IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Saraca fata batrana, Angeldust- despre burlacie intentionata sau accidentala
angeldust
post Sep 11 2007, 10:43 PM
Post #1





Musafir






Femeia la 30 de ani.... singura. Nimic deosebit. Sunt destule si randurile lor se ingroasa pe zi ce trece. De ce aceasta tendinta? Pai motive ar fi destule. Femeile au devenit mai constiente si mai informate, stiu mai bine ce isi doresc de la viata, nu mai sunt dispuse sa accepte pe oricine alaturi doar de dragul unei verighete pe deget. Femeile au acces acum la putere, la bani multi castigati pe propriile picioare (si nu printre ele), nu mai au nevoie de un barbat care sa le asigure securitatea financiara. Ba chiar mai mult, daca sunt niste femei cu adevarat puternice isi pot creste si copilul singure, isi pot oferi singure validare cam pe toate planurile, mai putin cel afectiv.
Totusi, cele mai multe dintre ele tanjesc in secret dupa o poveste de dragoste, dupa stabilitatea unui camin, dupa confortul psihic oferit de o casnicie reusita. Dintr-un motiv sau altul insa, nu reusesc sa obtina nimic din toate acestea. Unele si-au trait viata din plin pe la 20 si ceva de ani si acum isi doresc sa se domoleasca, altele au fost atat de concentrate asupra carierei incat timpul a zburat pe langa ele si temuta varsta de 30 de ani le-a surprins singure si fara nici un plan serios de viitor cu vreun barbat, sau altele s-au hotarat in al 13-lea ceas sa rupa in sfarsit relatia in care se aflau din inertie pana acum dupa ce si-au dat seama ca nu corespunde deloc necesitatilor lor pe termen lung.
Implinirea a 30 de ani, din motive neelucidate inca de mine e o varsta de care se tem toate femeile, iar cele singure sunt de-a dreptul ingrozite. Ce ma fac? Incotro o apuc? Ar trebui sa fac un copil, ticaie ceasul biologic! Dar cu cine? Il fac in eprubeta? Am bani acum sa plec in vacanta unde vreau dar parca nu m-as duce singura. Zis si facut, trebuie sa imi gasesc un barbat. Dar cand? Dupa cele 10 ore pe care le petrec la serviciu si abia astept sa ajung acasa sa imi fac un sandvis si sa ma bag in pat? In weekend cand abia mai apuc si eu sa merg la shopping sau la sala (pentru ca se stie, daca iti trebuie barbat trebuie sa arati de 20 de ani chiar daca buletinul tau spune altceva). Sa ies seara in club pe unde se perinda numai pustani abia iesiti din pubertate si dornici nevoie mare de aventuri de o noapte? Eh dracie, prea complicat. Ia mai bine sa raman eu singura, ca am o multime de avantaje : nu mai trebuie sa ma epilez asa des, pot sa ma plimb prin casa in pijamaua cu Tweety dupa bunul plac, pot sa mananc singura o cutie de inghetata fara sa trebuiasca sa impart cu nimeni si pe cuvant de onoare statisticile spun ca e mult mai sanatos si odihnitor sa dormi singur in pat. Dar uite, vin sarbatorile de iarna si eu sunt singura. Ciuciu cadouri, ciuciu concediu romantic la munte...ma duc iar acasa la mama care o sa ma intrebe cand am de gand sa ma marit ca am si eu totusi o varsta. De parca ar fi asa simplu...

Societatea in general tinde sa compatimeasca o fata batrana care nu si-a gasit sortitul desi isi doreste acest lucru si tinde sa puna la zid femeia singura si trecuta de o varsta care pare ca se simte foarte bine in pielea ei si nu da semne ca si-ar dori sa isi schimbe statutul. Femeile maritate o invidiaza in secret pe femeia de cariera ce trage vartos de volanul Jeep-ului ca sa ajunga la timp la sedinta cu asociatii, dar pe la colturi o numesc in toate felurile : "acra", "frustrata","nef...consolata" si uneori, doar uneori, o fac pe buna dreptate.

