IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Endometrioza
ralucei
post Jan 3 2008, 11:07 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 3-January 08
Member No.: 2,928



Buna! La multi ani cu multa sanatate in 2008 .
As dori sa stiu daca cineva cunoaste vreun tratament naturist (eficient) pentru endometrioza. Am aceasta boala de 8 ani, pot spune ca stiu destule despre ea, am facut tratament medicamentos, chirurgical - 3 operaţii, dar degeaba. Stiu de asemenea ca nu se poate vindeca, dar poate cunoaşte cineva vreun "leac" .
(IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
kalua
post Feb 27 2008, 11:05 AM
Post #2





Musafir






Va scriu pentru fiica mea, in varsta de 23 ani, diagnosticata cu endometrioza in urma cu 2 ani, dupa o interventie chirurgicala de extirpare a unei tumorete din zona abdominala. Ea este studenta la medicina generala anul IV. Anul trecut a fost plecata la munca in SUA pe perioada de vara si pentru a evita durerile atroce lunare, la recomandarea medicului care a operat-o, a luat duphaston - 2 tb/zi pentru inducerea menopauzei. La intoarcerea in tara, dupa consultarea medicului, a renuntat total la duphaston. Primele 2 luni ciclul a fost suportabil in dureri, dar apoi a inceput sa-si mareasca durata iar intensitatea durerii sa devina insuportabila astfel incat colegele de camera au dus-o la urgenta. N-a primit decat analgezice şi antiinflamatoare administrate intravenos. Am uitat sa specific ca in timpul operatiei i-au fost depistate 2 utere. Medicul banuieste ca ar putea extirpa unul dar nu stie precis care-i cel afectat si nu risca. Datorita durerilor care au crescut in intensitate, cat si faptului ca nu-si permite sa lipseasca de la scoala si de la examene, ia din nou duphaston, cate 2 pe zi. Chiar si in timpul administrarii de duphaston resimte abdomenul dureros. Va rog din suflet, daca se poate, sa-mi dati o solutie acestei probleme.
Cu deosebita stima,
Adriana Dee


Adriana n-a reusit sa posteze ce-a vrut, postul a ajuns la mine pe alte cai. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Adriana, noi nu suntem medici si chiar daca am fi, asa, pe de rost si fara consultatie tot nu ti-am putea spune mare lucru.
Multa sanatate fiicei tale!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
ralucei   Endometrioza   Jan 3 2008, 11:07 AM
Maàt   La multi ani si :welcome: la noi! Untura de p...   Jan 3 2008, 02:14 PM
Maàt   M-am tinut de promisiune: Jan 3 2008, 07:10 PM
ralucei  

Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 03:01 AM