IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Locuri de munca in strainatate, Ati pleca din tara ca sa munciti in strainatate?
rodica_ciatlaus
post Jul 4 2010, 12:40 PM
Post #11


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 3-July 10
Member No.: 8,819



QUOTE(Laryss_A @ Jul 3 2010, 01:18 PM) *
Eu sunt absolut obsedata de ideea de a pleca, de vreo doi ani ma tot invart si interesez. Mi-am dat deadline peste fix un an sa ma regasesc pe alte meleaguri. Nu e asa de usor de la idee la a pune in practica, sunt foarte multe variabile, stiu ca nu e usor dar prefer sa ma chinui acum decat sa regret mai tarziu si stiu ca nu aici vreau sa prind purici.



Eu te sfatuiesc sa te gindesti foarte bine inainte sa faci pasul acesta , sint plecata de 10 ani din Romania , intradevar nu sint caini cu covrigi in coada dar covrigi exista ,ai de unde sa-i aduni . Trebuie sa-ti definesti foarte bine ideiile in cap , sa stii de ce vrei sa pleci ce asteptari ai de la strainatate si cum spunea Claudiu , daca ai pe cineva sa te orienteze sa te ajute cit de cit si mai bine .
Eu am cunoscut aici foarte multa lume care au venit de acasa cu astepari foarte mari se gindeau ca vin stau un an doi fac multi bani si vor pleca acasa ; ei nu-i chiar asa intr-un an doi nu poti face multi purici trebuie sa prinzi bine radacini in acel loc . Eu personal am facut de toate : ingrijit batrini , copii ,facut menaj am muncit si ospatarita pina si spalat de scari de bloc . Nu mi-a fost deloc usor , dar odata am vazut in internet un post care era scos la concurs , am participat l-am cistigat si pot sa spun acum ca viata mea s-a schimbat radical . Dar ce vreau eu sa spun, este ca au trecut multi ani pina am obtinut cit de cit ceva . Iar legat de rasism depinde de oameni care te inconjoara , probabil ca italieni sint mai rasisti decit spanioli , eu personal am colegi de munca deosebiti care ma trateaza deosebit .
Indiferent de alegerea pe care o vei face eu i-ti urez bafta si mult succes .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elyass
post Jul 22 2010, 03:20 PM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 5-May 10
Member No.: 8,489



Apropo de locuri de munca in strainatate,e un post de cameriera la Milano dak e vreo fata interesata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fraise
post Jul 22 2010, 10:46 PM
Post #13


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 18-July 10
From: Greece
Member No.: 8,888



Multa lume mi-a spus sa plec in strainatate pentru a-mi gasi rostul, dar cum pentru mine era doar in excursii voi merge si nu voi muncii niciodata in afara, uite ca viata m-a facut sa vad altfel lucrurile si m-a "luat" de manuta fara ca eu sa stiu ca voi lucra intr-o tara straina. Mi-a fost aruncata o vorba de a veni in Grecia, am tot zis ca n-am bani pentru a ma deplasa, eram nehotarata si pana intr-o zi cand prietena mea intr-un weekend imi spune iar sa vin la ea pt 2 expozitii de arta ce le vom tine in Halkidiki si Salonic, dupa care dupa astea poate imi gasesc ceva de lucru. Am zis ca vin doar pt expozitii, ma speria gandul de a lucra undeva intr-o tara straina. Era sambata cand mi-a aruncat pastila, eram nehotarata, duminica eram hotarata si marti aveam biletul la autocar doar dus cu asigurare medicala facuta pe 3 luni. Nu au trecut cele 3 luni, ci doar aproape 1 luna si 3 saptamani de cand sunt in Grecia si asta m-a facut sa nu ma mai intorc in tara. Nu lucrez la o firma anume, ci acasa impreuna cu prietena mea, preluand comenzi de pe internet de la clientii interesati de arta si realizand tot felul de lucrari: pictura vestimentara, canvas, sticla, bijuterii handmade etc si pot sa spun ca in Romania, de cand ma stiu, arta n-a fost aperciata, aici am descoperit adevarata ei valoare, chiar daca lucrez de zi pana seara, o fac cu drag, stiind ca de pe urma muncii mele, cineva se va bucura de ceea ce comanda de la mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fraise
post Jul 1 2011, 01:18 PM
Post #14


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 18-July 10
From: Greece
Member No.: 8,888



Pentru ca nu mai lucrez cu acea "prietena", lucrez pe cont propriu cu pictura, desi am gasit un extra-job in foto-modelling pt prezentare in cataloage, promovari si mers pe podium, desi la ultima parte nu ma vad facand asta, la celelalte 2, da.. Si un al treilea job cu salariu lunar cum s-ar zice am gasit la o cafenea din orasul meu cat si aproape de unde locuiesc. In curand voi incepe si lucrul, oricum abia astept.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 1 2011, 01:55 PM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bafta multa, Fraise! Ma bucur tare pentru tine! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fraise
post Jul 1 2011, 02:30 PM
Post #16


