Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

Rating 5
Entries on Monday 3rd September 2007

entry Sep 3 2007, 10:16 PM
Exista momente in viata, cand parca universal iti vine in intampinare cu o imbratisare cosmica, planetele se aliniaza si totul devine usor si se potriveste perfect, ca piesele unui puzzle pe care de mult te-ai chinuit sa il rezolvi si parca in acel moment piese se aranjeaza singure, pentru a forma imaginea dorita.

Sunt atat de rare momentele astea, incat trebuie sa ai o mare sensibilitate si maturitate sa nu le ratezi.

Se spune ca simti cand este momentul potrivit. Ca atunci cand va veni clipa….vei sti, pur si simplu. Am vazut odata un film in care un tip aplauda din senin in cele mai nepotrivite momente, pana i se spune sa nu mai fie penibil, pentru ca nu e momentul. “Si cand va fi momentul?” a intrebat el. “Vei sti!”

Usor de spus. Cei mai multi intre noi ratam marile ocazii ale vietii pentru ca suntem atat de inecati in orgolii, egoism, incapatanare, incat refuzam sa le vedem pur si simplu. Unora pur si simplu nu le pasa, insa asta e alta poveste.

Cand facem rau, cu sau fara voia noastra si amanam mereu momentul in care ar trebui sa devenim umili si sa ne recunoastem greseala, poate din teama, poate din orgoliu prostesc, s-ar putea ca atunci cand, in sfarsit ne luam inima in dinti, sa fie prea tarziu.

Cand iubim, ne este atat de teama de respingere, incat ne ascundem sentimentele, riscand ca, pana sa indraznim sa spunem “Da” iubirii, sa avem surpriza ca iubirea sa fi plecat spre alte inimi mai indraznete.

In concluzie, cand este momentul potrivit? Cand simtim cu adevarat. Ratiunea nu are nimic de-a face cu asta. Numeste-o “al saselea simt”, “intuitie feminina”, “telepatie”, “vrajitorie” sau doar “coincidenta” pentru cinici, e momentul potrivit atunci cand inima iti spune: ACUM!!!

De cate ori am prins momentul perfect de coada? Ei bine, cum am mai spus…

Niciodata cand trebuie, niciodata la timp…mereu prea tarziu. Cand nu mai conteaza. Story of my life!



 
« Next Oldest · It's all about me · Next Newest »
 
SMTWTFS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


My Blog Links


My Picture

1 user(s) viewing
1 guest(s)
0 member(s)
0 anonymous member(s)

Search My Blog