IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cancerul de col uterin, Informatii, pareri, sfaturi
ankulette
post Nov 7 2007, 10:35 PM
Post #21


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 7-November 07
Member No.: 2,580



hei...stiti ceva informatii despre acest vaccin inpotriva cancerului de col uterin? mama isi face probleme de efectele pe care le-ar putea avea pe termen indelungat (apropo am 16 ani) sunt destul de ingrijorata si nu stiu daca sa fac vaccinul dat fiind faptul ca strabunica mea a murit datorita acestei bol...as vrea informatii cat mai repede posibil...multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sidonia
post Nov 16 2007, 02:12 AM
Post #22


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 16-November 07
Member No.: 2,655



Buna!
Am si eu o problema si sper din tot sufletul sa imi gasesc pe aici rezolvarea.De 3 luni am inceput sa iau anticonceptionale dar o luna am intrerupt pt ca am fost nevoita sa fac moldamin.Dupa acea cura de moldamin am luat iar novinette dar am observat ca dupa ce mi s-a incheiat menstruatia a persistat o scurgere sanvina...foarte mica..un strop dar este zilnica iar la contactul sexual este ceva mai mult..Dureri nu am ..nu am nimic altceva decat aceasta mica sangerare...Cineva mi a zis ca este efectul advers al anticonceptionalului..aAsa este? Ce sa fac sau ce sa iau?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Nov 16 2007, 09:07 AM
Post #23


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Sidonia o sa treaca.Este un efect al antibebelor.Daca in 3 luni nu se opreste mergi la doctor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 16 2007, 09:26 AM
Post #24


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



poke, te trag de urechi, bre; stii ce se poate intampla in 3 luni? (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Sidonia, nu trei luni mama, imediat la medic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sidonia
post Nov 16 2007, 11:22 AM
Post #25


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 16-November 07
Member No.: 2,655



Dar nu vreau medic..nu mai vreau sa aud de ei (desi sunt studenta in anul 6 la medicina) dar parca sincer m-am saturat....chiar crezi ca este o reactie adversa a anticonceptionalelor pokemon.Nu am dureri nu am nimic..doar tampita asta de sangerare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Nov 16 2007, 11:29 AM
Post #26


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Sidonia, si eu tind sa spun la fel ca pokemon, spotting-ul e un efect secundar foarte raspandit al anticonceptionalelor in primele luni. Pe mine de exemplu spotting-ul m-a tinut doar vreo saptamana dupa menstruatie, in prima luna de anticonceptionale. Daca tine prea mult totusi trebuie sa te duci la medic ca sa ti le schimbe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sidonia
post Nov 16 2007, 02:14 PM
Post #27


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 16-November 07
Member No.: 2,655



Multumesc mult de tot pt raspunsuri si pt sprijin...Ma bucur mult ca am gasit acest forum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Nov 17 2007, 12:56 PM
Post #28


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Maat,am zis trei luni pentru ca se considera ca atat dureaza adaptarea organismului la anticonceptionale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 24 2008, 10:15 PM
Post #29


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Ma lipesc de ultima fraza. Realitatea tv, acum la 100% se discuta despre cancerul de col uterin si cancerulde san. Aceleasi subiecte vor fi abordat si peste doua saptamani, la emisiunea moderata de Liviu Mihaiu "Intre bine si rau".
Emisiunea trebuia sa fie maine, ar una dintre invitate, bolnave, n-a mai putut participa.
Totul a pronit de la acest articol:

Suferinţele Danei Deac
Evenimentul Zilei
Dana Deac înfruntă cancerul. Fosta realizatoare a emisiunii „Cafeaua cu sare“, în prezent director al postului de televiziune TVR 1, a aflat teribilul diagnostic în urmă cu şase luni, a trecut printr-o operaţie, iar acum se află în concediu medical. Dana îşi împarte timpul între tratamentul cu citostatice, „acele otrăvuri puternice care-ţi picură în sânge“, lupta cu gândurile negre şi hotărârea de a le demonstra că este puternică celor „lipsiţi de scrupule“, care, spune ea, profită de situaţie pentru a-i vâna postul din TVR. „Anul trecut, în luna octombrie, am descoperit că am cancer la sân. În mai puţin de o lună am suportat operaţia, iar acum sunt pe citostatice, după care urmează o lună şi jumătate de iradieri, 25 de şedinţe, pentru ca în lunile iunie-iulie să închei această perioadă cu un alt tratament agresiv“, povesteşte Dana Deac într-un amplu interviu publicat în numărul curent al revistei „Q Magazine“. Ca să poată face faţă acestor încercări, s-a înconjurat de prieteni adevăraţi, punându-şi speranţele într-o vară frumoasă. Aşteaptă concertul „răilor“ de la Iron Maiden, ceva care să-i amintească de adolescenţa rebelă, cu rock şi punk, cărţi bune şi emisiunile ascultate seara la postul Europa Liberă. Până atunci, îi este alături şi fiul ei, Vlad, care are 18 ani şi care a reuşit să o facă întotdeauna „mândră de el“. „Pentru mine, cancerul nu este doar o cumplită maladie pe care o tratezi şi până la urmă trece. Pentru mine, cancerul este o schimbare de destin“, spune Dana Deac.

