IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

84 Pages V  « < 80 81 82 83 84 >  
Reply to this topicStart new topic
> Grup de sustinere Sotret/Roaccutane
felicz
post Aug 8 2010, 10:27 PM
Post #811


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 43
Joined: 7-March 10
Member No.: 8,125



Fa asa cum spune ea. Probabil nu iti da de placere;)). Crema aia, pe langa hidratare, trateaza si reface "gaurile" de dupa "boala", termina ce au inceput pastilele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin93e
post Aug 9 2010, 10:04 PM
Post #812


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 41
Joined: 21-December 09
Member No.: 7,665



mda , asa o fi , la caldurile astea numai hidratare nu se numeste ce e pe fata mea . si banuiesc ca de la transpiratie sau caldura ,, mi-au aparut s cele 3-4 chisturi de sub piele . akm mi-e frica sa nu apara din nou

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
post Aug 16 2010, 06:38 PM
Post #813


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 34
Joined: 5-February 06
Member No.: 184



Doctorita mea nu mi-a impus sa folosesc un anumit produs dupa tratament. Mi-a spus in principiu ca nu mai trebuie sa-mi dau cu nimic. Tenul meu este deja putin gras asa ca nu e nevoie de o crema. Eventual o crema de ochi daca vreau. Si Zynerit in cazul in care mai apar mici probleme.
Dupa tratament, una dintre bucuriile mele este ca nu mai imi dau cu nici o crema si nici fard. Folosesc ocazional o crema de hidratare, protectie solara si apa termala.
Dar ca regula doar ma demachiez cu H20 de la Bioderma si atat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin93e
post Aug 24 2010, 12:35 PM
Post #814


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 41
Joined: 21-December 09
Member No.: 7,665



Eu mai am o cutie de Sotret 20mg , nu mai am ce face cu ea asa ca o vand (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) 50 ron , la cineva care e din buc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin93e
post Sep 4 2010, 02:12 AM
Post #815


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 41
Joined: 21-December 09
Member No.: 7,665



am descoperit videoul asta . pe mine m-a cam socat , si nu cred ca baiatu asta vorbeste prostii .
http://www.youtube.com/watch?v=NarLl7RQag0

This post has been edited by catalin93e: Sep 4 2010, 02:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Loreea
post Oct 13 2010, 06:55 PM
Post #816


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 12-October 10
Member No.: 9,342



QUOTE(Rose @ May 28 2010, 09:28 AM) *
Eu am terminat tratamentul de vreo 4-5 luni si nu a revenit nimic. Insa am urmat tratamentul cu sfintenie si am ajuns la concentratia necesara.

Buna tuturor (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Am inceput si eu tratamentul cu Sotret 30 mg/ zi, si sunt in a 2-a zi a tratamentului. Am incercat sa ma documentez cat mai mult despre subiect, am citit si toate mesajele de la aceasta sectiune, dar as mai avea unele nelamuriri. Tin sa mentionez ca mie doctorul dermatolog mi-a recomandat sa iau si un hepatoprotector ( ca atare iau Liv52 ). In plus iau un supliment de vitamine ( bineinteles ca vitamina A din acest supliment are o doza foarte mica de 2 500 UI, iar in prospect am vazut ca nu trebuie sa iei mai mult de 5 000 pe zi, ceea ce zic ca e bine) si mai iau niste ulei de peste cu omege 3 si vitamina E. Folosesc niste produse dermatocosmetice , un gel de spalare de la Iwostin si o crema hidatratanta de la Avene, si un fond de ten de la Vichy care se lauda ca e non-comedogenic. Vroiam s-o intreb pe Rose ce inseamna "ca a urmat tratamentul cu sfintenie", adica concomitent cu doza recomandata de isotretinoin, ce alte recomandari i s-au mai dat de catre dr. dermatolog, si daca Rose sau alte fete de pe forum "au purtat" in aceasta perioada vreun fond de ten, si care anume, bineinteles sa fie non-comedogenic, ca parca n-as vrea sa creez un cerc vicios. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Va multumesc mult ! Sincer e foarte interesant tot ce am citit pe acest forum, de un real folos. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chryss10
post Oct 16 2010, 08:08 PM
Post #817


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 15-October 10
Member No.: 9,354



salutare. de foarte mult timp ma lupt cu acnea.dupa multe tratamente care au dat gres am urmat tratamentul cu roaccutane/sotret aproape 1 an si jumate la indicatiile unui medic dermatolog din Bucuresti.in august am intrerupt tratamentu,deoarece ma”vindecasem”.nu mai aveam probleme cu cosurile deloc.tin sa precizez ca am suportat foarte bine tratamentul,fara nici o complicatie.problema este ca de vreo 2 saptamani au inceput sa-mi reapara cosuri,cei drept mai micute ca cele de dinainte.insa am foarte multe,pe frunte,in barba si in jurul nasului.ma streseaza pentru ca in sfarsit tenul meu arata bine,cu mici cicatrici,dar in rest foarte ok.ce credeti,este o problema de moment sau ar trebui sa reincep tratamentul cu roaccutane?sau un altul mai putin riscant?s-a mai confruntat cineva cu aceeasi problema?va multumesc anticipat.


