IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Feriti-va de Andreea, fetita care tot cere sa adopte pisici, Atentionare pentru donatorii de pisici
Meg
post Sep 18 2007, 09:27 PM
Post #11


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



mai da' ce as prinde-o si as pocni-o! doar stii cum arata! macar o palma zdravana!! muma ei de fata! darartzapanuinea!

Serena, te putem ajuta cu ceva? si ca sa iti raspund si la intrebare: am luat o pisica de la cineva de pe net si am aflat de copkila asta. are renume, sa stii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Sep 18 2007, 10:09 PM
Post #12





Musafir






ce oamenii , eu pe astia care se comporta urat cu niste finte neputincioase i as baga la puscarie

nici la tv nu ma pot uita , mai era o secventa in care un elefant era chinuit si infometat ca sa l mute dintr o cusca in alta la o gradina zoologica a dat si la stiri, pana la urma animalul murise (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

oameni fara suflet
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serena
post Sep 18 2007, 11:08 PM
Post #13


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 16-September 07
Member No.: 2,237



*Oftat mare* ... Va multumesc mult de tot. Deja m-ati ajutat cu ceva, uite - nu stiam ca exista carte de tel RDS! Habar n-aveam! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Am sa incerc si asa, desi avand in vedere ca si mama ei m-a mintit dorind sa ma menajeze, probabil, acum ma intreb cat e adevarat si din faptul ca intr-adevar i-au cautat - si D-zeu stie ce o mai fi adevarat si ce nu. Daca le sun si imi spun inca si alte chestiuni derutante si ma pun pe o pista (si mai) falsa, ca eu si asa am batut atata drum sa fac minimul necesar, sa postez anunturile s.a.m.d. ...?

Din ce sesizez eu "simtind pulsul" lor, nu cred ca mai doresc sa fie deranjate cu nici un fel de chestiuni referitoare la aceasta problema... E trist ca unii oameni au foarte putin simt de responsabilitate cand e vorba de pierderea unor animale. Dar se pare ca vor sa fie lasate in pace.

MA ROG sa am un semn, sa fie bine...

Multumesc, mult, ForteLady. Cum Dumnezeu nu m-am gandit sa sun la RDS. Primul lucru asta fac, maine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 18 2007, 11:14 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Serena, sincer, daca as fi avut un copil care sa faca sa ceva, nu stiu ce ii faceam... Dar tu nu ai gasit unde sa ii plasezi mai aproape de casa? Ca ai batut jumatate de tara. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

De obicei nu dam linkuri catre siteuri romanesti, insa de data aceasta facem o exceptie: numerele abonatilor rds sint disponibile si online la www.cartealbastra.ro.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serena
post Sep 18 2007, 11:43 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 16-September 07
Member No.: 2,237



Multumesc mult de tot!
Ca toti oamenii iubitori de animale, ne inmuiem usor cand vedem cate vreun animalut prapadit si asa am ajuns sa avem destul de multe, in vechea casa a bunicilor, intr-o comuna nu departe de Ploiesti. Casa are o curte imensa, in care se misca nestingherite sapte pisici adulte (plus teritoriul pe care si l-au mai extins prin vecini). Din pacate, avem si membri ai familiei care cam "mustacesc" ca avem "chestii din astea".

Vara asta, printr-un concurs de imprejurari, s-au nascut sase puiuti. Nu intentionam - nu puteam! OF!... din pacate - sa ii pastram pe toti, iar aceasta serie (mama va fi sterilizata (din pacate; face niste pui foarte speciali, si ca mutrite, si ca minte... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) imediat ce ii intarca) ne-am straduit sa o "facem publica" cum ne-am priceput, inclusiv pe net.

A mers foarte greu plasarea, nu stiu de ce. Sunt puiuti extrem de dulci (of, ce fetita am pierdut...) si am fost extrem de fericiti sa vedem ca vrea cineva - si inca doi! Pana atunci observasem/primisem mesaje de la tot felul de distante absurde - ba Cluj, ba Suceava. Cand am vazut Sibiu, am zis, e departe, dar hai. Daca asa ajung si sufletele astea intr-o camin al lor, nu-i nimic, ma urc in tren si merg acolo.

Am mai avut puiuti si pe masura ce cresc, sansele de adoptie scad, din pacate (desi puii mai mari (de 4-5 luni) sunt mai "pregatiti" de a fi dati, fiind educati si ultra-socializati in faza asta). Iar in sat ne-am invatat lectia, pentru ca unii din tarani au un sange-rece incredibil in privinta animalelor. Cred ca stiti si voi foarte bine... Insa noi pana nu ne-am lovit de lucrul asta, nu am aterizat "cu picioarele pe pamant". Cand sunt mari, nu le dau de mancare, iar cand sunt mititei, ii arunca pe camp.