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 18-July 10
From: Greece
Member No.: 8,888



Mersi, desi m-am lovit de multe ori de limba, pt ca cer greaca cursiv, desi aici daca stiu lucrurile elementare ce am dat dovada ca le cunosc, m-au acceptat si usor usor voi avansa mai mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jul 15 2011, 09:52 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



francezii sunt si mai rasisti , nu numai italienii , nu ascund deloc acest lucru ; mi s-a intamplat de multe ori sa se poarte cineva frumos cu mine , sa discutam , totu bine si frumos si cand te intreaba de unde esti si le zici ca esti din romania , iti intorc spatele in a doua secunda ; asta s-a intamplat de multe multe ori ; vorbesc cu niste romance de pe aici , una din ele mi spunea pe facebook ca si-a gasit loc de munca pe un iaht si ca pleaca in excursie cu proprietarul iahtului ; o alta era combinata cu unu cu 20 ani mai in varsta si lucra ospatarita la restaurantul lui ; nu zic ca romancele aici sunt toate la fel , dar nu am auzit de nici una sa fie foarte rasarita ; nu zic ca eu sunt vreo inteligenta , dar am masterul in marketing luat la o fac privata f imp aici in franta si cu toate acestea , nici pe posturi de chelnerita nu ma angajeaza nimeni ; vb 4 limbi straine , am practica in turism o gramada in bucuresti si am lucrat in sua si la un job in buc ; cu toate acestea , nimeni nu vrea sa mi dea nici o sansa ; deja m-am saturat de gandirea lor ; credeam ca pot sa ii schimb dar cred ca ma dau batuta ; a trecut o luna de cand am terminat facultatea si nu am primit decat raspunsuri negative sau nici un raspuns la joburile aplicate.sunt satula dar vreau un viitor si stiu ca in romania nu se va putea.parintii sunt foaaarte foaarte buni cu mine , ma inteleg ma sprijina si mi au zis ca or sa lupte alaturi de mine ca pana la urma sa mi fac un viitor in alta tara , ca doar franta nu e singura din lume .. dar eu ma intreb , la cate am patimit cu colegii de facultate , cat de rai puteau sa fie fata de mine , singura romanca in toata facultatea , si cat de greu a fost sa invat , sa fac atatea proiecte atata munca atata invatat ca sa ce ? sa plec ? de ce nu mi da nimeni nici o sansa ? am aplicat pana si la un post la mcdonalds si n-am primit nici un raspuns !!! serios acum , si aveau nevoie de multa lume ; de ce ?? eu sunt cu sigur mai inteligenta decat ei ; majoritatea nici nu vorbesc o a doua limba straina iar eu sunt f ambitioasa , f muncitoare si doar faptul ca cineva mi ar da o sansa , ar fi motivatia mea cea mai mare sa nu dezamagesc si sa mi fac un viitor aici.
SI TOT NU raspunde nimeni ... e un chin , un chin sa stii ca ai muncit o gramada si ca nu te baga nimeni in seama din cauza nationalitatii tale
Si nu ma victimizez ; colegii mi au zis o in fata de atatea ori au facut misto de mine ca sunt din romania : si nu o batjocora normala , asa , ca intre colegi , ci te ataca cu cuvinte gen "gitan" "tzigan" etc a fost un cosmar franta
si cati bani au cheltuit ai mei si eu sa nu pot sa ma angajez nici la mcdonalds ? ma simt oribil , sunt deprimata si simt ca am esuat..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 18 2011, 01:48 PM
Post #18


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Imi pare rau Afobia (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Sa stii ca nici in tara nu este usor deloc sa iti gasesti un job, mai ales daca nu ai experienta relevanta in spate, si dureaza ceva pana iti gasesti ceva multumitor. Sunt extrem de multi aplicanti, angajatorii nu se uita pe toate CV-urile, sunt subiectivi, o mai iau si random...nu e vina ta. Am prieteni in IT care isi gasesc foarte usor joburi si platite foarte bine dar ei sunt o exceptie, din ce am vazut eu cum merg lucrurile.
Deci parerea mea este sa nu te panichezi daca nu ai gasit inca ceva, o luna nu este chiar atat de mult (unii isi cauta peste 6 luni) Aplica in continuare, incearca sa iti imbunatatesti CV-ul, intreaba cunostinte daca nu sunt pozitii deschise in firmele unde lucreaza. Pana iti gasesti ceva satisfacator, ca sunt convinsa ca nu e ieftin deloc sa traiesti in Franta, chiar daca e ceva inferior studiilor tale, du-te tu personal si depune-ti cv-ul, ca ex. cu mcd pe care l-ai dat, e altceva cand te vad pe tine decat daca au tone de cv-uri in fata. La noi sunt asa o rusine muncile de genul asta, dar in Occident, lumea e mai destupata la minte, si mie personal nu mi se pare deloc o tragedie ca solutie intermediara pana gasesti ceva convenabil cum ziceam.
Mai sunt si internship-urile la companii mari care recruteaza tineri absolventi, cauta si dupa ele...la noi, cel putin sunt postate mai mult pe site-urile proprii, si nu pe cele de joburi.

