IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Dereglare hormonala?
tango
post Mar 6 2007, 10:14 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 8
Joined: 30-July 06
Member No.: 451



si eu cu o intrebare. daca am o viata sexuala neregulata, e posibil sa imi intarzie ciclul din cauza unei dereglari? eu am un partener stabil si ciclu regulat insa de un an si ceva avem relatii sexuale cam la 6-8 saptamani pentru ca eu sunt plecata din tara. e posibil sa intarzie ciclul din cauza asta? azi e a saptea zi de cand ar fi trebuit sa imi vina, mi-am luat si un test de sarcina pentru orice eventualitate. multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 6 2007, 11:33 AM
Post #2





Musafir






Tango, din cate stiu eu nu prea poti face o dereglare hormonala serioasa datorita frecventei cu care faci sex. Mult mai probabil este sa fie din cauza stresului, schimbarii de mediu, etc etc. Daca ti-a intarzaiat deja cu 7 zile eu zic ca e cazul sa consulti un ginecolog si el iti va spune pe mai departe ce e de facut. In cazul in care este vorba de o dereglare asa cum banuiesti, daca o lasi netratata poate avea urmari nasoale. Asa ca, fuga fugutza la un ginecolog bun! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tango
post Mar 6 2007, 11:42 AM
Post #3


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 8
Joined: 30-July 06
Member No.: 451



QUOTE(angeldust @ Mar 6 2007, 12:33 PM) *
Tango, din cate stiu eu nu prea poti face o dereglare hormonala serioasa datorita frecventei cu care faci sex. Mult mai probabil este sa fie din cauza stresului, schimbarii de mediu, etc etc. Daca ti-a intarzaiat deja cu 7 zile eu zic ca e cazul sa consulti un ginecolog si el iti va spune pe mai departe ce e de facut. In cazul in care este vorba de o dereglare asa cum banuiesti, daca o lasi netratata poate avea urmari nasoale. Asa ca, fuga fugutza la un ginecolog bun! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


multumesc pentru raspuns. eu banuiesc ca e o dereglare pentru ca luna trecuta am avut mai multe probleme pe fond de stres: palpitatii, tulburari de somn, un soi de dureri cardiace. la cardiolog am fost chiar mi-a pus un diagnostic de distonie neuro-vegetativa deci de aceea ma gandesc ca e mai mult de la stres dar am zis sa mai intreb. oricum deocamdata voi face totusi azi un test de sarcina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 6 2007, 11:49 AM
Post #4





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si mie mi-a pus doctorita odata diagnosticul asta. Mai apoi , peste mult timp mi-a recunosc asa ca intre fete ca diagnosticul asta se pune in general cand nu gasesti nimic in neregula dar totusi pacientul insista ca se simte rau (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Deci mai mult ca sigur stresul este cel care iti provoaca toate aceste neplaceri. Totusi nu are cum sa strice sa mergi la un gineco (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Mar 6 2007, 12:10 PM
Post #5





Musafir






Tango, dereglarile de genul acesta apar de multe ori datorita stresului si, implicit, dereglarilor hormonale produse de el in organism.
Parerea mea este sa mergi la un endocrinolog bun care sa-ti recomande cateva analize hormonale, mec ginecolog n-are ce sa-ti faca.
Am avut si eu astfel de probleme, cam o data pe an tot se intampla fenomenul asta ciudat si de fiecare data am facut analize hormonale.
Conteaza varsta, mediul de lucru, mediul de viata, daca ai o activitate sexuala constanta, daca ai un partener constant, etc. Cel mai bine e sa mergi la un med de specialitate.
Succes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tango
post Mar 6 2007, 05:24 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 8
Joined: 30-July 06
Member No.: 451



QUOTE(dr_wise @ Mar 6 2007, 01:10 PM) *
Tango, dereglarile de genul acesta apar de multe ori datorita stresului si, implicit, dereglarilor hormonale produse de el in organism.
Parerea mea este sa mergi la un endocrinolog bun care sa-ti recomande cateva analize hormonale, mec ginecolog n-are ce sa-ti faca.
Am avut si eu astfel de probleme, cam o data pe an tot se intampla fenomenul asta ciudat si de fiecare data am facut analize hormonale.
Conteaza varsta, mediul de lucru, mediul de viata, daca ai o activitate sexuala constanta, daca ai un partener constant, etc. Cel mai bine e sa mergi la un med de specialitate.
Succes!




