IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Probleme in casnicie, Ce sa fac?
fluturas
post Oct 10 2008, 02:13 PM
Post #11


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 7-October 08
From: Zalau
Member No.: 5,057



salut

eu nu prea inteleg care este situatia voastra actuala

Voi mai sunteti un cuplu? Eu cred ca ar trebui sa te gandesti bine daca il mai vrei alaturi de tine si in special daca il mai iubesti. Eu in locul tau daca l-as iubi i-as mai da o sansa dar numai una, daca si pe aceasta nu o fructifica as renunta. Un copil il poti creste si singura(mai ales dc te ajuta parintii), nu cred ca sunt absurda, bunica mea de 64 ani si-a crescut copilul singura de la 2.5 ani, a divortat de sotul ei, ceea ce pe atunci era aspru judecat. nu te gandi decat la binele tau si al copilului. Nu merita sa traiesti o viata intreaga in certuri, minciuni si suspiciuni. 



Cel mai important zic eu este sa vorbesti cu sotul tau, comunica cu el , incearca sa nu-i mai arati cat de mult il iubesti pentru ca gresesti.


daca nu vrea sa te asculte ignora-l si tu, poate asa va veni el la tine. Eu am invatat ceva care cred ca ne este util noua femeilor.Ti-ai pus intrebarea de ce se uita dupa altele? Poate ca tu ai uitat ca esti femeie si acum esti doar mama. Te mai aranjezi, te mai imbraci provocator,  mai incerci sa-l provoci cu tinute sexi, pentru ca daca vede ca arati bine nu mai are nevoie sa se uite dupa altle. Nu trebuie sa uitam ca barbatii sunt barbati, se uita dupa femei imbracate sexi aranjate, iar daca noi ne complacem in situatia de mamici fara sa mai tinem cont de cum aratam, contribuim la faptul ca barbatii se uita dupa altele.Barbatii, unii, apreciaza aceste lucruri, daca tu nu i le oferi i le ofera alta. trebuie sa recunosc ca mai sunt si barbati care nu se simt barbati dc au doar o femeie, sau nu termina cu stilul de gigolo dupa ce se insoara, daca sotul tau e asa, atunci nu stiu ce sa faci.

Sfatul meu este sa il lasi in seara asta pe copilas la parinti, sa te imbraci sexi si sa-i propui sa iesiti in oras; daca observa ca esti atragatoare, ca ai ramas aceasi femeie minunata de care s-a indragostit mai demult, si mai mult daca vei mai atrage si privirile altor barbati, isi va da seama ca nu trebuie sa te piarda. Eu asa am facut, bine nu eram in situatia ta, sotul meu era posac si eu am crezut ca nu ma mai iubeste dar el avea probleme la servici si vroia sa mi le ascunda, la mine a dat roade imi ciuguleste din palme, si fac asta ori de cate ori vad ca este asa mai posac. 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dedida
post Oct 29 2008, 02:29 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 29-October 08
Member No.: 5,221



Buna tuturor,

Sunt noua pe acest forum insa am citit din mesajele voastre....................

Am si eu probleme in casnicie si as vrea sa imi spuneti si mi parerea voastra, daca eu sunt paranoi sau.....

Sunt casatorita de 4 si ceva eu am 28 si el 29, suntem in preuna de 8 juumate. La inceput au fost toate bune si fumoase insa cu timpul am inceput sa ii descopar niste defecte care credeam ca in timp il voi putea schimba sau chiar ca se va maturiza. Problema cea mai mare a mea este ca sotul meu consuma alcool, acum cantitatea nu stiu daca este mare sau nu, pentru mine una care nu consum deloc alcool mi se pare ca da.

In ultima perioada nu ne mai inteleg deloc, toate sunt bune si frumoase cateva zile, am ajuns sa ne certam cam o data e saptamana, psihic nu mai pot. Am mai vorbit cu mama mea insa nu ii pot spune tot pentru ca nu vreau sa o supar.

