Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

Rating 0
entry Jun 16 2009, 04:16 PM
Astept cu nerabdare sa ajung acasa. Imi e atat de dor de harmalaia aia ,aici parca sunt la statiune.
In bloc sunt patru apartamente: in primul este o familie de dominicani(suntem si colegi de serviciu cu el), in al doilea noi(romani),in al treilea sunt polonezi, si in ultimul marocani. Locuiesc intr-un mic Babilon, dar avem o convietuire pasnica.
Politicienii sunt la fel peste tot, si aici isi arunca astia cuvinte grele. Coruptia este in floare , doar ca aici are un nivel mai ridicat, am dat in nas cu ea de prea multe ori ca sa fiu naiva si sa cred ca numai in Romania este .
Am facut un control in ianuarie si mi-a dat sa imi fac analizele,au gasit loc liber deabia in martie, acum mai astept sa primesc o data si pentru a doua programare sa imi spuna cum sunt analizele ; in ianuarie cand am iesit din cabinetul doctorului am mers la locul unde se fac programarii si nu aveau nimic liber pana in august(traiasca organizarea).
Patronii mei au avut profit de peste 20 de milioane euro si sotiile lor vin in fiecare joi sa spele WC-urile, iar ei muncesc la cot cu noi;sunt 4 fratii si doar unul stie sa folosesca un calculator ,ei avand varste intre 35-50 ani, iar alta limba straina- in afara de spaniola -nu stiu.
Am facut si cursuri de engleza ,ca sa nu uit ce invatasem (in scoala am studiat rusa si franceza, uitate deja) si profesoara mi-a spus ca a fost sa caute un "iob" ,a vrut sa zica "job", mi-am pierdut entuziasmul.
In general spaniolii sunt persoane comunicative, te intreaba cate in luna si-n stele, poate usor indiscreti; o colega mi-a zis ca nu crede ca majoritatea romanilor au case, poate isi inchipuie ca traim in copacii. La inceput ma deranja ,dar acum ii las asa,nu le mai explic ce si cum avem, ca majoritatea au calatorit doar pana in Franta, si cei cu bani se duc in tari unde se vorbeste spaniola.

 
« Next Oldest · cryst -Ratacind · Next Newest »
 
SMTWTFS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31



0 user(s) viewing
0 guest(s)
0 member(s)
0 anonymous member(s)

Search My Blog