IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ai pleca din Romania? Unde ai emigra?, Tara mea de glorii , tara mea de dor?
Ati pleca din tara?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 30
Guests cannot vote 
angeldust
post Dec 10 2005, 12:24 PM
Post #11





Musafir






Tara mea de glorii , tara mea de dor....deci Romania :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Dec 10 2005, 12:49 PM
Post #12


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



As pleca, din tara in tara as pleca :P
Mafia e mare, vorba lui H_2004, bani putini, munca multa  :D
Categoric vreau sa incerc altceva
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Dec 10 2005, 01:49 PM
Post #13


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Eu am avut, si inca mai am ocazia sa plec din tara, respectiv in Canada (unde, recunosc, as sta pana as primi cetatenia si dupa aia as incerca sa ajung in state), dar se pare ca sunt mai patriot decat este bine pentru propria mea persoana. :) Dar nu se stie niciodata, este un gand care imi vine periodic, poate in viitorul destul de apropiat o sa fac ceva in aceasta privinta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Dec 10 2005, 04:58 PM
Post #14


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Am tot plecat si inca mai fac ture periodice. Am vazut cate ceva dar...aici este acasa. Definitiv nu as pleca niciodata. Sunt prea romanca - tare greu mi-ar fi sa nu fiu printre ai nostrii ;).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
capsunica23
post Dec 10 2005, 06:34 PM
Post #15





Musafir






am fost plecata in Anglia din febr  si am venit acs in sept (de prosti, dar nici nu mai rezistam cu psihicu)...e super frumos..dar departarea mai intai de al meu care nu avenit o data cu mine, si apoi de ai mei,am lasat munca care era foarte buna, si scoala(sunt anul trei)...Mi-era greu de plangeam zi si noapte si normal ca m-am imbolnavit....dar a venit si puiul meu si au trecut toate, eram fericita chiar dc munceam de imi sareau ochii, eram amdoi si gata, nu stateam impreuna ne vedeam doar sbt si duminica, era ok...
Castigi bani e adevarat dar strainii sunt tot straini si mie mi s-au parut ffff reci,avari..
Mi s-a oferit iar sa plec, chiar joi noapte m-a sunat ultima familie dar am venit acs, mi-am dat toate examenele, am dat mii de interviuri pentru un job cat se poate de bun..vin sarbatorile,in ianuarie soacra se interneaza pentru operatie....ce ma fac???Vreau sa ma marit, sa imi termin si eu scoala..sa ma imprumut de restul de bani pana la o casa......dar ce fac fetelor?sa plec...sa stau acs??????Aici la noi in tara unde tre sa ai pile sa poti munci undeva decent si sa si poti trai de pe banii castigati!!Nu stiu dar tre sa aleg..mai am o zi...

Va rog sa imi dati un sfat...oricare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Dec 12 2005, 12:52 AM
Post #16


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



mai fetelor, eu vreau sa plec cand termin fac. asta. am fost plecata, am vazut conditii, am vazut civilizatie, dar m-am intors pt ca intrasem la fac. in sfarsit.. o termin, ca trece si asta.. si am plecat.
statul roman nu imi ofera nimic dupa ce termin studiile. cu 10 milioane (in cazul in care prinzi un post de asta in primii ani) nu te descurci.
:'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
b_unica
post Dec 12 2005, 11:56 AM
Post #17


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 31
Joined: 9-December 05
Member No.: 52



Am fost plecata o perioada, cu ani in urma; plecata impreuna cu sotul meu, copii nu aveam la vremea respectiva... S-a pus la un moment dat ramanerea definitiva, si , fetelor, m-a cuprins asa o jale, si un dor nebun de parinti, prieteni, chiar si de vecina de la et.II pe care nu o puteam suferi...
Ne-am intors... Am toata admiratia pentru cei care o pot face; eu stiu ca nu pot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 13 2005, 05:52 AM
Post #18





Musafir






QUOTE
mai fetelor, eu vreau sa plec cand termin fac. asta. am fost plecata, am vazut conditii, am vazut civilizatie, dar m-am intors pt ca intrasem la fac. in sfarsit.. o termin, ca trece si asta.. si am plecat.
statul roman nu imi ofera nimic dupa ce termin studiile. cu 10 milioane (in cazul in care prinzi un post de asta in primii ani) nu te descurci.
:'(


nici un stat nu-ti ofera nimic dupa ce termini studiile. ba mai mult, termini studiile si cu o datorie frumusica-n banca
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Dec 14 2005, 02:02 PM
Post #19


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



tsunami: nu vreau sa merg ca sa imi continui studiile. de asta m-am si intors aici. si am si prieteni veniti de peste ocean pentru a studia aici (de ex. medicina).
ma refeream la conditiile de viata, la nivelul de civilizatie, la... multe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Dec 14 2005, 02:45 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Eu unul as pleca doar pentru continuare de studii daca mi s-ar oferi posibilitatea dar definitiv in nici un caz desi m-am gandit de cateva ori la asta.Cu toate neajunsurile eu cred ca am ceva de facut aici, o datorie nu neaparat pentru tara ci pentru locuitorii ei.Ma rog,cine stie cunoaste despre ce e vorba.Vad la anul ce si cum...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:18 AM