Multumesc mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Mar 6 2007, 05:45 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



QUOTE(tango @ Mar 6 2007, 09:42 AM) *
multu eu banuiesc ca e o dereglare pentru ca luna trecuta am avut mai multe probleme pe fond de stres: palpitatii, tulburari de somn, un soi de dureri cardiace.

tango, eu simptomele astea le aveam cand stateam foarte prost cu magneziul. dupa o cura de magne-b6 combinata cu renuntarea la cafea, cola, ceai negru etc nu am mai avut probleme. chiar cardiologul mi-a sugerat ca posibila cauza lipsa de magneziu.
asa ca, zic eu, poate ar fi bine sa-ti faci si niste analize de sange. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
sanatate multa! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tango
post Mar 7 2007, 10:00 AM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 8
Joined: 30-July 06
Member No.: 451



da, asa este, cardiologul mi-a si prescris aspacardin care contine potasiu si triovit care are un complex de vitamine, sunt convinsa ca si magneziu. o sa incep sa le iau zilele astea. stiu ca totul a fost pe fond de stres ca am avut o perioada foarte grea insa ma ingrijoreaza totusi faptul ca sunt in... intarziere de 8 zile deja. test de sarcina am facut ieri si e negativ. ultimele analize de sange complete le-am facut in august si erau foarte bune. bine ca orice se poate intampla in atatea luni. oricum deocamdata o sa mai aman doctorul ca nu sunt in tara si nu vreau sa ma duc la cei de aici. multumesc tuturor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oanami
post Aug 14 2008, 08:53 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 7
Joined: 14-August 08
Member No.: 4,472



QUOTE(angeldust @ Mar 6 2007, 12:49 PM) *
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si mie mi-a pus doctorita odata diagnosticul asta. Mai apoi , peste mult timp mi-a recunosc asa ca intre fete ca diagnosticul asta se pune in general cand nu gasesti nimic in neregula dar totusi pacientul insista ca se simte rau (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Deci mai mult ca sigur stresul este cel care iti provoaca toate aceste neplaceri. Totusi nu are cum sa strice sa mergi la un gineco (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


cred ca ar trebui sa-ti schimbi doctorul, dereglarile hormonale se pot vedea la diferite investigatii. Pentru a putea trata o dereglare hormonala trebuie sa afli care glanda nu functioneaza cum trebuie, cea ce nu e usor de aflat, si trebuie cautat un edocrinolog bun.



Si numa ca sa stiti, lipsa activitatii sexuale poate provoca dereglari, daca nu faci sex fa sport sa arzi hormonii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dusa
post Sep 22 2008, 02:21 PM
Post #10





Musafir






Este foarte usor de aflat glanda care nu functioneaza bine si este ESENTIAL de aflat care dintre ele are probleme.
Sfatul meu este sa mergi la un cabinet de medicina integrativa, sa-ti faci profilul hormonal, metabolic, nutritional etc. "Stres" este doar un cuvant, sub aceasta denumire se pot ascunde dereglari grave ale hormonilor si neurotransmitatorilor. Regimul dur de lucru poate si trebuie sa fie compensat, mai ales in cazul femeilor, de un plan de alimentatie adecvat + stil de viata care sa sprijine functionarea normala a sistemului endocrin.
Hormonii nu se "ard" prin sport, cel mult (la sportul de performanta) se creste atat de mult nivelul hormonilor de stres incat hormonii sexuali cunosc o cadere dramatica, deci ciclul se suprima la activitate sportiva extrema, nu se restaureaza !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:41 PM