IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topic
> A Treia Poveste de Craciun
Diana.
post Dec 12 2005, 02:29 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Balada copilului fara mama

Buna mama... Iar am venit eu. Nu te ingrijora, am fost la scoala.. Azi Stefan mi-a spus ca :’daca lipsesc de la scoala mama se supara mult pe mine..’
Saptamana trecuta am invatat la scoala care este stanga si care este dreapta. Acum stiu care este stanga si care este dreapta si stiu unde ma doare.
Ma doare aici mama, in partea stanga mama, ma doare tare, in fiecare zi..
Ieri  Cristinei mama ei i-a impletit parul. A luat-o de mana si a adus-o la scoala. Avea gulerul din dantela. Cand a sunat clopotelul i-a spus :’Hai, puiule,in clasa..’

Si eu am plans, am plans mult mama, nu mi-a fost rusine.
Doamna invatatoare m-a intrebat ce s-a intamplat si i-am spus ca am cazut si ma doare genunchiul.
Am mintit, mama. Genunchiul nu ma durea deloc, dar ma durea partea stanga...

Azi i-am zis tatalui meu sa imi impleteasca si mie parul.
Mi l-a impletit dar nu l-a facut la fel de frumos. Am vrut guleras din dantela, dar tata mi-a spus ca nu stie sa faca. I-am spus macar sa ma duca la scoala... Si mi-a zis ..:’Munca..’
...Si am plans… ’Paine,fetita mea..’ mi-a zis tata.

Am tacut, dar cand am plecat la scoala am plans din nou mama…
Si m-a durut partea stanga..
Toti copiii au ciorapii albi,ai mei parca sunt gri. Alina a spus ca mama ei cand spala rufe nu amesteca lucrurile albe cu lucrurile colorate. Tata le spala pe toate la un loc.
Mama,tata nu stie sa spele rufe?
Offfff, tata asta… In fiecare zi imi da sa mananc rosii cu branza... Nu-i zic nimic ca sa nu se supere, dar ceilalti copii mananca in fiecare zi placinte, prajituri..S tiu..tata nu stie sa faca placinte si prajituri...
Se intuneca mama, trebuie sa plec. Tata nu stie ca vin in fiecare zi la tine.
Nu s-ar supara daca i-as spune, dar nu vreau sa se intristeze.

Cine iti rupe florile?! Cine iti rascoleste pamantul?!
Nu lasa pe nimeni sa iti atinga pamantul mama!
Cand ajung acasa ma gandesc si la asta... Si plang...
Stai..sa mai iau un pumn din pamantul tau.
Uite! Am borcanul langa mine!
...Stii mama, pamantul pe care il iau de la tine de fiecare data cand vin, il pastrez acasa in borcan. Sa nu spui nimanui mama, dar...cateodata vorbesc cu el.
Ce sa fac..mi-e dor de tine.

Ahhh! Era sa uit! Doamna invatatoare a zis sa facem o compunere despre mama.
Eu o sa-l pun pe tata sa-mi scrie. Doamna invatatoare o sa se supere, dar ce sa fac... Daca eu nu te-am vazut niciodata, ce sa scriu?!
Cand aud ca se vorbeste despre mama, ma doare partea stanga, simt un nod in gat.
Si cateodata plang. Nu pot sa scriu asta in compunere nu mama?
Eu plec mama...
Stai sa iti mai sarut o data pamantul, si tu, la noapte sa vii in visul meu si sa ma saruti, da?! Dar sa vii, da mama? C

and nu vii,ma trezesc cu o durere in partea stanga. Uite aici mama...
Ma doare...
Mi-e dor de tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:50 AM