IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Extraterestri, OZN sau viata in spatiu, Credeti in existenta lor?
cygnus
post Dec 14 2005, 11:39 AM
Post #11


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 21
Joined: 14-December 05
Member No.: 98



Erich von Danniken, in "Amintiri despre viitor" scrie despre existenta extraterestrilor destul de convingator. Probabil ca nu sintem singuri in Univers...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 14 2005, 04:51 PM
Post #12





Musafir






QUOTE
Erich von Danniken, in "Amintiri despre viitor" scrie despre existenta extraterestrilor destul de convingator. Probabil ca nu sintem singuri in Univers...


erich von danniken foloseste multe multe speculatii cu care isi argumentaeza ipotezele.
nu exista baza stiintifica.

suntem singuri sau nu? (suna asa fals, "suntem singuri", sunt singur sau suntem mai multi)
judecand statistic si probabilistic, sansa este ca raspunsul sa fie afirmativ. asta daca ne referim la oameni ca noi, fetitze, baietzei etc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cornelia69
post Dec 14 2005, 04:59 PM
Post #13


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 59
Joined: 8-December 05
Member No.: 37



Nu stiu cat de mult cred in fiinte de pe alte planete care vin sa ne viziteze datorita tehnologiei mult mai avansate decat a noastra. Mai plauzibila mi se pare teoria mai multor dimensiuni in acelasi loc si posibilitatea ca locuitorii unei dimensiuni sa calatoreasca in alta.
De ce sa ma gandesc ca vin altii, de la sute de mii de ani lumina? Mai degraba cred ca exista, pe langa dimensiunile stiute de noi si altele, a caror existenta ar putea explica si disparitiile misterioase din Triunghiul Bermudelor. Parerea mea!  :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 14 2005, 07:21 PM
Post #14





Musafir






QUOTE
Nu stiu cat de mult cred in fiinte de pe alte planete care vin sa ne viziteze datorita tehnologiei mult mai avansate decat a noastra. Mai plauzibila mi se pare teoria mai multor dimensiuni in acelasi loc si posibilitatea ca locuitorii unei dimensiuni sa calatoreasca in alta.
De ce sa ma gandesc ca vin altii, de la sute de mii de ani lumina? Mai degraba cred ca exista, pe langa dimensiunile stiute de noi si altele, a caror existenta ar putea explica si disparitiile misterioase din Triunghiul Bermudelor. Parerea mea!  :D


nu prea cred ca exista mult mister in triunghiul bermudelor. asa e omul insa. cand nu poate explica ceva, introduce senzationalul, fantasticul.

banuiesc ca sunt zacaminte de gaz natural in zona, care mai erup din cand in cand
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cornelia69
post Dec 15 2005, 01:20 PM
Post #15


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 59
Joined: 8-December 05
Member No.: 37



Tsunnami, vorbeam de extraterestrii totusi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Dec 15 2005, 01:36 PM
Post #16