Acum doua saptamani am fost la munte, noi doi am plecat de joi (in speranta de a petrece timp numai noi doi) si totul a fost superb. Insa a doua zi au mai venit inca doua perechi si de aici calvarul, de dimineatza de la ora 11 au inceput toti 3 baietii ca bea o sticla de palinca, apoi am mers sa ne plimbam cu totii su baut si pe drum, ne-am intors la pensiune si acolo la fel pana la 2 dimineatza. A doua zi nu zicea nimik, l-am luat eu la intrebarii si el: "am gresit, nu mai fac......etc" intradevar asa fost nu a mai consumat......insa eu mersesm la munte sa ma simt bine, sa ma relaxez......

Am uitat sa va spun ca eu am o problema cu acest alcool, tatal meu a fost si el un consumator si de aceea ne-a parasit pe mine si pe fratele meu si tot din acest motiv nici nu a avut grija de noi. Eu consider ca acest consum de alcool nu face nimanui bine, mai ales in familie.

Apoi ne-am intors si la cateva zile (3 zile mai exact) cand a venit de la servici s-a dus la coltul blocului sa ia paine si binenteles ca ramas si la o bericica (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) , iar eram suparata si ma durea ca el in loc sa stea si cu mine.....sa mai vb de una de alta.....el nu isi doreste decat sa stea cu colegii lui de pahar.

Si aseara iarasi aceeasi chestie, numai ca aseara eu chiar ma simteam rau si i-am spus asta dar el tot a tinut sa se duca cu pretextul ca vine rpd, intr-un sfert de ora, binenteles ca acest sfert de ora s-a facut 1 ora si a mai venit si nervos ca dc il sun, ca ce nu imi convine ca trebuie sa ne gandim bine ce vrem ca asa nu mai merge, adika tot eu eram vinovata ca ii cer socoteala. De la chestia asta normal, eu deobicei nu il bag in seama cd este baut, dar aseara a continuat cu prea multe cuvinte urate si la un moment dat a zis ca pleaca iara sa isi mai ia niste bere si eu nu am vrut si de aici.........un adevarat calvar, cuvinte urate, ca ma bate, ca sa il las in pace ca l-am inebunit, ca eu sunt de vina, ....... si eu nu am vrut sa il las sa plece. Ne-am certat ca cutite, stiu ca poate nici eu nu sunt dusa la biserica, dar nu mai pot si m-am pus in fata lui sa nu plece, in fine, cred ca va imaginati ce scandal a urmat.

Ceea ce ma dispera cel mai tare e ca a doua zi tot el ete cel suparat asa cum este si azi, tot el nu vb cu mine, tot el este cel care ma considera pe mine vinovata. Eu aseara i-am spus ca daca nu mai convine sa inaintezele actele de divort, (eu stau in casa lui) si ca daca vrea sa plec, eu am venit maritata in aceasta casa si asa voi pleca, cu acte, adika se bage divort si apoi voi pleca. Acum nu stiu daca chiar asta va face, eu nu il vad in stare.

Am luptat si lupt pentru casnicia asta insa eu ofer si nu primesc mai nimik in schimb, este egoist, rece, indiferent......aseara nu i-a pasat ca imi era rau....si nu este prima oara. Nu mai pot dar in acelasi timp nici nu pot sa plec de tot din viata lui. Il iubesc, m-am obisnuit......nu stiu daca as ptea continua cu el, sau poate sunt eu paranoi, cer prea mult de la el?

Nu imi doresc decat sa fie atent cu mine si sa numai bea, atat...........e prea mult?

Va multumesc ca imi "ascultati" problema, pana acum nu am vorbit cu nimeni in afara de mama mea. Imi este jena si nu stiu cum sa procedez, poate ma puteti ajuta voi...............

