IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Constipatia, Cauze si remedii contra constipatiei
Philia
post Aug 24 2007, 07:07 AM
Post #11


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



pai...nu prea ai cum s o determini!
ii spui ca ar fi bine si daca vrae sa manance mananca,daca nu,nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabriela_k
post Oct 29 2007, 03:35 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 32
Joined: 27-October 07
From: Toronto
Member No.: 2,514



QUOTE(TeoRBD @ Aug 18 2007, 07:59 AM) *
Fac acest topik in numele mamei mele, care rezolva, din pacate, doar pe jumatate, aceasta problema cu CEAI VERDE (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) La 47 de ani, 1,64 m, are de abia 44-45 de kg, si sunt aproape sigura ca si din cauza ceaiului baut prea mult, (la nici 100 ml de apa pune 2 plicuri), a slabit asa mult, de fapt niciodata n-a fost grasa, dar parca acum e doar piele si os (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) E adevarat ce zic eu? Voi cum rezolvati aceste probleme? Stiu ca se recomanda un regim bogat in fructe si legume, dar ea nici sa n-auda de asa cv (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)



Buna Teo,
Probleme de constipatia am avut si eu intotdeauna si cred ca voi avea ptr. restul vietii.Datorita ei am si probleme cu greutatea,cazul mamei tale ma surprinde ca ea est etotusi f. slaba,chiar ingrijorator de slaba.
Revenind la constipatie eu am fost nevoita sa merg la dr. de fam. si ca cer un sfat atita timp cit am incercat si sa beau si fibre cu apa sau suc...Aproximativ de 6 luni folosesc lapte de magneziu.Aici se gaseste in farmacie,este un lichid laptos cu gust cam de bariu sau aici il poti gasi si cu gust de menta.Se gasesc si pastile de magneziu,nu stiu cit de eficiente sunt caci eu folosesc lnumai lichid(lapte de magneziu).Il bea seara la culcare si dimineata cind se ridica din pat,o si scoate afara.Eu iau 2 linguri pline sear ala culcare ,mama ta ar avea nevoie doar de o lingura.Am sa-ti dau un link sa citesti mai multe despre magneziu.


This post has been edited by kalua: Dec 11 2008, 12:48 AM
Reason for edit: link direct, interzis de regulament
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rossana
post Oct 29 2007, 03:42 PM
Post #13


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 103
Joined: 23-October 07
From: Brasov
Member No.: 2,481



Da, tot miere, fibre , cereale si iaurturi am vazut si eu ca au efecte. Plus cafeaua.

Dar vroiam sa intreb ce fel de ceai verde bea? Ca daca e cel chinezesc cu o cutie verde intens si cu mugur de lotus in compozitie, cu un obez si un suplu care danseaza *v-am spart ce descriere am facut (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , dar numele e pe chinezeste , n-am cum sa-l stiu) sa aiba grijaaaaaaaaaaa!! E super daunator!!

In rest, un ceai verde bun e plin de antioxidanti, japonezii il beau in fiecare zi , e sanatate si anti-imbatranire curata.Acum depinde daca se gaseste pe la noi un ceai verde natural cu totul si cu totul ok, ceea ce ma indoiesc...

Eu as bea si pt slabit dar dupa 10 zile ma cutremur numai cand ma gandesc ce gust are (ca na, fara zahar..)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
poliana
post Dec 29 2007, 02:23 AM
Post #14


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 16
Joined: 27-December 07
Member No.: 2,900



QUOTE(Rossana @ Oct 29 2007, 03:42 PM) *
Da, tot miere, fibre , cereale si iaurturi am vazut si eu ca au efecte. Plus cafeaua.

Dar vroiam sa intreb ce fel de ceai verde bea? Ca daca e cel chinezesc cu o cutie verde intens si cu mugur de lotus in compozitie, cu un obez si un suplu care danseaza *v-am spart ce descriere am facut (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , dar numele e pe chinezeste , n-am cum sa-l stiu) sa aiba grijaaaaaaaaaaa!! E super daunator!!

In rest, un ceai verde bun e plin de antioxidanti, japonezii il beau in fiecare zi , e sanatate si anti-imbatranire curata.Acum depinde daca se gaseste pe la noi un ceai verde natural cu totul si cu totul ok, ceea ce ma indoiesc...

Eu as bea si pt slabit dar dupa 10 zile ma cutremur numai cand ma gandesc ce gust are (ca na, fara zahar..)

Exact ceaiul pe care il descrii mi l-am luat de curand.De ce e daunator?Si eu am prob cu constipatia dar mi l-am luat mai mult ca sa imi scada burta.La 1.68m si 46-47 kg,in conditiile in care fac miscare, eu am un abdomen super umflat,mai ales seara.In permanenta trebuie sa imi sug burta... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 6 2008, 11:39 AM
Post #15


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Si eu am probleme cu constipatia. O sa incerc si eu ceai verde daca ziceti ca e bun... sa vedem ce efecte are. Am baut si ieri si azi cate o cescuta mica de cafea, numai ca mie cofeina imi cam face rau. Da acelasi efect si cea fara cofeina?
Eu sunt o mare bautoare de ceaiuri si sunt pur si simplu indragostita de ceaiul indian Darjeeling cu scortisoara si lamaie (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jan 6 2008, 12:07 PM
Post #16





Musafir






dimineata se mananca un iaurt cu cereala alea de la sano vita sunt bune si tin de foame mie 3 ore nu mai mi e foame de la ele
miscare neaparat, am citi pe net ca saritul cu coarda ajuta eu una nu am incercat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 14 2008, 12:33 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ce am descoperit de doua zile: WALMARK face tablete foarte bune. Se numesc simplu si elocvent FIBRE si eu am dat pe o cutie cu 30 de tablete (care tine o luna, ca se ia o singura tableta pe zi) 13,90 lei la un Plafar de cartier . Sincer, chiar da rezultate nemaipomenite. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 14 2008, 01:03 PM
Post #18


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Da, fibrele chiar dau rezultate! Sa luati daca aveti probleme intestinale si de constipatie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Si eu iau de vrea luna si ceva fibre dar nu de Valmark ci de la Nutrilite. Mama mi le-a bagat pe gat initial ca incepusem sa si sangerez de la constipatie si la doctor mi-era frica sa ma duc. Acum nu mai am probleme si ies la toaleta in fiecare zi (ieseam o data la 3 zile inainte). Sa stiti ca si dieta e importanta, sa fie echilibrata: fructe zilnic, legume proaspete si gatite, putina carne, putina paine sau alt carbohidrat, lichide... etc. Eu incerc sa ma tin cat de cat de ea desi aseara am dat iama in niste cartofi prajiti innabusiti cu usturoi. Sper sa fie bine si azi... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Oricum, nu stiu unde am mai spus eu pe aici ca am vorbit cu un bio-chimist si ca mi-a spus o groaza de chestii despre FIBRE in general. M-am speriat, ca n-am stiut ca lipsa lor in organism poate face atatea rele... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Oricum, daca le luati si nu papati sanatos nu stiu cate pot face si fibrele astea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
post Mar 15 2008, 03:46 PM
Post #19





Musafir






Fetelor, acum cāt este, consunmaţi LEURDĂ.
Nici cozile nu sunt de aruncat. Dimineaţa ceai pe stomacul gol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2008, 04:06 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mie chiar imi place leurda. Nu am stiut ca are efect laxativ. Multam de pont!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:26 PM