IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme ale sugarilor, sau ingrijorari ale parintilor
claudia_electra
post Jun 17 2009, 02:00 PM
Post #31


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Cam 20 de grade sunt. Da, chiar ca-s cam palida de la atata intemnitare fortata (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 17 2009, 02:19 PM
Post #32


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Atunci nu ma stati in casa, daca are caciulita si-i apara urchile bine nu trebuie sa-ti faci probleme. Si nu imbracata foarte gros, ca de iarna. Se spune ca pe bebe trebuie sa-l imbraci cu o bluzita in plus fata de ce ai tu pe tine si ti-e bine,nici frig nici cald.
Eu tare greu ma urneam sa ies la inceput, mi se parea un chin sa-l imbrac, nu puteam manevra bine carutul, pana ieseam pe usa ma treceau 7 ape si afara eram si mai stresata! Preferam sa-l bag in marsupiu dar tinut orizontal, nu vertical.
Cred ca o sa-i placa si Carlei mult afara, s-ar putea sa doarma, asa fac cei mici. Vara chiar doua plimbari puteti face, una dimineata si una mai lunga dupa 5-6, o sa doarma mai bine cred.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Jun 23 2009, 12:09 PM
Post #33


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Claudia, ce mai face Carla? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jun 23 2009, 04:24 PM
Post #34


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



tot asa, janis, saru'mana de grija (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) . o zi/noapte e ok, urmatoarele 3 e dezastru, racneste de zici ca e soprana isterica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . ne-am resemnat, asteptam sa treaca fiindca medical se pare ca e in regula..posibil doar sa aiba un inceput de boala de reflux, dar eu tare sper ca nu e asa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirica
post Dec 16 2009, 12:33 PM
Post #35


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 16-December 09
Member No.: 7,637



QUOTE(claudia_electra @ Jun 23 2009, 05:24 PM) *
tot asa, janis, saru'mana de grija (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) . o zi/noapte e ok, urmatoarele 3 e dezastru, racneste de zici ca e soprana isterica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . ne-am resemnat, asteptam sa treaca fiindca medical se pare ca e in regula..posibil doar sa aiba un inceput de boala de reflux, dar eu tare sper ca nu e asa...


Buna ziua dragi mamici. Si eu sunt mamica de baietel pe numele sau Luca-Fabian in varsta de aproape patru lunite.Vroiam sa stiu daca mai postati pe acest forum si daca ne putem alatura si noi voua.Multumim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 16 2009, 02:06 PM
Post #36


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bine ai venit, Mirica. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Dupa cum vezi se posteaza pe acest forum. Sa-ti traiasca voinicelul! Sedere cit mai placuta ! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LylCri
post Jul 9 2010, 12:07 AM
Post #37





Musafir






Buna, am citit urmatorul articol cu privire la problemele intampinate de proaspetele mamici.Mi-e chiar mi-a placut,si cred ca e interesant.
Vi-l recomand:
editat
Pupici

This post has been edited by Book: Jul 9 2010, 03:15 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jul 9 2010, 03:24 AM
Post #38


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Buna, am citit si eu vreo 7 mesaje spam din partea ta. Mie chiar nu mi-au placut, si nu cred ca sunt interesante.
Pupici. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 12 2010, 03:05 PM
Post #39


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bebe are colici
Majoritatea parintilor au aflat pe pielea lor ce inseamna acest lucru: plans intens, aparent fara nici un motiv, timp de cateva ore pe zi, cateva zile pe saptamana, mai ales spre seara. De multe ori plansul acesta strident este insotit de eliminare de gaze - copilasul este balonat.
Colicile apar la 10 - 30% din cazuri, la bebelusi perfect normali, fara nici o problema de sanatate. Debuteaza cam in a doua saptamana de viata si trec de la sine pe la trei - patru luni.
Cauza aparitiei lor nu se stie cu exactitate, insa se cunosc anumiti factori favorizanti si anume: distensia abdominala dureroasa, imaturitatea sistemului nervos si, nu in ultimul rand, intoleranta fata de anumiti compusi ai laptelui. S-ar putea ca laptele de vaca baut de mama sa declanseze la nou-nascut binecunoscuta "alergie" la proteinele laptelui de vaca, alergie care se traduce prin colici. Solutia ar fi ca mama sa evite sa mai consume lapte si produse lactate, dar sa ia suplimente de vitamina D si calciu.

Ce se poate face atunci cand are colici?
Continua sa-i dai sa suga! Nimic nu este mai important decat alimentatia naturala. Poti sa eviti lactatele, cafeina si alimentele care fermenteaza si genereaza gaze (fasole, varza etc.).
Daca iti alimentezi bebelusul artificial, cu lapte praf pe baza de lapte de vaca, roaga-ti pediatrul sa-ti recomande o alta formula hipoalergena sau pe baza de soia.
Tine-l intr-o pozitie verticala imediat dupa ce-i dai sa suga, cu capul pe umarul tau, pana elimina tot aerul inghitit (pana ragaie).

