IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greselile de ortografie - FORUM TOP!, Invazia semianalfabetilor in forum si cele mai frecvente greseli
Lexie
post Jul 26 2008, 01:39 PM
Post #21





Musafir






Je sais, Fanny, mais... Eu, o aia mica, sa-i atrag atentia ca a gresit cuiva care e pe acest forum cu muuuult inaintea mea, eu stiu... (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Nu m-as simti prea bine. Oricum ai da-o, critica asta nu-i niciodata privita bine de cel criticat (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jul 26 2008, 01:50 PM
Post #22





Musafir






QUOTE(Fanny @ Jul 26 2008, 07:11 AM) *
Happy, greselile-s omenesti. Ni se intampla tuturor sa scriem incorect sau sa nu ne amintim daca-i cu linioara sau ba sau cum naiba se scrie un cuvant, ca doar nu dormim cu cartile de gramatica sub cap. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) daca-i o chestie minora, numeni nu zice nimic, dar daca-i o repetitie de greseli "mancavash okisorii, da-timi si mye un sfat kum sami makiez makiez buzele sa arat la Angelina jolie" (e din imaginatia mea, nu dati cu pietre!) nu poti sa nu te oftici si sa-i ceri omului sa-si respecte limba.
Poate-s eu mai severa la capitolul asta, dar prefer ca peste cativa ani de zile sa fie aratati cu degetul cei care nu leaga bine doua cuvinte (oral sau in scris), nu din ce in ce mai putinii care mai vorbesc corect romaneste. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Stiu ca in Marea Britanie sunt numerosi tineri care pur si simplu nu pot scrie corect (e o boala al carei nume nu-mi vine in minte acum), iar profesorii nu tin cont neaparat de scris ci de modul de gandire. Sunt persoane destepte, dar care nu reusesc sa scrie corect gramatical. In cazul lb romane, insa, cand scrierea este fonetica, iar orele de gramatica sunt cu duiumul in scoli, singura boala (care nu-ti permite sa te exprimi" ca la carte") e chiulul. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)


Fanny, sunt de acord cu tot ce ai scris. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Mortala propozitia aia cu mancavash okisorii! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Ai dreptate, sunt foarte foarte multi oameni in Uk care au probleme la capitolul spelling, eu il corectez de uneori si pe sotul meu. Asa le trebuie la englezii astia daca au cuvinte care se pronunta la fel, dar care se scriu in 3 feluri diferite si inseamna 3 lucruri diferite. Ma rog, unde am vrut sa ajung e: boala aia de care zici tu se numeste dyslexia. Sunt multi oameni care 'sufera' de aceasta boala, inclusiv multe staruri.
Scuze de off-topic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 26 2008, 02:06 PM
Post #23





Musafir






QUOTE(Lexie @ Jul 26 2008, 11:39 AM) *
Je sais, Fanny, mais... Eu, o aia mica, sa-i atrag atentia ca a gresit cuiva care e pe acest forum cu muuuult inaintea mea, eu stiu... (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Nu m-as simti prea bine. Oricum ai da-o, critica asta nu-i niciodata privita bine de cel criticat (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


Off Topic:

Lexie tu se pare ca stii f bine un adevar pe care eu ma mai lupt si acum sa il asimilez "Nimeni nu vrea sa auda adevarul" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) In plus nimeni nu o sa te iubeasca pt faptul ca ii strici parerea buna pe care o are despre el, chiar daca aparent iti multumeste pt critici constructive and all that BS (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
"Tell people what they wanna hear and they'll keep coming back for more" (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Jul 26 2008, 05:14 PM
Post #24





Musafir






Replay la Off Topic (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Exactly my point (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Adica, eu stiu ca fac un bine si imi place sa fac binele ala (spre exemplu, pe cei apropiati ii corectez mereu cand aud ceva ce nu-i in regula), insa facerea de bine... uneori e interpretata gresit, si cineva se poate simti lezat de faptul ca eu ii zic ca "vezi ca ai scris/zis gresit, corect este asa '....' ". De asta de multe ori ma abtin, pentru ca stiu ca nu pica bine. Asta-i adevarul, we have to face it (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) .

Eu una nu ma supar cand mi se atrage atentia, sunt dispusa sa ma corectez si sa invat meereu, si asta datorita facultatii pe care am urmat-o si profesorului extrem de exigent pe care l-am avut si care ne-a bagat in cap sa vorbim corect, ne-a explicat multe lucruri bune, de la etimologii pana la alte minuni si mie chiar mi-au prins foarte bine. (din pacate insa, putini colegi de-ai mei au si retinut treburile astea).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jul 26 2008, 05:33 PM
Post #25





Musafir






Mie chiar imi place sa mi se atraga atentia daca gresesc.
Apropo de greseli, am observat f des pe forum conjugarea gresita la conditional prezent a verbului a placea. Multa lume spune 'mi-ar place', in loc de 'mi-ar placea'.

In viata de zi cu zi, sunt mult mai tonica si taxez imediat greselile celorlalti, fara sa-mi pese de ce cred despre mine. Si asa se face, ca ale mele dragi colege, ma pandesc la fiecare pas sa fac si eu o greseala (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jul 26 2008, 06:25 PM
Post #26


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



eu stiam ca sunt corecte ambele variante (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) si eu mai folosesc "mi-ar place"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Jul 26 2008, 06:59 PM
Post #27





Musafir






Nu prea, Albi (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Varianta corecta este "Mi-ar placea sa merg la mare" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 26 2008, 07:05 PM
Post #28


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si eu am fost corectata de citeva ori. Si m-am bucurat ca am mai invatat ceva. Nimreni nu s-a nascut invatat, nu e rusine sa accepti corectura, e rusine sa persisti in prostie. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Jul 26 2008, 08:02 PM
Post #29





Musafir






Indeed (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif) Atunci, ne facem curaj si ne punem cu gura unele pe altele (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 26 2008, 08:04 PM
Post #30


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(Roxana_ @ Jul 26 2008, 06:33 PM) *
In viata de zi cu zi, sunt mult mai tonica si taxez imediat greselile celorlalti, fara sa-mi pese de ce cred despre mine. Si asa se face, ca ale mele dragi colege, ma pandesc la fiecare pas sa fac si eu o greseala (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) .

Vezi ca ai scris undeva "jobb-uri" (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Contextul exact: "Jobb-urile astea de teren nu mi se par potrivite pentru femei." Nu intru si in alte amanunte.

glumesc, iti dai seama, nu? (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

This post has been edited by sweet_girl: Jul 26 2008, 08:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:39 AM