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Eu cred ca exista forme de inteligenta in afara Terrei. Este absurd sa credem ca din infinitatea universului, doar pe Terra a aparut viata. Plus ca, noi luam in calcul viata si inteligenta "dupa chipul si asemanarea noastra", si socotim cate planete cu 21% oxigen exista in univers. Pot exista la fel de bine forme de viata bazate pe azot, clor, si orice gaz imaginabili. Noua ne vine greu sa credem, insa nu  ar fi imposibil.
Mai citisem odata, mai demult o teorie cu "lumile secundice", parca asa ii spunea (e demult si nu mai imi aduc aminte f. bine), in care zicea ca omul gandeste la o anumita scara de masurare, proprie lui. Insa de ce ar fi imposibil ca, sa zicem, ce consideram noi o planeta, sa fie considerata de o alta forma de viata (care daca ar exista, bineinteles ca ar scapa perceptiei noastre despre lumea inconjuratoare) ca o molecula. Sau, intreg universul sa fie o forma de viata, si galaxiile si ce cuprinde el sa fie doar "organe interne", globule, etc, etc.
Bineinteles, si invers, ce consideram noi o molecula, sa fie pentru viata la un alt ordin de marime, o intreaga planeta.
In continuare, s-a spus despre posibilitatea existentei unor alte dimensiuni. Continuumul spatiu-timp este inca o necunoscuta pentru noi, si, pun pariu, desi niciunul dintre noi nu va apuca vremurile respective, ca daca omenirea va apuca vreodata sa iasa din granitele sistemului solar, nu o va face datorita unor supermotoare de nave spatiale, tehnici de criogenie, etc, etc, ci daca va invata sa rupa acest continuum, si sa poata calatori "de la un capat la celalalt al spatiului", fara ca timpul sa fie un factor in ecuatie.
Din pacate, acest lucru  nu se va realiza prea curand, pentru ca, desi in toate filmele sunt oameni si klingonieni, romulani, cavaleri jedi, etc, etc, populatia Terrei nu se percepe ca fiind "oameni" ci ca "romani", "americani", "francezi", etc, etc. Cat timp umanitatea nu va actiona ca un tot unitar pentru propria dezvoltare, ci fiecare zona geografica va avea propria agenda de lucru, vom ramane frumusel aici, si ne vom uita la stele prin telescop, daca vom avea timp sa il indreptam in sus, si nu in jos pentru spionaj :P
Gata, ca ma dor degetele :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cornelia69
post Dec 15 2005, 02:05 PM
Post #17


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 59
Joined: 8-December 05
Member No.: 37



Insa de ce ar fi imposibil ca, sa zicem, ce consideram noi o planeta, sa fie considerata de o alta forma de viata (care daca ar exista, bineinteles ca ar scapa perceptiei noastre despre lumea inconjuratoare) ca o molecula. Sau, intreg universul sa fie o forma de viata, si galaxiile si ce cuprinde el sa fie doar "organe interne", globule, etc, etc.
Bineinteles, si invers, ce consideram noi o molecula, sa fie pentru viata la un alt ordin de marime, o intreaga planeta.

Ceea ce ma sperie pe mine la teoria asta este ca, daca ar fi asa, si Pamantul ar fi pentru alta forma de viata ca unul din microorganismele care ne inconjoara, ar putea fi distrus fara veste printr-o simpla miscare a formei de viata respective!
Aveti idee cate molecule care "traiesc" in spatiul din jurul nostru sunt distruse la o simpla miscare a unui deget?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Dec 15 2005, 02:15 PM
Post #18


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



da, absolut, insa pentru noi, care percepem timpul in felul nostru propriu, acel gest ar putea sa dureze milioane de ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cornelia69
post Dec 15 2005, 02:23 PM
Post #19


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 59
Joined: 8-December 05
Member No.: 37



Categoric DA, insa pe mine nu perioada de timp la care s-ar putea intampla asta ma sperie, ci ... aleatorismul!
Cati ani au trecut de la formarea Pamantului ca planeta? Suficient de multi ca prapastiosii sa spuna ca sansele de a fi distrus cresc exponential cu fiecare an care trece.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Dec 15 2005, 02:35 PM
Post #20


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Se poate spune orice despre Univers, numai ca este un lucru ordonat, nu. Totul e aleatoriu, si nimic nu se incadreaza in vreo "mare schema". Asta contrazice complet religia, dar, daca ne uitam in jurul nostru nu putem decat sa recunoastem ca asa este.
De la crearea pamantului au trecut cateva miliarde de ani. Pentru noi, ne pare o eternitate, insa respectand teoria big-bangului, pamantul este o planeta tanara. Se mai vehiculau teorii conform caruia universul, dupa ce va ajunge la un maxim de expansiune, peste inca tz miliarde de ani (aici iarasi noi raportam totul la invartitul pamantului in jurul soarelui, desi probabil ca o galaxie cum Calea Lactee in timpul asta a efectuat doar cateva rotiri in jurul propriei axe), se va restrange iarasi in acel punct teoretic de la care a plecat totul.
Atunci, probabil ca big bang se va repeta, iarasi, over and over again. Si putem sa ne gandim cum ca acest big bang in jurul careia se invart toate teoriile noastre nici macar nu e obligatoriu sa fi fost primul, ar putea fi al 200-lea, si noi nu am avea nici cea mai mica idee despre lucrul acesta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:50 PM