IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Lectii de limba greaca pentru incepatori / Μαθήματα Ελληνικών για αρχάριους
Diana.
post Aug 1 2010, 01:41 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mentionez ca lectiile de mai jos nu urmeaza vreo porgrama, ci pur si simplu e o organizare pur personala si subiectiva a informatiilor. Daca tot vorbesc greaca de peste 18 ani, am zis sa ajut si eu cum pot. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Lectia de neogreaca nr. 1
O sa incepem cu verbul "a fi". De ce? Pentru ca este unul dintre cele mai folosite verbe, atit cu rol predicativ, cit si de verb auxiliar si in limba romana, si in limba greaca.
In stinga e verbul in limba romana, urmat de varianta scrisa in greaca si apoi de transcrierea fonetica.
A FI - ΕΙΜΑΙ
Eu sint- Εγώ είμαι - ego ime
Tu esti - Εσύ είσαι - esi ise
El/ Ea este - Αυτός/ Αυτή είναι - aftos/ afti ine
Noi sintem - Εμείς είμαστε - emis imaste
Voi sinteti - Εσείς είσαστε - esis isaste
Ei/ Ele sint - Αυτοί /Αυτές είναι - afti/aftes ine

Vocabular de baza: cuvinte
Substantivele de mai jos sunt artcilulate in romana cu articol hotarit enclitic.
Spre deosebire de limba romana, in limba greaca, articolul hotarite este proclitic.

masa/ mesele - το τραπέζι / τα τραπέζια - to trapezi / ta trapezia - substantiv neutru in greaca
scaunul - scaunele- η καρεκλα / οι καρέκλες / i karekla / i karekles - substantiv feminin in greaca
lingura- lingirile / το κουτάλι / τα κουταλια - to koutali / ta koutalia - substantiv neutru in greaca
farfuria - farfuriile / το πιάτο / τα πιάτα - to piato / ta piata - substantiv neutru in greaca
fruculita - furculitele / το πιρούνι / τα πιρούνια - to pirouni / ta pirounia - substantiv neutru in greaca
sticla - sticlele / το μπουκάλι / τα μπουκάλια - to mpoukali / ta mpoukalia - substantiv neutru in greaca
paharul - paharele / το ποτήρι / τα ποτήρια / to potiri - ta potiria - substantiv neutru in greaca

Si dilema ..puiului, ca sa nu existe neintelegeri.
Pui - substantiv masculin in romana
Pui - cu sensul de pui de gaina - κοτοπουλο - citit kotopulo.
Pui - cu sensul de puisor de gaina - κοτπουλακι - citit kotopulaki
Pui - cu sensul de "mic" - μικρος - mikros- citit mikros
Pui - cu sensul de tinar- νεος - citit neos.

In greaca, pui de urs este μικρή αρκούδα (urs mic) sau μικρό αρκουδάκι (ursulet mic). Constructiile de genul "pui le leu, pui de urs, pui de gaina" nu isi gasesc o traducere perfecta, mot-a-mot , in greaca, deoarece constructiile de mai inainte sint proprii limbii romane. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Substantivele nou-nascut si bebelus
Bebe sau nou-nascut
Το μωρό / Τα μωρά- to moro, ta mora

Bebelus (diminutiv)
Το μωράκι / τα μωράκια - to moraki, ta morakia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
camelia81
post Dec 24 2016, 05:00 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 24-December 16
Member No.: 13,278



Buna ziua,

Cunoasteti un ghid de conversatie roman-grec bun si care contine mai multe domenii din viata de zi cu zi?

va multumesd
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
Diana   Lectii de limba greaca pentru incepatori / Μαθήματα Ελληνικών για αρχάριους   Aug 1 2010, 01:41 AM
static   multumim, si mai asteptam..   Aug 9 2010, 02:52 PM
Bianca Maria   Buna Diana. Stiu ca a trecut destul timp de la ace...   Jan 25 2011, 03:50 PM
Diana   Bine ai venit, Bianca! Sedere placuta si spor...   Jan 25 2011, 04:01 PM
Bianca Maria   Multumesc pentru raspunsuri. Ai fost chiar rapida....   Jan 25 2011, 07:26 PM
Diana   :) Multumesc pentru oferta, esti super draguta, in...   Jan 25 2011, 11:36 PM
Bianca Maria   Si eu sunt net addicted, dar din pacate timpul nu-...   Jan 26 2011, 12:25 AM
Diana   :) Hai sa ne mutam la Jan 26 2011, 12:45 AM
Bianca Maria   Am o intrebare: cum se spune "ieri" in g...   Jan 27 2011, 05:01 PM
Diana   Toate sint valabile. :)   Jan 27 2011, 05:08 PM
Bianca Maria   Ok... :D Si acum una mai complicata: Cum se formea...   Jan 27 2011, 05:20 PM
Diana   Conjunctivul se formeaza cu conjunctia "...   Jan 27 2011, 05:34 PM
Bianca Maria   Ok. Multumesc pentru raspunsuri. Iata cam ce stiu ...   Jan 27 2011, 05:52 PM
Diana   Γεια σου ! ...   Jan 28 2011, 07:29 AM
Bianca Maria   ευχαριστ...   Jan 28 2011, 04:03 PM
Diana   Te descurci admirabil, Bianca, sa stii! :apla...   Jan 28 2011, 04:13 PM
Bianca Maria   yeeey :D merci pentru incurajare :) sper sa o tin ...   Jan 28 2011, 05:41 PM
Diana   Te mai astept cu intrebari, Bianca :)   Feb 7 2011, 11:33 AM
Bianca Maria   Γεια σου ! ...   Apr 6 2011, 10:19 AM
Diana   Για σου κ...   Apr 6 2011, 12:42 PM
Bianca Maria   In mai multe locuri..si pe google translate, si in...   Apr 6 2011, 12:47 PM
Diana   Am verificat si eu acum si pe google translate nu ...   Apr 6 2011, 01:47 PM
Bianca Maria   eu am tradus din engleza in greaca "my name...   Apr 6 2011, 04:26 PM
Bianca Maria   Γεια σου ! ...   Apr 14 2011, 02:32 PM
pas   Buna ziua tuturor, am gasit acest forum cautand ca...   May 23 2011, 09:42 AM
pas  

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:57 PM