IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Saraca fata batrana, Angeldust- despre burlacie intentionata sau accidentala
fleurdelis
post Oct 13 2007, 08:53 PM
Post #21


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



(IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) acu parca mi-a sunat altfel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 13 2007, 09:01 PM
Post #22


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(fleurdelis @ Oct 13 2007, 01:22 PM) *
Cleo (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) poate ai dreptate...dar oare stim ce este mai bun pentru copii nostri? Dore in postarea de mai sus a creat o imagine care mi-a amintit de mama mea, uitindu-se compatimitor la mine (aveam doar 23 de ani) ingrijorata ca nu va avea niciodata satisfactia sa ma vada in fata altarului cu cununa pe cap...ca ori voi veni acasa cu burta la gura si o s-o fac de risu lumii, ori voi ramine fata batrana si asta era cam acelasi lucru. Nu mai povestesc aici ce stare imi provocau aceste priviri...si mai ales ce sentiment de vinovatie, ca nu pot sa o fac fericita si sa-i dau motiv de mandrie in fata lumii!


fleur daca noi nu stim atunci cine?
iar asta-i nu-i o intrebare cu raspuns usor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

mama nu m-a grabit deloc deci n-as incadra-o la tiparul de mai sus si prin extensie nu-mi plac generalizarile si ca atare ma feresc de ele cat pot (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
intre un strain si parintii unui copil, balanta inclina in mod natural spre parinti desi, din pacate, exista foarte multi care nu-si merita 'titlul '

hai sa nu alterez topicul fetei de 30 de ani ... ma incadrez la varsta, nu la singurate si cu bunele si relele traite, ma declar un om fericit
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 13 2007, 09:22 PM
Post #23





Musafir






QUOTE(lotte @ Oct 10 2007, 06:45 PM) *
Singuratatea are si partile ei bune, si e frumoasa dintr-un anumit punct de vedere.Iti da libertate, si loc de multe tabieturi (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Atata vreme cat exista discernamant, eu zic ca singuratatea voluntara e facuta cu cap.
E foarte simplu sa pui in cui singuratatea, plafonandu-te in relatii plictisitoare, sau din interes.
Mie varsta de 30 ani mi se pare super frumoasa, nu as da anii acestia pe 20.Admir femeile singure, la fel pe cele singure care au copil, si ma uit cu drag la femeile implinite in dragoste.Fiecare are ceva frumos, are o poveste, un motiv pentru care si-a ales destinul, si incerc sa nu judec sau sa pretind sa aleaga ceea ce am ales eu in viata.
Nu stiu de ce tot spune lumea "saraca", in cazul unei fete singure.Cine nu si-ar dori sa fie iubita si sa ofere iubire?Dar daca nu simti ca e momentul sa accepti ceea ce se invarte in jurul tau, de ce sa renunti la singuratate.Pentru ca ai 30 ani?


Lotte bravo pentru ce ai scris! Sincer mi se pare ca ai o pozitie extrem de sanatoasa vizavi de "problema". Bine ar fi sa gandeasca mai multe asa. If only....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Oct 13 2007, 09:24 PM
Post #24


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



[quote name='Maàt' date='Oct 9 2007, 07:40 PM' post='123643']
Da, dom`le, Fleur scrie bine tare! (IMG:style_emoticons/default/estiok.gif) Primeste si felicitarile mele pentru asta! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)

(IMG:style_emoticons/default/cloud9.gif) (IMG:style_emoticons/default/dance.gif) Multumesc Maàt!
Voi ma puneti la ambitie sa-mi indeplinesc si ultima conditie ca sa ajung si eu OM... (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) adica sa mai scriu o carte...asa spunea, nu mai stiu cine, nu mai stiu unde: ca un om adevarat trebuie sa planteze un pom, sa faca o casa, sa creasca un copil si sa scrie o carte...acu nu ca as fi planificat eu toate astea de la inceput dar daca tot au iesit...de ce sa nu termin sirul ca sa las gura lumii cascata? Atunci sa vada ei ce poate biata femeie singura! Ei na, cum o dau cum o-ntorc tot la gura lumii ajung...gata...nu scriu nici o carte, nu-mi pasa de gura lumii dar nu vreau sa mai intru si in gura criticilor literari!!!
Mai bine scriu aici in forum...si daca o sa ma criticati voi o sa va multumesc, ca dupa cum se stie, critica e constructiva...si daca o sa ma hotarasc vreodata sa scriu cartea cee, o sa-mi prinda tare bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Oct 13 2007, 09:57 PM
Post #25


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



QUOTE(Cleo @ Oct 13 2007, 09:01 PM) *
fleur daca noi nu stim atunci cine?
iar asta-i nu-i o intrebare cu raspuns usor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

mama nu m-a grabit deloc deci n-as incadra-o la tiparul de mai sus si prin extensie nu-mi plac generalizarile si ca atare ma feresc de ele cat pot (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
intre un strain si parintii unui copil, balanta inclina in mod natural spre parinti desi, din pacate, exista foarte multi care nu-si merita 'titlul '

hai sa nu alterez topicul fetei de 30 de ani ... ma incadrez la varsta, nu la singurate si cu bunele si relele traite, ma declar un om fericit



Da...cit sint mici! Presupun ca al tau e la virsta cind e cazul sa hotarasti tu ce e mai bine pentru el...dar vine o virsta cind nu mai e nevoie sa intervii...si trebuie lasati in pace sa-si croiasca singuri drumul presupunind ca i-ai dat mijloacele cele mai bune pentru asta la timpul potrivit.

