IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

57 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Grup de suport pentru suferindele cu tiroida, Pentru informare si sustinere reciproca
ELLA33
post Dec 9 2009, 05:41 PM
Post #21


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



Am intrebat-o pe doctorita despre acest nivel, nu m-a lamurit, mi-a spus ca a avut pacienti cu valori mult mai mari. Nu's ce sa spun, nu mi-a facut o impresie prea buna iar la capitolul comunicare nu sta prea bine.
Iar la echo a iesit cam asa:
LTD 5/1.6/2.1 cm
LTS 5.3/1.5/2.1 cm
LTD 1/3 medie Nodul transonic 0.3 cm
LTS 1/3 medie nodul transonic 0,3 cm si nodul izocogen cu arie transonica de 0,3/0,2 cm.
LTS nodul izocogen cu halou periferic vascularizat de 0,6/0,5 cm. Vascularizare moderat crescuta. Fara adenopatii. Ecogenitate normala.

Am intrebat dr. de la echo si mi-a spus ca nu-i nici bine dar nici rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 9 2009, 08:55 PM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu stiu ce e, cind e vorba de noduli sint pe linga subiect, insa pot sa iti spun ca am vorbit astazi cu o tipa la un magazin, tipa care era operata la Parhon.
Cu laser facuta operatia, fara cicatrice! Mi-a mai venit inima-napoi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ELLA33
post Dec 10 2009, 08:17 AM
Post #23


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



Sa tii minte ca cei mai buni chirurgi de la Parhon sunt: dr. Bogdan si o doctorita...Ionescu parca, imi scapa acum numele exact. Am aflat cat am stat in spital, de la cateva persoane care s-au operat acolo.
Dar sper ca nici la tine nici la mine nu va fi cazul de operatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 10 2009, 11:13 PM
Post #24


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sincer, pe mine ma sperie teribil gindul. Mai ales din cauza cicatricelor. Penru ca ce am vazut pina acum nu a fost de natura sa ma incurajeze, ba, dimporiva!
In plus... daca m-am nascut cu ea, de ce sa mi-o scoata? (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 13 2009, 02:31 PM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Iau de 3 zile calcliu si d3, multivitamine si minerale de la Additiva; plus revalidul si eurovita pentru par si unghii.
Si azi pot sa spun ca nu mi-au cazut mai mult de douazeci de fire! Deseara pun si dercos-ul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ELLA33
post Dec 16 2009, 01:28 PM
Post #26


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 337
Joined: 14-October 07
Member No.: 2,417



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ma bucur ca incepi sa fii mai vesela si aceste probleme tind sa dispara. Eu vad ca am zile cand pica destul de mult si zile cand pica in limite normale.

Ti-am mentionat numele chirurgilor asa....ca e bine de stiut, nu am vrut sa te fac sa te gandesti la operatie.
Hai ca va fi bine! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 16 2009, 02:04 PM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Doamne-ajuta! Desi iar a luat-o la vale. Cade... si altul nou nu se vede neam! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Insa incerc din raputeri sa fiu optimista. Sint in a doua zi cu doar o tableta pe zi si nu pot sa spun ca m-am simtit foarte roz, insa m-am cam si suparat zilele acestea oricut de mult am incercat sa nu... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Tu cum mai esti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Dec 18 2009, 06:15 PM
Post #28


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Fetelor, perseveraţi - stările subclinice sunt perioade ideale de īncepere a tratamentului.

Eu sunt de cealaltă parte a distracţiei, cu hipotiroidie. Nu vă spun cāte kilograme īn plus am cāştigat īn ultimii ani, nici cāţi bani s-au dus degeaba, īnsă aş fi continuat să īi dau dacă medicamentul de care am absolută nevoie s-ar mai produce. Părul s-a rărit de cāţiva ani, sprāncele cam la fel, palidă am fost mereu, īnsă chestia cu frigul patologic nu o am. Īncă.
Evoluţia este adesea atipică, să ştiţi, tratamentul clasic nu mi-a fost recomandat niciodată prin prisma altor complicaţii clinice personale. Indiferent cāt de greu vă este, trebuie să acceptaţi că atāt tratamentul cāt şi investigaţiile recomandate pot diferi semnificativ de la pacient la pacient, fără să fie incorecte.

Fides, tare īmi pare rău că treci prin aşa ceva. Măcar tu eşti subţirică şi frumuşică, deşi te mai enervezi.
La hipo, sunt rotunjoară şi enervant de calmă, dacă īmi iau vreodată heleşteu pot să deschid un spa pentru hipo-potami. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


Să fim optimiste, deci, cātă vreme mai rādem avem o şansă īn plus. (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 18 2009, 10:10 PM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dore, stiam ca tu aveai probleme... si am sperat ca le-ai rezolvat. Imi pare rau sa aud ca nu. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
A, si sa stii ca nu mai sint deloc subtirica! De fapt sint subtirica ca un caltabos! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Iar cind iti iei helesteul, te rog sa ma pui pe lista, o sa fiu prima clienta! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Par nu mai am in crestet aproape deloc. Asta e. Om trai si om vedea...
Dore, tie ti-au recomandat operatia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mar
post Jan 3 2010, 12:31 PM
Post #30


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 22
Joined: 2-January 10
Member No.: 7,707



Buna, am si eu probleme cu tiroida (hipotiroidie) de la 18 ani. As dori sa pun in discutie si discriminarea sociala a celor care au probleme cu greutatea. Oamenii se uita de obicei ca si cum singurul lucru care l-as face ar fi sa mananc. Mananc fructe si unele legume, nu beau cafea, nu fumez. Urmez un tratament naturist si fac sport macar 15 minute pe zi intotdeauna. Totusi m-am confruntat cu o gramada de remarci total deplasate. Acest lucru nu se intampla doar in cazul hipotiroidiei. O prietena de-a mea are hipertiroidie si de multe ori a fost jignita cu remarci de genul "schelet uman", "sac de oase" etc.
Avand in vedere depresia si toate celelalte efecte ale bolii, ultimul lucru de care are nevoie cineva bolnav de o disfunctie tiroidiana sunt vorbele de genul.
Ma bucur totusi ca am gasit acest site unde se discuta probleme de genul. (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

57 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:28 PM