IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Banii tai sint banii nostri. Dar ai mei sint doar ai mei!, Problema banilor si a cheltuielilor in cuplu
kary_pink
post Apr 1 2009, 03:24 PM
Post #11





Musafir






Eu consider ca a te casatori presupune a intemeia o familie, un intreg. Si in acest intreg intra toate. Un echlibru in toate as prefera, fara gandul ca vai ce o sa facem cu banii,, cum o sa facem. Sa vina de la sine ca totul este al nostru , pentru noi doi... As vrea sa alegem casa impreuna sa avem un cont comun sa alegem mobila impreuna, etc. Sa'i arat domle ce fard bengos mi-am luat si el sa-mi arate ce telefon isi doreste. Sa chibzuim si sa gestionam banii nostri impreuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Apr 1 2009, 03:50 PM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Asa ziceam si eu. In momentul in care intemeiezi o familie, totul devine comun!
Si in situatia prezentata de Daria, daca acel cont in care el isi pastreaza banii LUI, ar fi fost unul pe numele amandurora, ar fi fosto cu totul alta situatie. Ar fi sunat altfel! Da asa, parca miroase a ceva de genul...lasa ca traim pe banii tai acum, si cand imi adun io cat am nevoie, iti dilesc un sut in dos si te las in curu gol ca io plec!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Apr 1 2009, 04:56 PM
Post #13





Musafir






exact la ce a spus albi ma gandeam si eu. sincer, mie imi suna a "pregatire" de evadare lucrul asta. dar evadare cu toti banii, lasandu-l pe celalalt in fundul gol.
daria, sigur ca nu e normal ce se intampla in familia voastra, pai ori e familie, ori, daca nu, impartiti toate cheltuielile pe din doua si fiecare sa-si gateasca, sa-si spele si sa-si faca curat pe bucatica lui, pe cont propriu. nu sa traiasca parazit pe spinarea ta.
poate ca unii ar spune despre mine ca sunt materialista (oi fi), dar adevarul este ca nu as permite nimanui sa ma foloseasca pe post de sluga (si neplatita).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 1 2009, 08:00 PM
Post #14


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Daca x-ulescu ii spune nevestei "hai sa traim din banii tai, iar salariul meu sa-l investim, ca la final sa castigam amandoi" si exista consens asupra acestui fapt, atunci sa vina un tert sa-si dea cu parerea nu mi se pare normal. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Sper sa nu fie cazul acesta. Totusi, subliniez chestiuni de acest tip se rezolva in doi si, in plus, exista niste factori, comunicare si intelegere, in baza carora trebuie sa functioneze orice relatie.
Cat priveste impartirea banilor in cuplu, doar daca vreunul din parteneri e posesiv conteaza. In rest, banii nostri sunt ai nostri, agreeam asupra cheltuirii lor si gata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Apr 1 2009, 10:05 PM
Post #15


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Practic banii din contul ala nu-s doar ai lui oricum, in caz de divort se impart si aia, deci nu are cum sa ii tina doar pt el. Insa inteleg ca e deranjant ca atitudine, fara indoiala.

Eu imi amintesc ca inainte de maritis ma gandeam tot la o metoda ca cea sugerata de voi, un cont comun pt cheltuieli si restul fiecare cu treaba lui, dar in realitate lucrurile au mers natural fara un al treilea cont, ne transferam bani de la unul la altul ca sa putem plati cheltuielile si apoi ce ramane punem intr-un cont de economii (intamplator e pe numele meu pt ca banca mea e mai rezonabila, dar nu are nici o relevanta numele). Dar e drept ca ne cumparam tot ce avem fiecare chef, ne intelegem mofturile si vrem sa fim amandoi multumiti, deci fara mare osteneala "ne-a iesit" mereu sa ne punem de acord ce facem cu banii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Apr 12 2009, 07:11 PM
Post #16





Musafir






clau, tocmai ce zicea ca e pe firma contul respectiv (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Deci in caz de divort ea nu vede un leu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreea8286
post Dec 11 2009, 01:37 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 5-December 09
Member No.: 7,585



QUOTE(Jo @ Apr 12 2009, 07:11 PM) *
clau, tocmai ce zicea ca e pe firma contul respectiv (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Deci in caz de divort ea nu vede un leu.

La banii care se pierd prin tribunale ca sa nu-i dai banii ,vei ajunge ca pana la urma nici unul dintre voi nu va mai avea ce sa imparta (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadya
post Dec 12 2009, 10:51 PM
Post #18





Musafir






Eu sunt un caz fericit, la mine in familie banii sunt comuni, 100%. Avem un cont bancar comun, si atat salariul meu cat si al lui intra acolo. Eu am acces la banii lui, el la ai mei, etc. Si cheltuim atat pentru casa, cat si pentru noi, din acest cont comun. Eu sunt de acord ca el sa-si cumpere toate gadget-urile pe care si le doreste, masini, etc., si in felul asta si el e de acord cu cumparaturile mele mai extravagante (pantofi, posete, haine, bijuterii, etc). Oricum, "jucariile" mele costa mai putin ca ale lui, si daca ar aparea vreo disputa, eu as fi in avantajul sa spun: "Tu esti cel care cheltui mai mult". (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ixulescu
post Dec 27 2009, 04:30 AM
Post #19


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 23-December 09
Member No.: 7,676



N-am reusit sa inteleg niciodata chestia asta: banii mei, banii ei.
Chiar daca nu sunt casatorit legal, doar logodit, banii sunt pusi pe o masuta si de acolo ne luam atunci cand avem nevoie. Din pacate, sotia mea este complexata ca ea castiga foarte putin, iar eu mult. Am incercat sa-i explic faptul ca intr-o familie nu conteaza cine aduce mai multi, conteaza sa ne acoperim cheltuielile si sa ne ramana putin si pentru mofturi, cadoruri si surprize... dar nu ai cu cine sa te intelegi. Ea nu, ca vrea sa-si mai gaseasca inca un serviciu ca sa ajung macar la trei sferturi. Cel putin o data sau de doua ori pe saptamana, plange ca muncesc mult si ea traieste pe banii mei, iar mie imi vine sa raman intr-un singur serviciu. Dar asta inseamna probleme. Singura solutie? Sa fac o firma si sa o angajez acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Dec 27 2009, 12:33 PM
Post #20


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Ixulescu, esti norocos cu o asemenea femeie, sunt putine ca ea, care se simt complexate daca barbatul aduce mai multi bani in casa. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Ai incercat sa-i gasesti o ocupatie ceva? Poate nu prea are ce face, de aceea si sentimentul de inutilitate. (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) Sau poate sa pui tu mai putini bani la comun, iar cand simti ca ea isi doreste ceva si nu isi permite, sa i-l faci cadou. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:35 PM