sa am si ceva dureri de cap, cam ca la sinuzita. Asa ca m-am decis sa fac vizita mult amanata la ORL. Vreau recomandari de la cele care ati auzit, ati fost pe la medici ORL buni. M-ar interesa in special cabinete private sau la clinici private, nu-mi face nici o placere sa astept la cozi infernale pe holuri mizele de spital de stat.
Propun ca in topicul acesta sa se faca solicitari de review-uri pentru anumiti medici, sau recomandari, sau orice altceva mai e nevoie. E bine sa invatam din experienta altora...

ps: cineva acolo sus m-a inteles gresit (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Eu propuneam topicul acesta ca sticky, si pentru toate domeniile, nu neaparat pentru orl. Intr-adevar, e mai simplu sau cauti atunci cand ai o problema la topicul aferent... dar e si putin incomod sa deschizi cate un nou topic pentru fiecare domeniu medical...

This post has been edited by Neith: Sep 4 2008, 08:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 4 2008, 08:52 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Din pacate nu se poate face un singur topic pentru ca:
1. Nu va fi indexat bine de catre google (daca nu exista subiect separat pentru peria rotativa, de la intretinerea parului, de exemplu, nu ne gaseai)
2. Este dificil de gasit informatia dorita de catre alti useri daca toate informatiile sint "la gramada".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Sep 4 2008, 09:13 PM
Post #3





Musafir






Neith, ce ai tu ai exact ce am avut si eu in iarna: dependenta de Olinth! E pacatoasa si daca nu faci tratament sa renunti, ramai cu ea lipita... de nas (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Asadar, eu am facut urmatoarele:

Mers la Spitalul Municipal la ORL unde m-a consultat o docotrita foarte draguta, pe care nu mai stiu cum o cheama, dar incerc acum sa aflu, si dupa ce s-a uitat bine acolo, mi-a zis despre dependenta mea si cat de periculoasa e: olinth-ul iti schimba flora si mucoasa, o usuca si ai intotdeauna nevoie de el ca sa respiri. In timp, afecteaza mult calitatea mirosului. Mi-a desfundat si curatat nasul cu o solutie, apoi mi-a prescris tratament cu 2 tipuri de picaturi de nas si niste pastilute antihistaminice, ceva de genul (incerc sa-mi amintesc numele lor). Trebuia sa ma intorc la consult dupa tratament insa nu m-am mai dus pentru ca am simteam bine. De atunci nu am mai avut probleme si am mai aflat si ca nu trebuie folosit Olinth mai mult de 2-3 zile consecutiv.

Rhinxyl - sunt picaturile mai puternice, pe care ai voie sa ti le pui o data pe zi, daca nu ma insel.
Pinosol - sunt picaturi cu extract natural, mentolate, uleioase, din care aveai voie sa-ti pui de mai multe ori, parca de 3 ori pe zi cate 2 picaturi in fiecare nara. Cert e ca astea nu par a avea efect si-ti vine sa dai iama in rhinxyl, insa cu rabdare se rezolva (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Xyzal - pastile antihistaminice, una pe zi, dupa masa - se respecta ora la care iei pastila in fiecare zi

Atentie! Tratamentul de mai sus mi-a fost prescris in urma unei consultatii ORL si l-am postat numai ca punct de reper si sa va faceti o idee. Nu sunt responsabila de sanatatea nimanui daca luati cele de mai sus fara un control medical.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Neith
post Sep 4 2008, 09:18 PM
Post #4





Musafir






Asta stiu. Nu ma mai ating de Olinth in veci! Problema e ca nu pot respira acum si au inceput si usoarele dureri de cap si ma gandesc sa nu fie si o sinuzita cronica. Oricum, astept nume. Multam fain.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Sep 4 2008, 09:22 PM
Post #5





Musafir






Asa s-a manifestat si la mine, nu puteam dormi noptile, ma trezeam cu gatul uscat pentru ca respiram pe gura etc. Horror!
Ti-am trecut tratamentul ca sa-ti faci o idee, acum caut si numele doctorei, sper sa-l am. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Edit: Maine s-ar putea sa aflu numele doctoritei, sper sa mai am reteta de atunci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Neith
post Sep 4 2008, 09:28 PM
Post #6





Musafir






Si eu dorm cu gura deschisa noaptea. Partea proasta e ca imi curge din gura cateodata (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) . Da nu-i bai ca intorc perna sau migrez spre a lu barbata-miu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Neith
post Sep 9 2008, 01:01 PM
Post #7