Asaza-l pe burtica si maseaza-l usor pe spate. Alti bebelusi gasesc alinare daca sunt masati usor pe burtica, de la dreapta la stanga (ajuta la eliminarea gazelor).

Intreaba pediatrul care dintre produsele pentru colici existente in farmacii este cel mai indicat: Sab Simplex, Bonnisan, ceaiuri etc.
Nervozitatea si agitatia ta ii induc aceeasi stare si bebelusului. Relaxeaza-te, incearca sa te odihnesti de cate ori doarme si el si aminteste-ti ca aceasta nu este o situatie permanenta, ci va disparea in cateva saptamani.

Constipatia la bebelusi
Este un lucru destul de neobisnuit pentru un copilas alaptat la san sa fie constipat. De obicei, parintii cred ca daca nu are scaun in fiecare zi este constipat. Nu este asa. Tranzitul intestinal difera de la copil la copil. Exista copilasi care au un scaun perfect normal la doua-trei zile, si altii care au patru-cinci scaune zilnic, la fel de normale.
De aceea, un bebelus este constipat daca are scaun tare, uscat, o data la patru zile sau chiar mai rar. Daca scaunul este moale, de consistenta normala, nu este constipat.
Alti parinti se sperie de grimasele copilului in timp ce face treaba mare. Este un lucru perfect normal, daca are scaun moale, inseamna ca nu il doare nimic, dar acesta e felul lui de manifestare. In afara scaunelor mai rare, alt semn important este aparitia unei mici cantitati de sange proaspat pe scaun, din cauza unor mici fisuri anale care se produc prin destindere excesiva. Odata observat acest lucru, trebuie sa suni la pediatru.
Este adevarat ca bebelusii alaptati artificial, cu lapte praf, au sanse ceva mai mari sa se constipe din cauza ca acesta este mai dens.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana.szilard
post Feb 17 2011, 03:20 PM
Post #40





Musafir






QUOTE(claudia_electra @ Jun 3 2009, 07:38 AM) *
Dragele mele,

Stiu ca situatia descrisa de mine va suna banala si va cam genera raspunsuri de tipul "asa sunt bebelusii, toate trec pana la urma :-)", dar ca mama incepatoare toate lucrurile astea capata o proportie probabil enorma in mintea mea si sufletul meu.

Din prima noapte de viata Carla s-a zbatut si a urlat toata noaptea, dand semne de dureri la nivelul stomacelului. Am avut pana acum vreo doua nopti linistite, uneori chiar total calme in care a dormit perfect, insa aseara parca nu mai exista nimic care sa o calmeze. Cuvantul colici deja mi-e clar ca e un soi de scuza generala cand medicii nu stiu ce are bebelusul, oricum la modul general nimeni nu stie daca problema e de natura nervoasa sau digestiva, daca alimentatia mamei influenteaza sau nu...asa ca or fi colici, habar nu am, dar chiar asa, de la ora 8 seara pana la 8 a doua zi dimineata?

Cel putin criza de aseara in care ii auzeam clar stomacelul bolborosind si o vedeam cum se chirceste de durere si incearca sa scoata pe gurita gazele mi se pare de nerepetat fara sa ma ia plansul. Ieri am mancat mazare, acum 2 zile cirese, pot fi astea cauza noptilor de teroare? Deja nu mai stiu ce sa mananc, cred ca trec la apa cu paine...Beau ceai de fenicul+chimen+anason, dar nu am incercat produse farmaceutice administrate ei pentru ca am o strangere de inima la gandul de a-i da asa ceva de pe acum.

Problema e ca aici pediatrii te primesc la consultatie doar peste 3 saptamani, sunt foooarte ocupati, iar daca merg la urgenta parca vad ca ma intreaba daca are scaun regulat, daca mananca, daca are febra si cum toate astea sunt ok...ma trimit acasa cu un cuvant: colici. Dar ei nu stau 12 ore in care li se rupe sufletul de copil si nu mai stiu ce sa faca (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) .

Ma iertati ca fac probabil asa un caz de ceva "clasic" al bebelusilor, dar deja nu mai pot...


La prima sarcina cred ca toate mamicile se sperie din orice...Si eu sunt la fel ca si tine..am o fetita de numai 3 saptamani si 5 zile..si eu am fost speriata ca numai la o saptamana a inceput sa verse.. acum nu mai sunt asa..am inteles ca e ceva normal ca bebelusii sa mai verse.. in rest nu are nici o problema..si eu sunt foarte atenta la ceea ce mananc...desi is satula de mancarea pe care o mananc..(IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 06:31 PM