Inca ceva...cunoste cineva un medic dermatolog bun in targoviste care prescrie acelasi tratament?mi-e cam greu sa ajung in Bucuresti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngelOfTimisoara
post Nov 2 2010, 07:33 PM
Post #818


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 2-November 10
Member No.: 9,447



QUOTE(Laryss_A @ Jan 26 2006, 01:29 PM) *
angelito..eu am ulcer duodenal si nu am avut dureri pana cum niciodata ....ai grija sa nu fie o coincidenta si durerea ta sa fie legata de altceva ... fii mai atenta in ce priveste alimentatia, stresul...

:-*


Buna Laryss_A,

Ieri m-am inscris si eu pe acest forum, asa ca sunt un nou membru. Nu am citit chiar toate mesajele voastre, dar am vazut ca tu ai facut tratamentul cu Roaccutane (Sotret) in urma cu ceva timp, in 2006. Cum este tenul de cand ai terminat cu tratamentul? Ti-ai revenit complet? Eu am tinut tratamentul din iulie 2008 pana aproximativ in aprilie 2009. Nu stiu exact de ce mi l-a dat, pentru ca nu am fost extrem de rau niciodata. Eu nu am avut o experienta foarte fericita, deoarece dupa utilizarea de Sotret, am facut o infectie cu Stafilococul Auriu, iar tenul meu arata si mai rau decat initial. Asa ca, arat mult mai bine si de plina de viata acum, dupa ce o buna parte din isotreitnoin a iesit din corp. Voi cum sunteti acum? Vi s-au pastrat efectele?

Astept raspuns!

Multumesc


QUOTE(catalin93e @ Sep 4 2010, 12:12 AM) *
am descoperit videoul asta . pe mine m-a cam socat , si nu cred ca baiatu asta vorbeste prostii .
http://www.youtube.com/watch?v=NarLl7RQag0



Buna Catalin,

Eu sunt noua pe acest forum, dar am citit atenta mesajele voastre. M-am uitat si eu de curioasa la videoclipul postat de tine in mesaj si, intr-adevar, se vede efectul pe care Roaccutane (Sotret) il are asupra sistemului nervos. Eu am facut tratamentul cu Sotret aproximativ din iulie 2008 pana prin aprilie 2009. Acum tocmai ce am scapat de isotretinoinul ramas in corp (nu stiu daca de tot, din cate am inteles aceasta substanta iese din corp la 2 ani dupa incetarea tratamentului). Eu nu am fost niciodata extrem de rau cu acneea si, privind in urma, nu prea inteleg de ce mi-a dat un tratament atat de puternic. Ca si in videoclip insa, aveam si eu momente in care incepeam sa plang sau momente depresive, desi in mod normal sunt o domnisoara extrem de vesela si optimista. Tenul arata perfect, dar per total, infatisarea era a unui om trist si bolnav - piele si buze deshidratate, cojunctivita, etc. Ceea ce vreau sa le transmit celorlalti de pe acest forum este sa aibe grija in perioada in care utilizeaza Sotret (Roaccutane), sa incerce sa stea aproape de familie si prieteni, intrucat conteaza foarte mult sprijinul celorlalti. Eu am nimerit o perioada cand am fost in strainatate, departe de prieteni si rude. Nu mi-a prins foarte bine singuratatea in combinatie cu efectele Roaccutane, dar am reusit sa trec peste fara incidente neplacute.

La 2 luni dupa incheierea tratamentului, sistemul imunitar imi era atat de slabit, incat m-am infectat cu stafilococul auriu. Am facut o foliculita teribila, momente in care tenul imi arata mult mai rau decat inainte de inceperea Sotretului. Am reusit sa scap si de aceasta, am baut multe lichide, am avut grija de mine si, treptat, mi-am revenit.

Ceea ce vreau sa le spun celor care utilizeaza sau se gandesc sa inceapa acest tratament, este sa fie atenti. Poate este mai bine sa te gandesti ca in urma tratamentului situatia, dupa ceva vreme, va reveni la initial. Un fel de efect similar cu cel al anticonceptionalelor. Nu o spun cunoscand numai cazul meu, stiu mai multe cazuri chiar. Deci, fiti atenti si in momentul in care luati aceste pastilute, incercati sa stai aproape de cei dragi, sa aveti grija de voi si de sistemul vostru imunitar.