Ma bucur ca esti fericita si iti doresc sa o tii tot asa in continuare! Sigur ca si femeile casatorite pot fi fericite, dar fericirea este o stare efemera...asa cum este si casatoria si singuratatea... viata este plina de surprize!
Eu va doresc la toate indiferent ca sinteti singure sau casatorite numai surprize placute...daca s-ar putea!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 14 2007, 12:15 AM
Post #26


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(fleurdelis @ Oct 13 2007, 03:57 PM) *
Da...cit sint mici! Presupun ca al tau e la virsta cind e cazul sa hotarasti tu ce e mai bine pentru el...dar vine o virsta cind nu mai e nevoie sa intervii...si trebuie lasati in pace sa-si croiasca singuri drumul presupunind ca i-ai dat mijloacele cele mai bune pentru asta la timpul potrivit.


absolut. asa-i. vorbim de fapt despre acelasi lucru.
partea cu dat ce-i mai bun e cea mai greu realizat/pastrat
noi acasa dam ce-i mai bun si anturajul, daca doamne fereste e unul pagubos, reuseste sa diminueze pana la anihilare ...am vazut cazuri.
Insa dupa o varsta incolo interventia mea in viata fetitei mele visez ca se transforme intr-o prietenie bazata pe experienta si dragoste neconditionata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

QUOTE(fleurdelis @ Oct 13 2007, 03:57 PM) *
Ma bucur ca esti fericita si iti doresc sa o tii tot asa in continuare! Sigur ca si femeile casatorite pot fi fericite, dar fericirea este o stare efemera...asa cum este si casatoria si singuratatea... viata este plina de surprize!
Eu va doresc la toate indiferent ca sinteti singure sau casatorite numai surprize placute...daca s-ar putea!


merci
preiau si retransmit si eu urarea

uneori nu realizam cat eram mai ieri de fericite decat cand e prea tarziu. O relatie de cuplu lunga, nu vorbesc neaparat de casatorie, e cu hopuri indiferent cat de mare e dragostea si asa-i, din pacate, surprizele de orice fel, sunt inevitabile
de dorit este ca ele sa lase cuplul tot impreuna sau persoana 'suprinsa', tot fericita
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ATEZOR
post Oct 20 2007, 10:38 AM
Post #27


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 28
Joined: 23-February 07
Member No.: 1,244



Of Doamne , eu doar in vis eram odata singura , aveam o casa si nu striga nimeni ,,mama nu-mi gasesc bluza"......
Fetelor bucurati-va cat puteti de singuratea voastra.. la 20, 30 sau chiar 40 ani...
Sunt anumite lucruri pe care nu le mai poti face intr-o casnicie .... chiar fericita ....
Cand vin copiii lucrurile se schimba, apar alte prioritati .... nu stiu cum o fi cand ei zboara..... dar nu cre' ca mai ai sensibilitatea sufleteasca sau pofta de viata de la 20 , 30 ani....Ceva in suflet se schimba.... ceva moare cate putin ..... altceva se naste cu incetul..... In mod cert singuratea de la 30 ani nu e la fel cu cea de la 70... atunci vad ( de la mama mea) ca e un fel de gol..... oricat te-ai stradui sa-l umpli nu poti intrutotul....
Eu m-am maritat tanara de tot , 21 ani , am ,,nimerit-o'' foarte bine , am 2 fete maricele , dar mai sunt uneori momente in care as vrea sa fiu singura 1 zi sau 2 .... , dupa 2 zile e deja greu.... Stiti cum e .... fiecaruia i se pare ca la altul e mai bine ... In orice caz eu mi-as dori ca fetele mele sa aiba o perioada de ,,singuratate''..... e un fel de timp special pe care ti-l acorzi tie insuti... nu pot zice ca eu nu l-am avut , doar ca a fost tare scurt..... si ramai cu dorul lui in suflet...
Oricum ar fi sufletul e plin de doruri neintelese , chiar in mijlocul fericirii....Poate tocmai ele fac fericirea atat de efemera...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Oct 20 2007, 11:22 AM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Ce frumos ai scris...este foarte adevarat ce spui tu....desi mie nu imi place singurateatea....dar imi place sa am timpul meu..in care nu vreau sa vad si nici sa aud de nimeni! Este drept ca inca nu am copii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 20 2007, 11:56 AM
Post #29





Musafir






Si eu ma bucur ca nebuna cand sunt singura acasa, intru, fac un scurt dans de victorie in sufragerie, tip in fiecare camera pe diferite tonalitati ca am locuinta numai pentru mine. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Cu toate ca-mi iubesc extrem familia. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Oct 20 2007, 02:13 PM
Post #30


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



dar nu cre' ca mai ai sensibilitatea sufleteasca sau pofta de viata de la 20 , 30 ani....Ceva in suflet se schimba.... ceva moare cate putin ..... altceva se naste cu incetul..... In mod cert singuratea de la 30 ani nu e la fel cu cea de la 70... atunci vad ( de la mama mea) ca e un fel de gol..... oricat te-ai stradui sa-l umpli nu poti intrutotul....

Oricum ar fi sufletul e plin de doruri neintelese , chiar in mijlocul fericirii....Poate tocmai ele fac fericirea atat de efemera...
[/quote]


Atezor ai scris minunat...si ai perfecta dreptate.
Fiecare virsta are farmecul ei si trebuie sa ne bucuram de tot ce avem si ce-i frumos in viata indiferent de virsta si de statutul social, viata are si partea ei frumoasa, trebuie doar sa stim sa o privim...sint convinsa ca si mama ta se bucura de nepotele si de faptul ca tu esti fericita.
Da cred ca orice om, ca-i singur sau nu, poate sa-si aleaga ceva din viata caruia sa se dedice...si sa iubeasca, pentru ca dragostea din interior, la orice virsta face viata frumoasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 04:58 AM