Nu te gandi ca ai esuat, chiar daca te intorci in tara, un master in Franta e foarte apreciat, in nici un caz nu l-ai facut degeaba. Gandeste-te ca ai avut oportunitatea sa studiezi in alta tara, sa cunosti alte mentalitati, e un mare plus pentru tine, formarea ta personala si profesionala...cum sa te gandesti ca ai esuat?!

Curaj si bafa, Afobia! (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif) Tine-ne la curent cu updates!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
afobia
post Jul 18 2011, 02:22 PM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



hey , nu ma asteptam sa raspunda cineva (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) a trecut ceva timp d cand am postat ..
sunt furioasa ; nu am avut o experienta placuta cu colegii de facultate si cu ceva oameni pe care i am cunoscut , dar in rest nu am avut atatea probleme , de fapt , nu am observat aceste probleme decat cand am chiar vrut sa ma angajez.
aici nu esti apreciat daca mergi direct cu cvul in mana ; am incercat , se sperie , nici nu iti accepta cvul , toti zic aceeasi chestie , ca angajeaza prin firme de recrutare , am fost si pe la aceste firme si n am primit raspunsuri nici pana acum..nu le pasa.
prietenii erasmus si alti studenti internationali sunt plecati din iunie , am terminat cu internet dating de prin luna mai , sunt singura cuc , simt ca innebunesc .. acum sunt cele mai multe joburi si nu am prins nici un loc..
mersi mult ptr mesajul tau frumos , dar crede-ma , la fac privata unde am fost eu cu copii de oameni bogati bogati , la o Ecole Supérieure de Commerce ,a fost un chin.chiar nu cred ca a meritat aproape un an de cosmar daca nici macar nu pot face nimic cu masterul aici , ambitia mea era ca o sa mi gasesc mai usor un loc d munca in franta cu o diploma aici..
mesajele urate legate de tara noastra , vorbele lor de tiganii care stateau la 2 minute de scoala mea intr un parc , la ce se scria prin ziare despre romani , ce sa mai , au fost insuportabili , am fost scarbita de felul lor de a fi..de cum m au tratat de cand au aflat din ce tara sunt , iar unii profesori ma strigau romania , asta ca sa intelegeti si voi , ca nici de la profesori nu puteai sa astepti nimic..eram o "romanca saraca" pentru ei , s-a si vorbit despre mine intr-o sedinta , parintii o intrebau pe coordonatoare ce caut eu intr-o facultate asa prestigioasa , mi-a spus o tipa din peru , care era singura normala in toata clasa respectiva , era in franta de 10 ani dar m-a inteles si mi-a spus mereu cand se discuta de mine si cu care am iesit de cateva ori , fata de treaba.
deci asa parinti , asa copii .. zici ca nu suntem in 2011 , atat rasism , e incredibil
as avea sanse in sua in cazul in care pana in septembrie nu gasesc nimic aici ; am mai fost si a fost totul bine : am castigat o groaza de bani si n am avut nici un fel de probleme , totul a fost bine ; ma intreb insa , oare acolo parerile despre romani s-au schimbat , ca au trecut vreo 2 ani de cand am venit din sua..as innebuni!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jul 18 2011, 03:08 PM
Post #20


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Asta denota doar ca ei sunt obtuzi la minte si inculti. Ar trebui sa aiba si ei niste minime cunostinte de istorie si sa stie ca tiganii au migrat din Asia, India si nu au nici o treaba cu romanii, tigani sunt peste tot, nu doar in Romania. Limba lor e similara cu alte limbi indiene precum hindi.
Well daca ai posibilitatea du-te in SUA. Nu am fost in America dar am cunoscut cativa americani in Ro si din cate stiu eu, nu sunt rasisti. Singura prejudecata ar fi ca Ro e o tara saraca din Estul Europei, asa de "categoria a treia", desi facem parte din Uniunea Europeana. Sunt multe companii care fac outsourcing aici, tocmai pentru ca mana de lucru e mai ieftina. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Cei de care spuneam au fost insa socati sa vada atatea masini scumpe in Romania (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Mie mi s-au parut prietenosi dar asa superficiali si ghidati doar de propriile interese, dar ma rog, cred ca asa e cam toata lumea, din pacate in ziua de azi. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Studiile din Europa sunt recunoscute in SUA?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 09:57 AM