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Oct 29 2008, 02:43 PM
Post #13


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Dedida, in primul rand bine ai venit!
Imi pare rau ca treci prin asa momente, insa nu cred ca tu esti de vina. Alcoolul da dependenta si consumat periodic si in canditati mari duce la situatii de genul celei in care te afli tu acum.
O discutie la rece si cu calm poate rezolva o parte din problema, cu conditia ca amandoi sa va impartasiti gandurile si temerile.
Barbatii sunt orgoliosi si lasi(sa nu se inteleaga ca-i bag pe toti intr-o oala) si tind sa dea vina pe femei cand fac ei ceva rau. "Numai tu esti de vina!" si "Din cauza ta!" sunt doua propozitii frecvent intalnite in raspunsurile lor daca ii intrebi din ce cauza au baut/lovit/injurat/inselat.
Nu sunt in masura sa dau sfaturi (mai ales in aceasta problema) insa te asigur ca nu esti nici prima nici ultima care pateste chestia asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dedida
post Oct 29 2008, 06:38 PM
Post #14


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 29-October 08
Member No.: 5,221



QUOTE(teocris7 @ Oct 29 2008, 02:43 PM) *
Dedida, in primul rand bine ai venit!
Imi pare rau ca treci prin asa momente, insa nu cred ca tu esti de vina. Alcoolul da dependenta si consumat periodic si in canditati mari duce la situatii de genul celei in care te afli tu acum.
O discutie la rece si cu calm poate rezolva o parte din problema, cu conditia ca amandoi sa va impartasiti gandurile si temerile.
Barbatii sunt orgoliosi si lasi(sa nu se inteleaga ca-i bag pe toti intr-o oala) si tind sa dea vina pe femei cand fac ei ceva rau. "Numai tu esti de vina!" si "Din cauza ta!" sunt doua propozitii frecvent intalnite in raspunsurile lor daca ii intrebi din ce cauza au baut/lovit/injurat/inselat.
Nu sunt in masura sa dau sfaturi (mai ales in aceasta problema) insa te asigur ca nu esti nici prima nici ultima care pateste chestia asta.


Multumesc mult raspuns insa nu stiu daca se poate numi dependeta cd la el au fost cazuri si cand nu a baut o luna intreaga ( a trebuit sa tina un regim), discutie la rece, credema ca am incercat dar toate discutiile noatre se finalizeaza tot cu cearta.... Problema ca e ca el considera ca doar el are dreptate si este atat de orgolios incatn conteaza numai ce vrea el. spre exmple recunoaste ca e vina ca data viitoare nu va mai face la fel insa data viitoare face exact la fel, deci nici cuvantul lui nu mai are baza, vorbele au ajuns goale si faptele.........la fel. Vb de compromisuri si de faptul ca tb sa lasam unul de la altul dar cd las numai eu si cd vad ca el nu lasa deloc de la el imi vine sa.........chiar nu stiu ce sa fac, bine ca nu avem copil dar........... oricum multumesc mult si mai astept si alte parerii.........
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 29 2008, 08:31 PM
Post #15





Musafir






draga mea, in primul rand vreau sa iti confirm ca temerile tale cele mai groaznice se vor adeveri : el NU o sa se schimbe niciodata de dragul tau. Punct. Daca nu a facut-o la inceput, atunci cand toti se chinuie sa pluseze si sa impresioneze, acum cand stai la el, aveti acte si stie ca tu nu pleci decat daca baga el divortul, fii sigura ca nu o sa faca nimic in aceasta privinta.

Din ce imi scrii tu, nu mi se pare ca e alcoolic, ci doar ca ii place sa bea. Inteleg ca tu ai o retinere in acest sens si ti-e teama ca va ajunge exact ca tatal tau si te va parasi cand ti-e lumea mai draga. Ar putea sau nu sa fie asa, oricum, e clar ca tu in conditiile astea nu o sa fii fericita in veci. Cu pusul in prag cu mainile in sold si acuzele interminabile nu o sa izbutesti sa obtii nimic. Decat sa il determini sa iti spuna "data viitoare nu mai fac", dar el n-o spune pt ca intr-adevar are de gand asta ci o spune ca sa te calmeze pe tine, sa nu-i mai faci scandal.