Femeia la 30 de ani, desi ne vine greu sa recunoastem, trece prin niste schimbari complexe iar faptul ca e singura nu o ajuta deloc.

Daca va regasiti in randurile de mai sus, as vrea sa aflu si eu niste pareri, eventual niste sfaturi legate de cum faceti voi sa va simtiti implinite chiar si atunci cand elementul masculin lipseste cu desavarsire din viata voastra. Daca nu sunteti in aceasta situatie, puteti totusi sa va dati cu parerea, sa va imaginati cum ar fi daca...si daca se poate sa raspundeti sincer si deschis unei "probleme" (inca nu m-am hotarat daca e sau nu o problema) cu care nu putine femei se confrunta, din ce am observat eu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 12 2007, 04:05 AM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



e fain ce-ai scris

dupa mine singuratatea e foarte rar una voluntara.
Nu cred ca-s multe femei care sa nu-si doreasca sa simta iubirea unui barbat. Din pacate ziua de azi inseamna viteza maxima si neatentie la timpul care zboara cu gandul ca 'eh. asta pot s-o fac si maine' si uneori 'maine' nu mai vine si nici timpul nu se intoarce ...

varsta de 30 nu mai este nici pe departe ce era pe vremea bunicilor noastre, o varsta batrana
ani dintre 30 si 40 pot fi una din cele mai frumoase perioade din viata unei femei. pot fi anii cand cariera e deja pe drumul bun deci durerile de cap aferente "problemei' sunt mult diminuate, anii cand apare barbatul asteptat, anii cand soseste primul copil, anii cand apar primul rid, dar mai ales anii in care o femeie straluceste in toata spendoarea ei (nu ma refer doar la aspectul fizic)

n-am o solutie la "problema" sau daca as avea, ar fi subiectiva, insa indiferent de varsta, stiu ca singuratatea e rar companionul pe care ni-l dorim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 12 2007, 02:01 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Foarte fain ce ai scris, de aceea esti si "prima pagina". (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Parerea mea? Parerea mea e ca nu cred ca trebuie sa judecam o persoana dupa cat de casatorita sau necasatorita este. Daca luam in considerare faptul ca rata divorturilor e intr-o continua crestere si ca cei care o dau in bara cu alegerea partenerului de viata sint din ce in ce mai multi, starea civila nu are nici o relevanta.
Casatoria e un pas important si trebuie facut cu grija. Am cunostinte care la 30 de ani sint la a doua casatorie ratata. Ce avantaje au in comparatie cu alte cunostinte care au facut 30 de ani si nu s-au casatorit? Nici unul. Pentru gura lumii e la fel de "grav" sa ai doua-trei divorturi la activ cu a fi "fata batrina".
Ca o gluma: am mers cind aveam vreo 20 de ani la tara; un copilut cind a aflat ca am 20 de ani si nu sint maritata, a facut o fata luuuuunga si a inceput sa strige la mama-sa: "Maaaama, uite o fata batrinaaaaaaa!".

De unde mi-e foarte usor sa deduc ca exista inca persoane pentru care a te "realiza" in viata este sinonim perfect cu "a fi maritata". Nu fac parte din acea categorie si nu mi-e rusine cu asta.
Insa nu consider ca a te "marita" cu o cariera de succes este cel mai potrivit lucru; solutia? Calea de mijloc: adica gasirea solutiei de a impaca si capra , si varza: si cariera, si familie. Nu e usor, insa nu e nici imposibil atita timp cit stim cum si cind sa facem delimitarile de rigoare si sa luam cele mai bune decizii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Oct 4 2007, 03:18 PM
Post #4


