IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sfatuiti-ma, va rog, sa fac copii sau sa mai astept?
eva_ralu
post Jan 25 2006, 08:16 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 14-December 05
Member No.: 99



  Stiu ca e o intrebare mult prea personala ca cineva din afara sa poata sa-ti dea un raspuns, dar va intreb pe cele care aveti copii si care puteti compara situatia de acum cu cea de dinainte. Elene_ni poate-mi dai si tu un sfat, ca am vazut ca fetei din "ma marit " i-ai spus sa mai astepte cu copiii si banuiesc ca stii de ce i-ai recomandat asa.
  Eu implinesc in mai 27, iar sotul meu 28. Amandorura ne plac la nebunie copiii si ne dorim tare, tare mult insa parca as vrea sa mai stram si asa. Anul trecut am pierdut prima sarcina din viata mea, am fost extrem de deznadajduita si am zis ca imdeiat dupa perioada de pauza care se impune vom incerca din nou, dar acum parca mi-a mai pierit elanul. Acum imi doresc si sa-mi schimb serviciul, parca nu mai suport aici unde sunt, vreau in alta parte unde sa fiu platita pe masura muncii mele. Bine, ma gandesc ca si daca mi-as schimba srviciul as putea la scurt timp sa raman insarcinata si as avea asa si o satisfactie profesionala. Avem posibilitatea cat de cat pt un copil, avem o casa, mai tarziu va trebuia sa o impartim cu sora mea, insa nu ne zoreste nimeni, e si ea casatorita si are casa de la sotul ei (apartament vreau sa zic) deci cat de cat e bine dar ,sincer, nu stiu ce sa fac. Parca as vrea sa mai avem timp si bani pt noi ca dupa ce vin copiii, ei sunt prioritatea. Poate nu o sa radeti de mine. Va sarut !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Jan 25 2006, 09:01 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Nu stiu ce sa iti zic, eu am 31 de ani si nu sunt casatorita, dar daca as fi nu as sta pe ganduri. Sau macar sa am "omu' " potrivit langa mine sa dau "drumul" unui copil.  :'(
Parerea mea: nimic nu se compara cu un copil, nici servici bine platit, nici 5 case, sau una, nimic nimic. Of, e cazul sa ma car sa meditez.  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Jan 25 2006, 09:52 AM
Post #3


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Eu nu stiu daca sunt in masura sa-ti raspund pentru ca nu sunt casatorita si nici nu prea ma omor dupa copii, dar mai e timp. Oricum, daca iti doresti un copil, nu ezita, sunt mai mult ca sigura ca vei fi mult mai fericita daca te decizi in sensul asta. Insa mai asteapta sa te faci bine, dupa pierderea sarcinii.
Si nu va ganditi ca faceti un copil (la elan ma refer  ;) ), ganditi-va ca faceti dragoste, faceti-o pentru voi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Jan 25 2006, 09:55 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



La fel spun si eu...daca m-as recasatori asta as facea prima data : un copil. Am 29 de ani si imi doresc sa am un copil al meu...colegele mele de scoala au copii care deja  merg la scoala... :(

Vine un moment in viatza in care simti ca trebuie sa faci asta...apoi trebuie sa te mai gandeshti ca nu esti nici foarte tinerica...mama m-a nascut la 18 ani jumatate...ma simteam foarte bine cand mergeam cu ea undeva si auzeam :"este sora ta?" Si acum mai aud asta. :) Ma gandesc in schimb cu groaza cand am sa merg eu cu copilul la scoala si am sa aud :"ai venit cu bunica?" :'( :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Jan 25 2006, 09:56 AM
Post #5