Musafir






Deeeeeci. Am fost la ORL la o doctorita foarte draguta si amabila. M-a diagnosticat cu rinita alergica ( la pisici (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ( ) si deviatie de sept nazal. Mi-a dat tratament cu claritine 10 zile si cu Vibrocil de 2-3 ori pe zi 7 zile. Mi-a explicat clar ca daca nu vreau sa dau pisica n-o sa scap nici cum de rinita chiar daca iau un pumn de antialergice si sa ma gandesc serios la o operatie de deviatie de sept. A facut cineva o astfel de operatie? Cum e? Cum te simti dupa? Se face anestezie locala sau generala? Cat trebuie sa stai in spital?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Sep 9 2008, 03:01 PM
Post #8


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



am facut eu saptamana trecuta. sper sa-mi amintesc acasa sa scriu detalii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Sep 10 2008, 10:24 AM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



QUOTE(Neith @ Sep 9 2008, 01:01 PM) *
A facut cineva o astfel de operatie? Cum e? Cum te simti dupa? Se face anestezie locala sau generala? Cat trebuie sa stai in spital?


Eu nu am avut sinuzite sau alte belele cu nasul, insa aveam o deviatie atat de mare incat noaptea nu puteam respira decat pe gura. Ma cam saturasem de toata tarasenie, plus ca sotul ma tot batea la cap ca respiratia asta deficitara imi poate afecta inima pe termen lung, asa ca am decis sa-mi iau inima in dinti si sa ma operez.

Aici in Belgia operatia asta se face doar cu anestezie totala, cica ar fi periculos sa o faca cu locala pt ca e o operatie la care curge mult sange si e o imagine destul de socanta pt subiect, asa ca decat sa te lege de maini si piciore astia prefera sa te anestezieze total (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . Eu m-am dus dimineata la spital, mi-au dat nu stiu ce pastiluta, peste vreo jumatate de ora m-a dus in sala de operatie si m-a intepat si gataaa, nani.

Cand m-am trezit a devenit mai neplacut ca aveam niste bureti/mese in tot nasul. Sangerezi in primele 2 zile, asa ca iti schimba pansamentul ala de peste nas. Am inteles ca in Romania ti-ar inlocui mesele din nas cu totul, ceea ce nu poate fi prea agreabil pt ca sunt luuungi si indesate cam sus in capatana. Dar nu sunt sigura, trebuie sa intrebi medicul tau. Eu am avut si oarece dureri de cap vreo zi-doua, dar dupa 48 de ore cand mi-a scos mesele din nas, totul s-a imbunatatit. In primul rand ca am putut sa RESPIIIR pe nas, ceea ce e o victorie dupa 2 zile de respirat doar pe gura si o viata aproape la fel (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) . Usor usor mi s-a dezumflat si nasul, asa ca la 4-5 zile dupa operatie aratam ca noua. Mai am inca cruste in nas, iti dai seama ca e rana serioasa acolo, dar nu ma deranjeaza prea tare.

In spital nu am stat decat in ziua interventiei, seara m-a lasat sa plec. Daca voiam, ma mai tinea in spital, dar dupa mine nu aveam nici un avantaj, imi pusesera prin branula toata ziua glucoza sau ce minune contine punguta aia, plus ceva paracetamol parca. Nu mi-au dat antibiotice, nu am avut probleme.

Deci sfatul meu e sa o faci, mai ales ca esti tanara. De ce sa risti sa ai complicatii si probleme mai tarziu? Sincer, din toata experienta a fost cel mai nesuferit cand mi-a scos mesele pt ca e o operatiune scarboasa si mesele sunt lungi. In rest, un pic de durere de cap, respirat pe gura 2 zile, nu sunt un capat de tara.

In ceea ce priveste recomandari de medici ORL buni in Bucuresti, eu am tot cautat asa specie cand eram acasa si am inteles ca Dr. Mocanu (eu am fost la senior, dar cica si fii-su e f bun) e foarte apreciat. La fel Dr. Bacalbasa de la Panduri (si la o clinica particulara, cauta pe net care) are renume frumos, dar eu nu o pot recomanda pt ca m-am dus la clinica sa ma consulte si e genul fff grabit care mi-a acordat 5 minute in care a zis ce crede ea intr-o propozitie si nu m-a ascultat DELOC. Nu o interesa ce simptome am, ce am mai facut pt boala, nimic. She is too good to listen (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) . Daca nu te deranjeaza stilul, cica e un medic competent.

Bafta si tine-ma la curent (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Neith
post Sep 10 2008, 10:33 AM
Post #10





Musafir






Sarumana mult pentru impartasirea experientei claudia. In ce consta mai exact operatia? Eu am auzit ca ar fi doua variante : una cu dalta si ciocanelul, cea clasica adica, si una cu laser cred... E adevarat? Ca sincer nu prea m-as baga la daltute si ciocanele in nas la mine, nu ma incanta foarte tare ideea. Pana la urma si eu cred ca o sa optez pentru operatie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 05:43 PM