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Peste câteva luni voi avea şi eu exact vârsta fatidică atât cât Radio Şanţ să mă desemneze matricea neîncăpătoare pentru mitul femeii de 30 de ani care e musai să se simtă neîmplinită fiindcă nu le are pe toate. Sau nu pe toate câte zice lumea că ar trebui să le aibă. Da' dacă e să afiu absolut sinceră, lumea se holbează la mine cam ciudat de vreo câţiva ani deja ... deci aş putea presupune că e mai grav decât se spune. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (Asta dacă reuşesc să împlinesc 30. Că dacă nu, imaginaţi-vă oroare la mica bârfă: bine, maică, că n-a avut bărbat ... n-a avut noroc, săraca, că n-a făcut avere ... ie timpurile grele, maică ... da' nici fată bătrână să nu ajungă, aşa ceva n-am mai pomenit! nţnţnţ (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) )

În urmă cu 10 ani, revistele pentru femei investeau cantităţi însemnate de hârtie şi cerneală pe tema asta, scoasă dintr-un fel de arhivă imaginară cu lucruri de care să ne temem în viaţă. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) "Femeia de 30 de ani" este o expresie care l-a făcut celebru pe Balzac, a îngrozit generaţii de dudui de atunci încoace şi care astăzi, odată cu notorietatea lui Baubau, stârneşte râsul oamenilor normali.

Vă propun să mutăm limita de Baubau la 31,7 ani sau, de ce nu, la 46 şi 2 luni, dacă 50 e prea de tot sau la 20 şi un pic nu intră în definiţia femeii. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Nu mă luaţi în seamă, astea-s frustrările unei "babe" de aproape 30 de ani, absolut necăjită că nu e deja divorţată şi că nu are un copil pe care nu-l vede crescând fiindcă plodul (ciudate creaturi, nu-i aşa?) are tupeul de a-i da dinţii tocmai pe durata teambuilding-ului care (nu-i aşa?) este absolut necesar pentru optimizarea ... (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

Fetelor sub 30 de ani, faceţi-vă un pustiu de bine şi nu vă pierdeţi vremea cu legende distructive. Doamnelor venerabile, nu regretaţi nimic din ce aţi făcut la 30 ani, o viaţă trăită e aşa cum e, nu vă daţi note înainte de examen. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Iar voi, astea de treij, treij şi ceva, haideţi pe la mine să ne tăiem venele dacă e. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Discleimăr profi: Cele de mai sus sunt doar un pamflet, pentru a oferi un răspuns cât mai creativ iniţiativei de creaţie a Angelinei. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 4 2007, 03:28 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dore, io am 34 si nu sint maritata cu acte-n regula. Insa refuz sa ma sinucid din acest motiv. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Si cred ca mi-e mai bine asa decit divortata de tispe ori pina acum, pentru ca m-am maritat doar de dragul de a fi maritata. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Oct 4 2007, 03:40 PM
Post #6


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Bre, atunci dacă n-avem clienţi la lamă propun o cafea şi-o tacla. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Ai observat ce plăcere are Radio Şanţ în a compătimi pe săraca femeie cinstită, mamă eroină care stă placidă şi suportă orişice fiindcă a apucat să se mărite? Dacă divorţează nu se poate să nu fi fost şi ea de vină. Dacă nu se mărită iar nu e bine. Dacă mai are şi 30 de ani e dezastru de-a binelea! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Dacă e măritată şi îi merge bine, are şi copii care nu-i fac probleme atunci minte. Minteee, dom'le, e o falsă şi o aia, numai aşa ca să nu aibă X ce bârfi. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Uite, pe asta n-o pot pricepe nici eu, în ce o fi constând dragul de a fi măritată? Că nici atunci nu scapi de Radio, imediat ce s-au asigurat că te-ai băgat în rând cu lumea, următorul punct pe ordinea de zi e să afle dacă, cu cine şi când înşeli sau eşti înşelată. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