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Daca tu simti ca nu poti face fata unui copil si tuturor responsabilitatilor ce decurg de aici, atunci mai asteapta! Nu te zoreste nimeni, nu esti la un concurs "cine face copil si cat de repede"... Nu trebuie sa faci ce face restul lumii, nu trebuie sa te supui unui tipar. Eu cred ca un copil este o binecuvantare de la Dumnezeu, o bucurie pe care o simti in fiecare zi, ceva unic al tau... Insa si o mare responsabilitate! Daca tu simti ca trebuie sa mai astepti, atunci asta e cel mai bine sa faci! In fond, ai numai 27 de ani! Gaseste-ti un job sigur si pe placul tau, mergeti in vacante cat mai des, bucurati-va de viata! Dupa 30 de ani... poti sa te gandesti si la un copil, atunci cand ti-l vei dorii cu adevarat si vei fi pregatita!
Pupici!  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VisNetic
post Jan 25 2006, 10:08 AM
Post #6





Musafir






a-ti dori un copil trebuie sa vina din interior, e clar ca nu-ti vine odata ce si tu si sotul tau inca va mai doriti "linistea" vietii in doi. Imi pare rau sa aud de sarcina pierduta; am o cunostinta care a pierdut un copil la 6 luni (o sarcina, cum se spune) si merge si in ziua de azi la cimitir in fiecare duminica; era fetita ei si putina lume o intelege...un copil insa foarte rar vine cand este planuit. in acest sens multe tinere stau pe anticonceptionale ani de zile si se trezesc ca vor un copil la 28/29 de ani oricum pana in 30. Si au surprize.....ajung al 34, 35  la tratamente de fertilitate.

asa ca sfatul meu este sa lasi natura sa-si faca treaba, daca vine bebe, fiti fericiti, dar nu amana, ferindu-te, nu mai ai 20 de ani si o familie tanara este o familie foarte placuta.
Eu am ramas insarcinata la 29 de ani ai am 2 copii minunati, si sigur viata mea s-a schimbat enorm, cu foarte multe greutati desi nu generate de copii direct dar de "faptul" ca am copii, insa satisfactiile aduse de ei sunt infinit mai mari decat orice nivel de trai in doi; eu si sotul meu.crede-ma este fun pana si atunci cand ne inchidem in baie pt 3 minute de sex, dupa care auzim batai in usa si "maaammmiii? di ce nu dechizi?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Jan 25 2006, 10:19 AM
Post #7


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



VisNetic, viata sexuala se schimba in rau dupa ce ai un copil? Ca ceva-ceva sigur se schimba... insa ma intereseaza ce schimbari sunt atat la femeie cat si la barbat... Si nu ma refer numai la faptul ca nu mai aveti CAND... ci la dorinta, atractie...  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 25 2006, 11:30 AM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



[quote]
    Elene_ni poate-mi dai si tu un sfat, ca am vazut ca fetei din "ma marit " i-ai spus sa mai astepte cu copiii si banuiesc ca stii de ce i-ai recomandat asa.
[/quote]
[quote]
  Eu implinesc in mai 27, iar sotul meu 28. Amandorura ne plac la nebunie copiii si ne dorim tare, tare mult insa parca as vrea sa mai stram si asa.
[/quote]

varsta nu este un criteriu extrem de important in asteptarea unui copil, atata timp cat nu esti sub 18 sau peste 35-38 de ani (desi sin in cazurile mentionate, dpdv.fizic se poate duce la termen o sarcina).so, cea mai importanta este varsta emotionala, daca esti sau nu pregatit NU sa ia copii, ci SA DARUIESTI DRAGOSTE SI PREOCUPARE UNUI ALT SUFLET.
[quote]
Anul trecut am pierdut prima sarcina din viata mea, am fost extrem de deznadajduita si am zis ca imdeiat dupa perioada de pauza care se impune vom incerca din nou, dar acum parca mi-a mai pierit elanul.
[/quote]