Bafta tuturor si sper sa aratati cat mai bine

QUOTE(chryss10 @ Oct 16 2010, 06:08 PM) *
salutare. de foarte mult timp ma lupt cu acnea.dupa multe tratamente care au dat gres am urmat tratamentul cu roaccutane/sotret aproape 1 an si jumate la indicatiile unui medic dermatolog din Bucuresti.in august am intrerupt tratamentu,deoarece ma”vindecasem”.nu mai aveam probleme cu cosurile deloc.tin sa precizez ca am suportat foarte bine tratamentul,fara nici o complicatie.problema este ca de vreo 2 saptamani au inceput sa-mi reapara cosuri,cei drept mai micute ca cele de dinainte.insa am foarte multe,pe frunte,in barba si in jurul nasului.ma streseaza pentru ca in sfarsit tenul meu arata bine,cu mici cicatrici,dar in rest foarte ok.ce credeti,este o problema de moment sau ar trebui sa reincep tratamentul cu roaccutane?sau un altul mai putin riscant?s-a mai confruntat cineva cu aceeasi problema?va multumesc anticipat.
Inca ceva...cunoste cineva un medic dermatolog bun in targoviste care prescrie acelasi tratament?mi-e cam greu sa ajung in Bucuresti.


Buna Chryss10,

Si eu am tinut acest tratament, pe care l-am finalizat in aprilie 2009. Poti sa vezi ce am raspuns si lui Catalin. Faptul ca ti-au reaparut cosurile este normal, efectul Sotret (Roaccutane) nu dureaza vesnic, asa cum nu dureaza nici cel al utilizarii anticonceptionalelor. Eu nu as recomanda sa reincepi utilizarea Roaccutane, ci sa mai astepti putin sa vezi reactia pielii. Probabil ca vei mai avea cosuri, dar mai putine.
Dupa cum am mai povestit, mie mi-au reaparut mai rau la incetare deoarece am facut infectia cu Stafilococul auriu care este trecuta la efecte adverse. Aceasta se face din cauza sistemului imunitar slabit. Eu te-as sfatui sa mergi la un dermatolog, sa consulti si opinia lui in privinta cosuletelor (poate iti recomanda ceva Calciu, Zinc sau vitamine pentru a reface sistemul imunitar). Nu cred sa recomande reutilizarea Roaccutane la o perioada atat de scurta.

Numai bine si nu te demoraliza.

This post has been edited by AngelOfTimisoara: Nov 2 2010, 07:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Nov 3 2010, 12:34 AM
Post #819


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Buna, AngelOfTimisoara si bine ai venit pe forum. Eu sunt bine, nu mi-au mai revenit problemele decat sporadic si tind sa cred ca mai degraba pe motive de stres, nedormit, alimentatie. Mai am cate un monstrulet in apropierea "perioadei" insa in rest sunt foarte bine. Imi pare rau ca tie nu ti-a priit, insa mi se pare si un pic "abuziv" pentru organismul tau faptul ca ti-a fost prescris desi nu aveai probleme mari. Nu stiu ce te-as putea sfatui fiindca la mine nu a dat nimic rezultate pana nu am luat Roaccutane. Eventual mai cere avizul unui alt medic, o opinie in plus nu strica. Multa sanatate iti doresc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngelOfTimisoara
post Nov 3 2010, 02:02 AM
Post #820


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 2-November 10
Member No.: 9,447



Buna Laryss_A,

Multumesc pentru urari. Am uitat sa specific ca intre timp am scapat si de Stafilococul Auriu prin vaccinul stafilococcic propus de Institutul Cantacuzino. Au fost mai multe ture, dar, urmand o dieta echilibrata, continuand cu sportul si cu buna dispozitie, toate acestea au trecut.
Ma bucur ca la tine problemele nu au reaparaut. Eu nu am vrut sa descurajez cititorii nostri, doar sa ii informez ca uneori efectul nu e vesnic si ca trebuie sa fie atenti la semnele pe care corpul le ofera in timpul tratamentului. Orice pare in neregula, trebuie semnalat medicului. Cu sistemul nervos mi-am revenit, eu cred ca la mine s-a legat de faptul ca am trecut printr-o perioada foarte grea fiind singura in strainatate.
Bafta tuturor, iar tie iti doresc numai bine si sa nu mai ai proleme cu acneea in veci, ca si toti utilizatorii acestui forum, Doamne ajuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

84 Pages V  « < 80 81 82 83 84 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 01:33 AM