Cam la momentul ăsta îmi surâde alt mit, ăla cu insula pustie. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 4 2007, 04:10 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dat fiind faptul ca la intrebarea "ce o sa te faci cind o sa fii mare" eu dadeam raspunsuri gen "pilot" sau "spion" si niciodata "mireasa" cum facea o buna parte dintre fetitele de aceeasi virsta ( pe vremea aia nu se vorbea de modelling! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) ca nu imi placea jocul "de-a mama si de-a tata", ci mai curind coordonam batai cu dusmani imaginari pe cimpuri de batalie numai de mintea mea stiuta, cu toate ca stiu a face mincare si a rezolva treburi gospodaresti cel putin la fel de bine ca o muiere marita, ceea ce comenteaza sau nu radio-santul nu beneficiaza de ilustra mea atentie. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Exact cum ai spus, la nevoie sau in clipe grele, un radio-sant adevarat cu un consiliu adevarat de iubitoare de telenovela expandata in viata reala, face doar ce stie mai bine: da din gura.
E gratis, e distractiv (pentru ele!) si ocupa prea multul timp liber pe care il are o buna parte din omenire la dispozitie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oliviana
post Oct 9 2007, 05:27 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 44
Joined: 4-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,581




sunt de acord cu tine dar uite care este problema mea: am 25 de ani si prietenul meu 24. suntem impreuna de un an dar el nu vreas sa se insoare inca si eu nu vreau sa ma marit. in plus nu ne mai intelegem asa de bine. ce sa fac acum? sa il parasesc si sa sper ca voi gasi barbatul ideal sau sa stau si sa sper ca el se va schimba si sa scap astfel de stigmatul fetei batrine?
Vreau si eu un raspuns clar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 9 2007, 05:34 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ai vointa, daca vrei un raspuns clar... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Cum sa iti dau un sfat? Pot eu sa iti traiesc viata, sa stiu ce simti tu, ce simte el? Nu...
Lasind gluma la o parte, ce te intereseaza ce zice lumea la urma urmei? Iti tine lumea de cald cind ti-e frig? Iti da lumea de mincare cind ti-e foame? Iti alina lumea durerile sau iti este alaturi cind ti-e greu? Nu! Ce-ti pasa ce zice lumea?! Fa ce crezi tu de cuviinta, ca nu traieste "lumea" in locul tau. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fleurdelis
post Oct 9 2007, 07:25 PM
Post #10