Raspunde-ti singura (tie insati) DE CE ti-a pierit elanul...care este motivul...sau poti pune intrebarile care te framanta aici, pe forum, si noi (cele cu familie, cu copii) iti vom raspunde atat cat ne vom pricepe.
[quote]
Acum imi doresc si sa-mi schimb serviciul, parca nu mai suport aici unde sunt, vreau in alta parte unde sa fiu platita pe masura muncii mele. Bine, ma gandesc ca si daca mi-as schimba srviciul as putea la scurt timp sa raman insarcinata si as avea asa si o satisfactie profesionala.
[/quote]

Mare atentie la stagiul de cotizare.De la 1 ianuarie 2006 s0au skimbat unele lucruri, stagiul de cotizare a crescut dela 10 luni la 12 luni, iar asta inseamna c ainainte de nasterea copilului cu trebuie sa fi lucrat NEINTRERUPT cel putin 12 luni.legea indemnizatiei pentur crestere copil o am in calculator, deci, daca o vrei, da-mi o adresa de mail sa ti-o trimit.este destul de importanta, pentru ca in ea este stipulata situatia incare te vei intoarce la serviciu inainte de cei 2 ani "daruiti" de stat, cu cat vei fi platita daca te vei intoarce mai devreme la serv, u cat vei fi platita daca ramai cu bebe acasa.....

apoi, gandeste-te la actualul loc de munca pe care il ai, daca e la stat, daca e la patron....statul iti plateste salariul probabil mai mic, dar dupa ce te vei intoarce la serv (dupa 2 ani), nimeni nu te av da afara, la patrone posibil sa fii cumva constransa sa te intorci mai devreme, in caz contrar te poate paste concedierea exact cand aveti mai amre nevoie de bani (ceea ce scriu aici POATE sa se intample, POATE nu...depinde de circumstante, deci nimic nu e batut in cuie)...

[quote]
Avem posibilitatea cat de cat pt un copil, avem o casa, mai tarziu va trebuia sa o impartim cu sora mea, insa nu ne zoreste nimeni, e si ea casatorita si are casa de la sotul ei (apartament vreau sa zic) deci cat de cat e bine dar ,sincer, nu stiu ce sa fac.
[/quote]

noi cand ne-am propus sa avem un copil nu aveam nimic (eu aveam casa, atat).sptul nici macar serviciu nu avea, fiind din alt oras.acum totul e ok...nu pe roze, dar ne descurcam.importanta este dorinta voastra de a avea copii, dorinta de a-i creste voi, nu bunicii, dorinta de a va implica 100%in cresterea si educatia lor, iar un lucru extrem de important pentru tine va fi gardul de implicare al sotului in a te ajuta in cele mai marunte lucruri.
[quote]
Parca as vrea sa mai avem timp si bani pt noi ca dupa ce vin copiii, ei sunt prioritatea. Poate nu o sa radeti de mine. Va sarut !
[/quote]
Ai dreptate, dupa c evin copiii, ei sunt prioritatea, dar, daca ti i-ai dorit din tot sufletul, nu-i vei simti ca pe o povara sau ca pe un obstacol, ci ca pe ceva care pur si simplu te implineste.


hai, ca pana acum am pledat mai mult "pentru", acum sa-ti spun si reversul medaliei:vor fi momente in care nu vei sti incotro s-o apuci de oboseala, de stress, de emotii, de griji....intreaga ta viata se va skimba (depinde numai de voi 2 in ce sens...a noastra in bine, de ex....)nu vei mai avea aceeasi disponibilitate ca inainte pentru prieteni, sfera de interse pe de o parte se va ingusta (te vor interesa numai lcururile referitoare la noua ta "cariera" de mamica), baruri, discoteci, iesiri in tara si in afara se vor sista temporar 9pana cand bebe nu va mai fi asa dependent de tine....adica cateva luni bune, in general kiar 1 an)....god...ar mai fi o groaza de spus, dar nu stiu cu ce as putea sa incep....