Eu am sa public toata istoria asta undeva, asa, macar de of-ul pe care il am.
Multumesc mult inca o data pentru link-ul RDS, Maàt. Doamne ajuta! (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 19 2007, 12:01 AM
Post #16


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Doamne-ajuta! Da, stiu ca la tara puii de pisica sau catel sint aruncati pe cimp, in wc-uri, omoriti fara mila... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Uite, Serena, fetele stiu, eu nu sint o fana a pisicilor, relatiile intru totul speciale le am cu cateii, insa nu sint de acord sub nici un motiv cu maltratarea animalelor; si sper ca intr-un viitor apropiat sa avem si noi in tara o politie a animalelor care sa ii prinda si sa ii duca in fata instantei pe cei care isi bat joc de sufletelele astea nevinovate, indiferent ca sint catei, pisoi, cai... si asa mai departe... Nu mi se pare normal!
Am vazut oameni care aveau in apartament de bloc ciine de talie mare, iar familia respectiva de-abia avea ea ce minca, ciinele era vesnic flamind si nespalat...
Vad si acum "iubitori" de animale care tin intr-un apartament de bloc 12 pisici, aproape toate necastrate, pisici care fac pisu si caca peste tot, mincare pe sponci, ca nici oamenii nu au, iar familia care ii are considera asta "normal"...
Li se pare normal ca pisicile sa ramina gestante si apoi sa se trezeasca cu serii succesive de puiuti pe care se chinuie sa ii plaseze si se mai si pling ca nu gasesc stapini... Iti inchipui tu, intr-un apartament de bloc confort 2, peste 20 de suflete pisicesti...
"Iubitori" de ciini si de pisici care isi pun animalutele sa se imperecheze si poi dau la gunoi puii: da, am vazut si asa ceva! Este strigator la cer! Si, cica, sintem oameni care iubim animalele... E rusine...
Mie, personal, NU mi se pare normal sa iei un animalut, indiferent ce natie, daca nu ai conditiile necesare, puterea financiara sa ai grija de ei si timp sa te ocupi: un animalut de companie are nevoie si de multa dragoste, nu numai de un blid cu apa si unul de mincare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serena
post Sep 19 2007, 12:50 PM
Post #17


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 16-September 07
Member No.: 2,237



Fereasca Dumnezeu sa chinuim si sa inmultim animalele iresponsabil... Doar vroiam sa clarific... Sper ca intelegeti. Am luat o serie si din vecini si am plasat deja din ei. Probabil ca nu vom mai face lucrul asta in viitor, pentru ca e un efort imens, oricat de mila ne-ar fi, nu putem adopta si plasa toate animalele, ...dar cand i-am vazut asa mici, ne-a fost mila de ei.

Pe de alta parte, atunci cand iti fata o pisica care s-a lipit si ea de casa ta, iarasi ii ingrijesti si le faci culcus etc, puiutilor si te straduiesti sa ajunga bine, nu sa-i arunci. Daca nu am fi avut deja adultele, ii pastram pe toti. E spatiu din belsug si ar fi avut niste vietisoare bune. Avem si 4 caini. Toti ne-au fost aruncati peste gard, cand erau micuti de tot.

Stiu ca nu ai vrut sa spui ca suntem iresponsabili, insa doar vroiam sa clarific, sa nu se inteleaga ca suntem niste aiuriti care nu stim ca trebuie sa ne sterilizam animalele. Asa si sunt, cu exceptia Mitzei, cea care a fatat puiutii pe care i-am pierdut. Ea va fi sterilizata imediat ce ii intarca...

Astazi am developat si trimis poze la cei din Sibiu, sa le puna in anunturi pe plan local. Daca nu reusesc sa prin trenul de Sibiu, pana la urma, am sa merg maine sau vad eu cum fac. Daca puiutii dorm intr-adevar in acel depozit, am sa merg acolo in timpul zilei sa vorbesc cu cei de acolo. (Am vorbit deja cu o doamna - de la vanzare sau ceva - si era cam ...ma rog. Stiti voi cum, cand e vorba de nebunii din astea cu prinsul unor pisoiasi dintr-un depozit al unui complex). Trebuie sa ma duc personal. Imi pare enorm de rau ca nu cunosc pe nimeni in Cisnadie, sa fi stat acolo peste noapte (m-am cazat la Cisnadioara data trecuta), sau pur si simplu sa ma bazez pe cineva la fata locului. Puiutii mei traiesc si bantuie pe acolo, si le e foame si frig si s-or fi intreband unde au nimerit, dupa ce au stat intr-un camin cald, alaturi de mama lor.

Ma iertati pentru daca sunt cam caraghioasa... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Va imbratisez (cu tristete) pe toti. :-(
Doamne ajuta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 19 2007, 02:15 PM
Post #18


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Tu, Serena, eu nu ma refeream la tine, departe de mine un asemenea gind, eu vorbeam de cei care sint total inconstienti.
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serena
post Sep 19 2007, 03:11 PM
Post #19


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 16-September 07
Member No.: 2,237



Da, stiu... (IMG:style_emoticons/default/322.gif) ... dar am mai adaugat, sa fiu sigura... Sunt sufletelele noastre, cu toate greutatile care mai apar si unchi incruntati si tot. heh...
Ultimele stiri... Formula AS a fost in concediu, "trebuie insistat", la telefon. RDS-ul se pare ca trebuie sunat tot de pe un nr. de al lor, ca sa am ceva sanse de reusita. Am sa fac o incercare de pe mobil, oricum... sa vedem ce iese.
Va pup si Doamne ajuta...


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serena
post Sep 21 2007, 03:19 AM
Post #20


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 16-September 07
Member No.: 2,237



(IMG:http://http://i241.photobucket.com/albums/ff286/CalicoCat_2007/WhiskassiSandy_inprag_marita.jpg)

(IMG:http://i241.photobucket.com/albums/ff286/CalicoCat_2007/WhiskassiSandy_inprag_marita.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 05:16 PM