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) Mai fetelor ce-am mai ris...Doamne ce mi-e drag forumul asta. L-am asociat cu un parc cu miresme de roze si triluri de privighetori (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) .
Aveti 30 de ani si sinteti frumoase, destepte, aveti o cariera, insa va plingeti ca n-aveti
barbati...(IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) si sinteti babe (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) ...pai atunci eu ce sa mai zic daca am cinzeci? Sint multi... dar nu anii din viata noastra conteaza ci viata din ei, fetelor viata e frumoasa cu barbat sau fara barbat...da mai bine fara. Barbatul e un lucru bun (uneori) dar... (IMG:style_emoticons/default/secret.gif) trebuie sa stii sa-l folosesti, si se strica repede (deh...defect de fabricatie). Si un sfat...asa de la o baba adevarata (care cica a fost foarte iubita...dar atit de iubita incit aproape sa fiu omorata si papata...nu degeaba se spune ca sentimentele barbatului trec prin burta)...barbatul e bun dar are un defect: este foarte orgolios...daca aveti nevoie de el gidilati-i orgoliul, dati-i papa buna si mai ales faceti-l sa creada ca sinteti naive...si nu cumva sa-l cicaliti...ca a venit beat, ca va doare capu si nu puteti sa-i satisfaceti "simtamintele", ca-i miros ciorapii, ca sforaie...nu mai spun...pe scurt ei au nevoie de o papusa gonflabila pe care sa o bage-n sifonier dupa folosire si mai ales sa nu faca zgomot la desumflare. (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) La ce poate fi folosit? Hmm...buna intrebare! A...da, la astupat gura lumii... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) si la treburile care necesita efort fizic numai ca unii sint din aluat de catir, asa ca aveti grija...pe astia nu-i urnesti usor.
Ce va pasa voua de lume zimbiti dragalas, zimbiti ironic, zimbiti fericite, zimbiti...prostii vor muri, ce daca te-au etichetat batrina, birfa, etichetarea si sa moara capra vecinului sint sporturi nationale.
Eu m-am maritat la 23 de ani ca sa astup gura lumii, ca nu-mi placea sa ies la distracii si mai ales eram tinuta tare din scurt din cauza principiilor mamii (Sloganul ei era: calul bun din grajd se vinde) cind a venit sa ma ceara le-am spus ca nu vreau sa ma marit, dar n-am avut incotro au sarit toti pe mine "asta-i baiat bun, innebunit dupa tine si daca mai alegi mult ai sa ajungi fata batrina si ai sa culegi"...la 33 am divortat si am scapat ca prin urechile acului...si ce credeti ca tot timpul asta gura lumii s-a odihnit vre-o clipa? Nuuu...dar eu nu mai aveam timp sa ma sinchisesc de ea, aveam destule necazuri si am devenit imuna la gura lumii.
La 34 intimplarea a facut sa intilnesc altul care se dadea cu fundu de pamint ca ma iubeste...am ramas sceptica la toate declaratiile si dovezile lui. Intr-un sfirsit din cauza unui concurs de imprejurari si pentru ca am vazut un avantaj pe termen scurt mi-am zis: de ce nu! Sa mai incerc odata...oricum aveam experienta divortului si mi-am spus ca daca se va strica si asta macar il folosesc pentru ce e bun...nu a durat decit un an, ca sa-mi dau seama ce se ascunde sub masca de indragostit in stare de orice.
Asta nu inseamna ca nu exista si barbati care sint in stare sa iubeasca cu adevarat...eu l-am gasit la 40 de ani, mai binezis el m-a gasit pe mine si asta-i valabil si la celelate doua cazuri...de altfel belele nu trebuie sa cauti iar fericirea poti s-o cauti cit vrei ca tot cind vrea ea vine...
Sintem impreuna de 10 ani si nici in ruptul capului nu vreau sa ma casatoresc...stie ca pot sa-mi iau bagajul si sa plec daca-mi tuna... i-am impus sa-mi respecte dorintele si independenta.
Am trait cu el clipe frumoase si am fost impreuna la bine si la rau...este intr-adevar ce mi-am dorit?
Poate...dar nici acum nu stiu sigur...uneori simt tare nevoia sa fiu numai eu cu mine...si acum v-am gasit pe voi, ce ma bucur. e tare placut la taifas cu voi! (IMG:style_emoticons/default/mwah1.gif)
Cred ca aveam vocatie de fata batrina dar mi-am gresit cariera, prima data din cauza gurii lumii...pe urma din interes, acum pentru ca chiar ma iubeste si nu s-a stricat inca...dar mie-mi place cu voi si va apreciez pentru ce sinteti...asa ca nu va plingeti! Daca sinteti in gura lumii inseamna ca existati si sinteti invidiate!
Sfaturi : Fiti voi inseva, umpleti-va singuratatea cu tot ce va place, nu iertati nimic, profitati de tot ce va ofera viata si mai ales invatati sa folositi "lucrul ala bun"...in favoarea voastra, nu va lasati folosite sau influentate, pastrati-va independenta ca gura lumii puteti s-o umpleti oricind cu ceva nu numai cind esti fata batrina. Pe mine demult nu ma mai intereseaza gura lumii si asta e un secret al starii de bine...ZAMBITI si fiti OPTIMISTE fiti mandre de ceea ce sinteti voi.

This post has been edited by fleurdelis: Oct 9 2007, 08:01 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
8 User(s) are reading this topic (8 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:03 PM