pana una-alta, te pupic si....sa speram ca vei lua decizia cea buan pentru voi amandoi, dar nu uita: temeri, griji si probleme ai si cu si fara copii :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 25 2006, 11:48 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
VisNetic, viata sexuala se schimba in rau dupa ce ai un copil? Ca ceva-ceva sigur se schimba... insa ma intereseaza ce schimbari sunt atat la femeie cat si la barbat... Si nu ma refer numai la faptul ca nu mai aveti CAND... ci la dorinta, atractie...  :-X


kiar daca intrebarea nu-mi este adresata, sper ca nu te vei supara ca raspund eu:DA, viata sexuala se skimba inca din timpul sarcinii, inca din primele saptamani, dar calitatea depinde NUMAI de cei doi parteneri.imediat dupa ce ai ramas insarcinata, in primele 3 luni de obicei, corpul femeiii este supus pe de o parte unor skimbari hormonale intense, asocoate cu stari de somnolenta, cu stari de voma, discomfort al sanilor, uneori balonare, stari emotive (acum treci dintr-o extrema in alta, caracteristica de altfel pentru intreaga sarcina), dar, repet, aceste caracteristici sunt generale...se poate sa nu ai nici un simptom enumerat de mine,s e paote sa le ai pe toate, si inca cateva in plus.

deci, in primul trimestru de sarcina, sunt sanse mari ca femeia sa nu aiba kef de sex(dragoste mai bine spus) atat din cauza oboselii, cat si din cauza framantarilor interioare:"voi fi o mama buna?", "pastrez sau nu copilu?", "ce va zice X sau Y?" si cate si mai cate intebari.

urmeaza apoi trimestrul II de sarcina, asa numita "epoca de aur" a sarcinii, cand libidoul femeii e intr-o continua crestere, iars exul poate fi practicat cu o oarecare grija sa nu creeze discomfort mamei, nicidecum fatului, care nu simte decat emotia mamei, nimic altceva...
ATENTIE: in caz de serclaj se interzice practicarea activitatii sexuale cu penetrare pana dupa nastere.

in al trimestrul III de sarcina sexul poate fi incomod din cauza lipsei de "spatiu", burta ocupanad o "arie" extensa  :P...dar daca exista dorita, pe undeva tot se va gasi o cale de rezolvare  :P

dupa anstere, oricat de bine v-ati simti, ideal este sa respectati cele 6 saptamani de abstinenta pe care vi le indica medicul, pentru a va feri de infectii (uterul nu este retras complet, daca v-a fost facuta o epiziotomie, aceasta creeaza un usor discomfort la inceput, pana se cicatrizeaza, apoi sunt lohiile (o scurgere vaginala pe care o veti avea inca imediat dupa nastere si va dura cateva saptamani...difera de la organism la altul....

iar dupa cele 6 saptamani, daca aveti kef, puteti face sex/dragoste in voie, numa' k iarasi va urma o perioada destul de dificila pentru ambii parteneri,pentru ca oboseala si stresul isi pun amprenta asupra activitatii sexuale intr-un mod cert, femeia este extrem de sesibila, extrem de emotiva, are nevoie de tandrete, de atentie, nu de o "tavaleala" ca altadata....

apoi, dupa cateva luni (in functie de fiecare), activitatea sexuala isi revine la normal, dar nu la acel normal de dinainte de casatorie, cand fiecare e la el acasa si partenerii se vad de cateva ori pe saptamana...nu stiu cum sa explic...sexul dinainte de casatorie parca are alta intensitate,e insotit de alte sentimente, dupa casatorie se skimba (si iarasi spun, se poate skimba atat in bine, cat si in rau....acest lucru depinzand numai si numai de intelegerea, comunicarea si sentimentele celor 2 parteneri)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Jan 25 2006, 01:45 PM
Post #10


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Pai zic ca ar trebui sa se schimbe in bine, avand in vedere ca a intervenit acea abstinenta indelungata... si dupa nastere si perioada aferenta reacomodarii, ar trebui sa ai un cheeeef... !!!  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd May 2024 - 05:44 PM