IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

31 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Viata din Anii Mei, Jurnalul lui fleurdelis
fleurdelis
post Oct 9 2007, 05:24 PM
Post #11


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



La putin timp dupa ce m-am intors, fostul sot a inceput iar teroarea, desi ii dadusera o garsoniera de la unitate, m-am trezit intr-o noapte cu usa de la apartament sparta si cu el beat in mijlocul casei...nu mai descriu teroarea prin care am trecut eu si copilul...Atunci am inteles ca omul asta e intr-adevar psihopat si se va tine de cuvint, am stiut ca nu se va lasa pina nu ma va omori.
Si pentru ca un necaz nu vine niciodata singur, la birou a inceput a se zvoni ca interprinderea va fi vinduta unor olandezi si ei vor mai putin de jumatate din personalul care lucra acolo...in special in birouri.
N-am mai asteptat sa vina olandezii, mi-am dat demisia...am schimbat apartamentul si am plecat in orasul natal. Insa am dat de fundul sacului...si am inceput sa ma gindesc serios la propunerile de munca pe care le primisem in Israel, din fericire am pastrat legatura cu o familie minunata la care am lucrat si cind i-am anuntat ca vin au fost atit de bucurosi ca mi-au trimis si bilet de avion.
Am incercat sa-mi iau copilul dar cind sa-i scot pasaportul m-am lovit de faptul ca era nevoie de semnatura tatalui...mi-am luat inima-n dindi si am sunat sa-l rog sa-mi dea semnatura...am primit...un potop de injuraturi. Cu inima indurerata si cu lacrimi in ochi am plecat iar de linga copilul meu.

This post has been edited by fleurdelis: Oct 9 2007, 05:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Oct 9 2007, 06:06 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Cred ca nu exista durere mai mare, decat sa stai departe de copilul tau...zic eu, desi inca nu stiu ce inseamna sa fii mama. Asteptam continuarea....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 9 2007, 06:11 PM
Post #13


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ce viata! cu talentul si experienta pe care o ai, ar trebui sa te apuci serios de scris... Jurnalul trist unei femei curajoase. astept continuarea... (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Oct 9 2007, 09:04 PM
Post #14


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



QUOTE(jolie @ Oct 9 2007, 06:06 PM) *
Cred ca nu exista durere mai mare, decat sa stai departe de copilul tau...zic eu, desi inca nu stiu ce inseamna sa fii mama. Asteptam continuarea....


Da asa este...toate ranile se vindeca in timp dar asta o sa singereze cit voi trai...daca mai pling azi de ceva este doar ca mi-a lipsit copilaria copilului meu...simt asta ca pe un handicap. Dar a trebuit sa ma sacrific pentru a-i da ce nu am avut eu...mai ales ca daca ramineam linga el nu stiu daca reuseam sa-i asigur macar strictul necesar...si cine stie mai bine o mama undeva departe pe care o auzi zilnic la telefon si cu speranta ca intr-o zi se v-a intoarce decit in eternitate...
Acum a crescut si este un baiat minunat, acum a inteles sacrificiul nostru...au fost insa si timpuri dificile cind s-a revoltat si el in felul lui, i-am inteles trauma si am incercat sa compensez. Am facut tot posibilul sa nu-i lipseasca nimic si mama mea i-a daruit toata caldura sufleteasca pe care i-as fi daruit-o eu daca as fi fost linga el. Ne iubim mult si inca ne mai este dor...insa ne-am obisnuit si acum distanta nu ne mai doare chiar asa...


Sint Oftopic asa ca : Ajunsa din nou in Israel am fost primita cu multa caldura in aeroport de familia care ma angajase sa o ajut la menaj...si eu am raspuns pe masura...
Am lucrat ca pentru Dumnezeu. Oamenii erau multumiti eu adunam bani...ba chiar am inceput sa fac si cuceriri fara sa vreau...Casa in care lucram era aproape de malul marii si eu obisnuiam sa fac joging pe malul marii seara dupa ce terminam treburile in gospodarie.
Tot alergind eu pe acolo in sus in jos am constatat ca un tip facea ce facea si alerga todeauna paralel cu mine pina intr-o zi cind mi-a zimbit si mi-a spus ceva in ebraica...i-am raspus in engleza mea de balta ca nu vorbesc ebraica (cu familia vorbeam franceza) si atunci m-a intrebat de unde sint...i-am spus ca din Ro...si surpriza! Era roman, stabilit de 10 ani in Israel...mai apoi am aflat ca fusese acrobat si magician la circul de stat din Bucuresti si m-a uimit cu tumbele pe nisip (la virta lui avea 50 de ani) si corpul lui elastic...cit despre magie ma bucuram ca un copil privindu-i jongleriile si tare eram curioasa cum face, o gramada de copii se adunau in jurul nostru sa priveasca spectacolul si parca nu ma mai simteam atit de singura...dar cind a inceput cu invitatii la restaurant, declaratiile de dragoste si propunerile de a veni sa locuiesc cu el i-am spus scurt si raspicat ca nu sint aici la distractie si sa uite de tote astea...i-am povestit ca am un copil care este totul pentru mine si in inima nu mai e loc pentru altcineva...cu cit il refuzam eu mai inversunat, cu atit se aprindea el mai tare...si a ajuns pina la a-mi propune sa ne casatorim pentru a-mi putea aduce copilul in Israel...A aflat in sfirsit unde-i punctul slab si mie m-i s-a aprins beculetul in cap si speranta in suflet...

This post has been edited by fleurdelis: Oct 9 2007, 09:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 9 2007, 09:21 PM
Post #15


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



ma omoara suspansul... ar trebui sa se puna pe undeva pe aici un panou... atentie... creaza dependenta!! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 9 2007, 09:21 PM
Post #16





Musafir






In primul rand trebuie sa-ti spun ca este o placere sa te citesc, fleurdelis. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Si o madrie ca esti printre noi.
Asa ca...te rog (IMG:style_emoticons/default/pls.gif) , continuarea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 9 2007, 09:22 PM
Post #17





Musafir






off topic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) fleurdelis, cine ti-a povestit despre elady? (ca sa stiu cui multumim)
off topic 2: scrii foarte frumos ... daca doresti un jurnal, avem si sectiune de jurnale (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) personal, mi-ar face placere sa te citesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Oct 9 2007, 09:24 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Si mie mi-ar face placere sa te citesc...si astept continuarea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 9 2007, 09:31 PM
Post #19


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



hehe sunt si eu in fan club fleuredelis (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

revin mai pe seara...trebuie s-o citesc pe indelete

bine ai venit (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
brianna
post Oct 9 2007, 09:35 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 28-January 07
Member No.: 1,102



Tot dau refresh la pagina asteptand continuarea...povestea ta imi inspira curaj (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

31 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:40 PM