IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Meniuri pentru nunti si botezuri, - pareri si sfaturi
Roxana_
post Jun 8 2008, 07:21 PM
Post #1





Musafir






Pun o parte din meniul de la nunta sora-mii:
1.Gustare Rece:
- Mousse foie gras
- Tartina branza de capra cu costita
- Rulouri somon afumat cu ceapa si capere
- Prosciuto de parma cu parmesan
- Rulada piept de pui cu legume
- Ciuperci pane umplute cu ficat de gasca
- Mozzarela cu ierburi fine si ulei de masline
- Avocado cu creveti si sos de smantana
(IMG:http://i143.photobucket.com/albums/r158/roxanica10/Cununie%20religioasa%20sorela/DSC04493.jpg)
2. Gustare calda: Rulouri de vitel cu spanac, emental si sos brun servit cu legume sote
(IMG:http://i143.photobucket.com/albums/r158/roxanica10/Cununie%20religioasa%20sorela/DSC04535.jpg)
3. File de somon la gratar cu sos de mustar dijon si marar servit cu orez salbatic cu legume
(IMG:http://i143.photobucket.com/albums/r158/roxanica10/Cununie%20religioasa%20sorela/DSC04560.jpg)

Ce vrednicuta ai fost tu Nimphe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 8 2008, 07:30 PM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Ce meniu fain (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 8 2008, 07:31 PM
Post #3





Musafir






Ce meniu misto a fost la nunta!
Nu-mi place ce incarcata e farfuria cu aperitive reci. Imi inchipui ca a fost un restaurant de Doamne-ajuta si asa ceva nu se face. Trebuiau sa puna o farfurie de doua ori mai mare pentru atatea chestii (eu cred ca m-as fi lipsit de jumatate dintre ele numai pentru optica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ). Si-nca o observatie de-a mea: portiile sunt pentru flamazi tare. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 8 2008, 07:47 PM
Post #4


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Nimphe (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Roxi arata foarte apetisante toate cele insa kalua asa-i la romani, sa fie mult sa te simti ghiftuit (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ... Roxi e o constatare absolut generala nici pe departe vreo critica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Noi am avut nunta in octobrie si mai aveam sarmale si-n decembrie nu mai zic cata mancare a ramas si cate feluri am avut (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) .... nu cumva sa plece cineva nesatul de-acolo (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) de parca se putea intampla asa ceva dupa 5 feluri de mancare si tort diplomat la discretie (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gloriana
post Jun 8 2008, 08:14 PM
Post #5





Musafir






Daca nu curge mancarea din farfurii se comenteaza dupa, ca au fost zgarciti cei cu nunta, botezul, ca vor sa se imbogateasca de la nunta s.a. Ce vreau sa spun e ca problema cantitatii de mancare nu tine de estetica la nuntile romanesti. Asa ca dpv romanesc familia Roxanei s-a prezentat onorabil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 8 2008, 08:23 PM
Post #6





Musafir






Kari, draga mea, asta-i moda la romani. Mancare multa. Restaurantul nu-i unul de Doamne ajuta, ba chiar e unul de fite. Ei mai au unul si-n Bucuresti. Se numeste 'La provance' si-i cu specific frantuzesc. Bucatarul e unul scolit tot in Franta. Mancarurile erau ff bune la gust, as putea spune chiar rafinate, numai ca nu te pui cu cantitatile la romani. Doar americanii ne-or mai depasi, cred (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
F bine Fanny...c-am cautat si eu un topic cu 'Meniu de nunta' si n-am gasit. Dar eu cum n-am deschis pana acum vreun topic, sunt virgina la asa ceva (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 8 2008, 09:11 PM
Post #7





Musafir






Pai la asta ma refeream cu un restaurant de Doamne-ajuta. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Chestiile puse acolo in farfurie nu-s de ici, colea, nu ti le face orice bucatar, asta se vede.
Dar acum, obiectiv vorbind, nu vi se pare si voua ca se pierd toate minunatiile alea de aperitive reci in multimea aia multicolora?
Nah, dar daca asa-i modelul... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Sunt convinsa ca toata lumea a fost mai mult decat incantata de asa ospat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 8 2008, 09:23 PM
Post #8


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Toata lumea se bucura de asa belsug in farfurie la nunti. Meniul mi s-a parut fin si "consistent" dar avand in vedere ce emotii si energii se consuma la un astfel de eveniment, sunt sigura ca bucatele au venit "la fix".
Sunt fericita ca ati avut o petrecere minunata! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Jun 8 2008, 09:28 PM
Post #9





Musafir






frumos meniul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
la noi se face mancare multa, risipa , adica inca vreo 3 feluri + tort (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) niciodata nu pot manca mai mult de 3 feluri iar tortul il sar de fiecare data asta pt ca nu prea ma omor dupa el si dimineata cand il dau pe la 3 nici vorba, nu vreau nici sa l vad
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Jun 8 2008, 10:19 PM
Post #10





Musafir






Ymmy, arata grozav toate cele!
Parerea mea legat de portiile la romani (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) : mi se pare normal sa fie moderate, nu in exces, ca nimeni nu poate manca 3-4 feluri de mancare cu farfuriile pline ochi, insa mi se pare aiurea cand te duci la un restaurant de fite si-ti puna in mijlocul farfuriei o ciuperca umpluta sau o felie de friptura, subtire si ingusta si cativa stropi de sos pe marginea farfuriei, de forma, si o frunzulita de patrunjel. Ok, aspectul ca aspectul, dar in ditamai farfuria sa pui trei fâţe, mai bine deloc (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) ... sau o farfurie mai mica (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Eu una abia ma ating de mancare la evenimente de genul asta, gust cate putin din fiecare si-mi ajunge, insa, asa cum ziceati si voi, romanul tot roman!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 06:29 PM