Cancerul avea formă de fluture

„Am fost victima unui malpraxis care era să mă coste viaţa“, îşi continuă Dana Deac teribila poveste, precizând că la controalele de rutină a fost declarată întotdeauna sănătoasă, pentru ca mai târziu, pe baza aceloraşi mamografii, să fie diagnosticată cu cancer. Se întâmpla la patru luni de la control. „Vedeţi, doamnă, acest fluture? Acesta este cancerul dumneavoastră“, i s-a adresat medicul care a reevaluat mamografiile şi care i-a recomandat o intervenţie chirurgicală de urgenţă.

„Operaţia a fost făcută în condiţiile în care cancerul era foarte agresiv şi atacase deja ganglionii. Doctoriţa care şi-a pus parafa pe mamografia mea a fost mutată de la clinica la care am făcut investigaţia. Între timp, eu am fost preocupată să-mi salvez viaţa şi nu am avut puterea să mă lupt cu sistemul“, se confesează Dana Deac.

Ieri, jurnalista nu a putut fi contactată pentru detalii cu privire la acest subiect delicat.

„Nu există gândire pozitivă în astfel de cazuri. Există doar durere, spaimă, disperare, mirosul morţii care-ţi salvează viaţa (aşa descriu eu citostaticele). Lupţi cu moartea de una singură, suferinţa te face empatică cu sinucigaşii... Sunt în concediu medical, dar nu am de gând să renunţ la şefia TVR“, spune Dana Deac, citată de „Q Magazine“. „Cei care au răspândit acest zvon probabil că-şi doresc acest post. De bârfe nu poţi scăpa nici când ai cancer, e adevărat. La fel de adevărat este şi faptul că sunt persoane lipsite de scrupule care profită de situaţia în care mă aflu“, adaugă ea.

De vorbă despre un subiect terifiant

Realizatoarea de televiziune Sanda Nicola a fost diagnosticată cu cancer de col uterin la vârsta de 26 de ani, Monica Tatoiu are cancer de col, Corina Drăgotescu a trecut, la rândul ei, printr-o traumă similară, cu un diagnostic de cancer ovarian.

„La 23 de ani am avut primul diagnostic. L-am auzit din nou şi în toamna trecută. Mi-au spus că trebuie să fac histerectomie şi nu am vrut. Trăiesc cu ceaiuri şi rugăciuni“, spune Monica Tatoiu. „Dana, însă, e foarte bolnavă. Dar ea s-a operat repede şi are şanse de vindecare. Am fost cu ea la medici, am încercat să-i fiu alături, deşi în momentele astea te lupţi, de fapt, singur. Am ascultat şi povestea Ancăi Parghel, diagnosticată cu cancer de col. Ea nu s-a operat, dar a făcut tratament cu nişte citostatice foarte puternice, care erau să o omoare. Ana, soţia lui Florin Călinescu, a avut tot cancer de sân. S-a operat la Budapesta... dar pentru ea a fost altfel“, adaugă Monica Tatoiu.

SPERANŢE

Cancerul de sân se poate vindeca

În România sunt aproximativ 6.000 de cazuri noi de cancer la sân diagnosticate într-un an. O modalitate de a descoperi afecţiunea este examenul mamografic anual. „În majoritatea cazurilor, mamografia depistează boala chiar şi când este fără simptome“, spune medicul oncolog Lucian Miron, de la Spitalul „Sf. Spiridon“ din Iaşi. Dacă boala este diagnosticată în stadii incipiente (I şi II), poate fi vindecată în proporţie de 60% prin intervenţie chirurgicală. În stadiile III şi IV, când tumorile sunt avansate, afecţiunea nu se mai poate vindeca, dar chimioterapia şi medicamentele biologice pot prelungi viaţa şi cu zece an.

EMISIUNE AMĹNATĂ
„Între bine şi rău“
Câteva femei care au avut de înfruntat teribila boală, printre care jurnalista Sanda Nicola, diagnosticată cu cancer de col la numai 26 de ani, Monica Tatoiu şi Corina Drăgotescu, diagnosticate cu cancer de col sau ovarian, ar fi trebuit să vorbească despre experienţa lor astăzi, în cadrul emisiunii „Între bine şi rău“, realizată de Liviu Mihaiu. „Dana Deac se simte rău şi am decis să amânăm emisiunea aproximativ două săptămâni“, spune Liviu Mihaiu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Mar 24 2008, 10:29 PM
Post #30


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Trist...multe cazuri de cancer...si nu numai printre persoane cunoscute...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 07:04 AM