IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum ne motivam copiii la invatat?
kalua
post Feb 19 2006, 09:05 PM
Post #1





Musafir






Fiica-mea-i in clasa a 4-a abia si deja incepe sa strambe din nas la unele materii  :o
Cateodata are un chef nebun de lucrat, trage de noi sa-i mai dam un dictare, un exercitiu, o problema, alteori blocheaza de nu avem ce-i facem, oricum am invarti-o.
Voi ce metode aplicati la copii ca sa-i motivati la invatat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Feb 20 2006, 09:39 PM
Post #2





Musafir






copiii nu trebuie sa simta ca invata , ci ca se joaca. daca vei incerca sa-i prezinti sub forma de joc, va invata fara sa depuna cine stie ce eforturi de concentrare. si va fi mai simplu si pt ea si pt tine. de exemplu: in loc sa-i vari sub nas manualu de geografie care stiu ce-are -n el ca l-am predat, mai bine propune-i sa faceti o "calatorie imaginara " prin tara, pe net evident. imagini, explicatii, si cel mai important, retine mai mult decat cere la carte, intr-un mod muuuuuult mai placut.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 21 2006, 11:32 PM
Post #3





Musafir






missu  :-*  Nu sunten noi parinti de-aia sa punem copilu' sa buchiseasca cartea. Sa ne vezi ce jocuri jucam la plimbare, in masina, mai mare hazul cand ne-aude cineva.
Si la scoala tot cu invatatul in joaca o trag, totul hi hi hi si ha ha ha pana cand vine lucrarea de control.
Iar de la anul va fi jale, copiii sunt impartiti la scoli diferite dupa rezultatele dintr-a 4-a. Si la scolile mai bune se cere mult din prima, nu se mai joaca nimeni de-a invatatul... :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Feb 22 2006, 02:00 PM
Post #4





Musafir






stiu kalua, invatarea prin joc e premisa invatamantului modern. cica.  ;) ne jucam ne jucam. insa, daca nu exista si o oareshce seriozitate acolo, copilul tot copil, na. mai trage chiulu.

succes !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bertha
post Mar 2 2006, 06:16 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 109
Joined: 9-December 05
From: Romania
Member No.: 53



Problema asta o am si eu cu fiica-mea, tot clasa a 4-a. Are zile mai bune si zile in care trag de ea sa-si faca lectiile. Ca tot a fost vorba de geografie, ei ii e foarte usor sa invete cu harta in fata, sa vizualizeze ce invata. Nu avem probleme mari, cheful ii lipseste insa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 2 2006, 06:30 PM
Post #6





Musafir






Hai sa va zic una buna: a mea nu face geografie. Sunt sigura ca exista colegi de-a ei care nu stiu macar capitala tarii in care traiesc (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/closedeyes.gif) Dar invata despre gunoiul din cosmos si celelalte planete (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Mar 2 2006, 09:15 PM
Post #7





Musafir






este si asta ceva, dar ca in invatamintul nostru drag, cel romanesc,.............
fica-mea invata "Educatia antreprenoriala" in clasa a 10-a si cu cine credeti, cu profa de istorie, sa vezi acolo teme si proiecte de ma iau cu miinile de cap si ma gindesc ca daca asa chinuim copii acum, pai la facultate ce vor invata ? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 3 2006, 01:16 PM
Post #8





Musafir






eu as merge pe enciclopedii din alea ilustrate pt copii, matematica distractiva, experimente distractive de fizica (eu muream dupa ele... si dupa fizica... imi aduc si acuma aminte experimentul despre dilatare facut la cercul de fizicam ca sa ne explice profa ce e aia "coeficient de dilatare"). carti carti carti de citit din domenii diverse ( calatorii, beletristica, carti istorice... tot ce tine de cultura generala; si carti usurele pentru varsta lor)
stiu ca e greu cu invazia internetului si a tv-ului in viata noastra.. pt tv as recomanda de urmarit canale gen discovery, NG, Viasat Explorer etc.
mie imi placea enorm sa citesc (am ramas cu "problema " asta si acum) dar imi placeau si stiintele exacte (am ramas si cu ele, mai putin matematicile care dupa tz ani de facultate le detest). aveam casa plina de culegeri care mai de care mai trasnite (ma innebuneau problemele alea cu un vas de 5 l altu de 3 cum facem sa obtinem 4 l? sa ma fi vazut prin casa cu oalele lu mama...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 5 2006, 11:37 AM
Post #9





Musafir






(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) eu nu am copii dar am copii in jurul meu....cand trece de varsta "gradinitei" nu e adevarat ca el trebuie sa vada scoala ca un joc,copii se plictisesc repede de jocuri si cand nu veti mai avea ce inventa sau nu veti mai dispune de foarte mult timp sa fiti in preajma lor sa vedeti atunci (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif) .....unor copii chiar le place ideea ca au si ei indatoriri,trebuie sa stie ca asa cum au drepturi au si obligatii,trebuiesc stimulati.....depinde de voi parintii care ii cunoasteti cel mai bine cum sa stimulati dorinta lui pt scoala (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) (eu vin cu o propunere,acum depinde si de varsta copilului.....lor le plac colectiile,de la papusi barbie,masinute,posetele roz sau mai stiu eu ce......stimulatii sa faca si ei o colectie spunandu-le ca vor fi ajutati sa-si mareasca colectia in functie de rezultatele la scoala)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jun 5 2006, 12:05 PM
Post #10


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Eu cred invatatul pe baza stimulentelor de ordin material nu e tocmai benefic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:03 PM