Concluzia : daca ai unde sa pleci o perioada mai lunga (mama, tata, sora, o prietena) eu te sfatuiesc sa pleci si sa ii dai omului timp sa cugete singur la rece daca isi doreste EL sa faca vreo schimbare. Dar trebuie sa o faci si plecarea asta intr-un fel anume ca sa aiba efectul scontat. Si anume: fara amenintari, ultimatumuri si scandal. Ii spui f calm ca pleci, eventual ii lasi un bilet mai bine si in secunda doi iesi pe usa, nu mai dai inapoi. Si ii spui in bilet ca uite asa si pe dincolo, tu ti-ai dori mult o viata fericita langa el, dar in conditiile in care bautura conteaza mai mult pt el, tu nu mai esti dispusa sa iti consumi energia de pomana".
Si vreo cateva zile nu ii raspunzi la telefoane si vezi si tu ce face, cum pune el problema, cat de mult isi doreste sa te intorci. Si apoi stii daca mai are sens sa iti bati capul sau nu.
Bafta! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dedida
post Oct 30 2008, 10:11 AM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 29-October 08
Member No.: 5,221



Buna, iti multumesc in primul rand pentru sfaturi, insa sa stii ca ma procedat si asa si el nu a sunat, tot eu am sunat ca fraiera, dar cred ca ar tb sa fiu mai dura si sa plec si sa nu il mai sun (cred ca el nu va suna deloc, pt ca va spune ca fost decizia mea, nu mi-a spus el sa plec), voi incerca si sper sa se schimbe cumva situatia pt ca nu mai pot............... (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) , multumesc mult pt sfaturi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Oct 30 2008, 10:46 AM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Eu as mai avea o idee! Incearca pur si simplu sa il ignori. Adica vb cu el, nu o faci pe suparata, dar pur si simplu te prefaci ca nu iti pasa cand vine cand pleaca. Nu ii mai zici nimic! Iesi si tu afara cu fetele fara sa ii zici, sau ii zici ca te intorci intr-un sfert de ora, care se va face o ora sau 2. Fa-i cum iti face el tie! Nu le place!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dedida
post Oct 30 2008, 07:32 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 29-October 08
Member No.: 5,221



albinuza, asta ar fi o idee, pe asta nu am incercat-o, oricum in aceste 2 zile nu am vb decat de nunta la care mergem sambata atat, in orice caz eu nu l-am sunat ci doar el m-a sunat pe mine............dar e buna si ideea ta, offffffffffff doamne...................
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 31 2008, 08:57 AM
Post #19





Musafir






Da, ideea lui Albi e buna in cazul in care te-ai hotarat ca esti dispusa sa ii accepti viciul...pentru ca el asta va intelege, si probabil va rasufla usurat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Din ce povestesti, daca ai mai facut si faza cu plecatul si tot nu a reactionat, mie imi pare ca omul nu prea isi doreste f tare ca problemele voastre sa se rezolve in vreun fel.
Care sunt impedimentele sau ce te opreste sa te desparti de el definitiv? Copii inteleg ca nu aveti, depinzi financiar de el? Ce te face sa ramai blocata in situatia asta care nu iti aduce nici o multumire, ba din contra?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Oct 31 2008, 09:01 AM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Angel, eu spun ca asa isi poate da seama daca ii pasa sau nu! El s.ar putea sa o considere pe ea cicalitoare pentru ca pune intrebari mereu dece? unde? cu cine? cat? cand? si e posibil sa ii faca si in ciuda!
Daca reactioneaza cum ai zis tu, ceea ce e o varianta, e de naspa! Pe om il doare in brisca de tine! Te tine ca sa ii dai de mancare si sa-l speli. Parerea mea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:20 PM