IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Akneil capsule si crema; Cele mai eficiente produse?, Cele mai eficiente produse contra acneei?
Cindy
post Feb 11 2006, 07:56 PM
Post #1


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



fetelor, ati incercat Akneil? daca da, cum vi s-au parut? astept parerile voastre..

care au fost cele mai eficiente produse pe care le-ati incercat, schemele voaste magice?  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Feb 11 2006, 09:35 PM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Sweetie, eu am incercat Akneil, si pastilele si crema, si sunt ok, eu cred ca merg bine, mai ales in cazurile usoare! Si ceea ce e important, ca nici nu sunt agresive ca alte tratamente!

Cat despre scheme magice, mai greu... toate le cautam, dar succesul e foarte relativ.

Uite mie de exemplu mi-au placut Retin-A/Smooderm, pentru microchisturi (nu le-am incercat niciodata pe toata fata), Brevoxyl pentru inflamatii, Keracnyl pentru netezirea pielii, Zeniac pentru matifiere, uleiul Lotus de la Clarins pentru echilibrarea pielii fara a o agresa, Sensibio H2O pentru curatare si Ictyane/Sebium Creme pentru hidratare.

In momentul asta, din cauza tratamentului cu Sotret, folosesc putine produse: crema pentru conturul ochilor, Sensibio H2O pentru curatare, Sebium creme pentru hidratare, si local, pe imperfectiuni, Brevoxyl. Cateodata, dar rar, cand vreau sa mai fac un gomaj (a propos, eu il fac numai cu buricele degetelor, fara sa folosesc un produs anume), mai folosesc sapunul Fresh Farmacy de la Lush, si tot asa, cateodata Zineryt si crema de galbenele.

La mine problema e ca am tenul foarte sensibil - de ex. acum nu prea mai am imperfectiuni, dar am niste mici pete rosii de deshidratare, nu se vad foarte bine, dar imediat ce tenul e agresat de ceva (frig, vant, un material mai aspru, orice), reactioneaza. Si asta nu-mi place deloc, mai ales ca apoi trec destul de greu petele respective, cu toate cremele mele hidratante si calmante. Si alta problema e ca n-am rabdare cu tratamentele, eu ma astept sa vad rezultate repede, si de multe ori sunt dezamagita (logic). Si uite-asa trec de la un tratament la altul, cu toate ca ar fi mai bine poate sa perseverez...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Feb 11 2006, 09:36 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



BTW, vad ca pare a fi foarte eficient ceaiul detoxifiant - spusese cineva pe eva ca l-a folosit cu succes, si acum vad ca povestea e confirmata si de 17girl, cred ca e o alternativa care merita incercata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 11 2006, 10:25 PM
Post #4


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



:offtopic:
Angelito ce fel de crema contur pt ochi folosesti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Feb 12 2006, 01:10 AM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Ari, am o crema de la Lancome, cred ca Primordiale sau ceva de genul, ma uit pe flacon si voi scrie exact. Mie imi place mult, desi n-as putea zice ca e miraculoasa (dar unde-or fi produsele astea miraculoase?!  :D)...

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 12 2006, 03:06 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



angelito, te inteleg perfect, si eu am un ten sensibil si imi raman urme rosii imediat daca vreau sa imi scot ceva de pe fata, nici macar nu apuc sa imi scot punctul respectiv.. :-[  trec pana la urma, dar ma enerveaza ca le fac pur si simplu degeaba, nici nu reusesc sa scot ce am eu in momentul ala pe fata si imi mai ramane si semn.. :frustraree:
eu folosesc isotrexin, dar mi se pare ca nu  are rezultate deloc, aproape nici un efect..de fapt nici nu stiu ce as putea folosi pentru tenul meu(cu unele semne si mici gauri). dermatoloaga mi-a spus sa ma dau cu isotrexin; nu stiu cat de buna e, cand i-am spus ca  foloseam brevoxyl a inceput sa rada si cica "ce-i ala?" si cand i-am zis de Avene (gelul, cremele), sa nu mai dau banii pe toate prostiile.. :o
angelito, avand in vedere ca tu stii mult mai multe decat foarte multi dermatologi :), ce ma sfatuiesti sa folosesc? cred ca mi-ar trebui ceva pentru regenerarea pielii, cicatrizare..
:-* :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 13 2006, 10:25 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



ma bag si eu, un pic off-topic, dar ma tot uit de ceva vreme la uleiul Lotus de la Clarins si nu ma pot decide daca sa-l iau sau nu. angelito, l-ai folosit tu? am tot citit pareri pro si contra, aceleasi ca si in cazul celebrelor uleiuri de demachiat de le Shu Uemura. cica, uleiul ar astupa porii de fapt. si pt ca imi recunosc tenul in descrierea ta, tare bine mi-ar prinde sa stiu daca l-ai incercat tu.
merci si sa aveti o saptamana frumoasa!  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Feb 13 2006, 09:12 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Monicutza, am folosit uleiul Lotus cateva luni bune - nu stiu de ce am renuntat sa-l mai folosesc, de fapt, pentru ca mie mi-a facut bine, nu mi-a astupat porii, nu m-a iritat. Este un produs delicat, care trateaza fara sa agreseze, si este si emolient. Contine uleiuri vegetale necomedogene si uleiuri esentiale cu efect antiseptic. Cat l-am folosit am avut tenul ok, n-am avut probleme cu el - il aplicam seara pe toata fata, iar dimineata foloseam crema Zeniac pe zona T (crema antiacneica, o foloseam pentru efectul matifiant), si Ictyane de la Ducray in zona obrajilor. Si totul era ok! Deci eu una il recomand, este un produs bun dupa parerea mea, nu pot spune ca e miraculos, dar e bun. Si cred ca nu toate uleiurile blocheaza porii...

Sweetie, daca ai tenul asa sensibil, trebuie sa nu-l mai atingi in nici un fel. Adica sa aplici produse adecvate si atat. Acum nu inteleg exact de ce produse ai nevoie, adica ce probleme ai si ce vrei sa tratezi. Isotrexinul nu mi-a placut nici mie deloc, in primul rand are o textura imposibila si un miros oribil. Deci nici macar nu l-am putut folosi!

Brevoxyl este util daca ai inflamatii, daca vrei ceva numai pentru semne, ti-as recomanda Retin-A/Smooderm si ceva cu acizi de fructe. Dar la tenul tau sensibil trebuie totul utilizat cu maxima prudenta, de ex. poti aplica 2 nopti pe saptamana Retin-A, si alte doua nopti o crema cu AHA (Keracnyl, Diacneal etc.), si trebuie permanent sa hidratezi pielea cu o crema performanta (Ictyane, Lipobase Repair, Physiogel). Produsele de curatare trebuie sa fie extrem de delicate. Insa, acest tratament este unul de termen lung, deci trebuie sa ai multa rabdare si sa fii foarte precauta! Imi pare rau ca la noi nu se gasesc produse cicatrizante, calmante si hidratante foarte performante (sau nu stiu eu de ele), dar mai caut...

Cat despre atitudinea dermatologului, nu mi-o explic... >:( :frustraree:, dar nimic nu ma mai mira deja...

Pupici si succes :-*!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 15 2006, 03:42 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



multumesc mult, angelito, la fel de draguta ca de obicei  :-*
am renuntat la Sebium AKN, nu-mi facea nici un bine si am revenit la Cleanance K si deja se vede o imbunatatire spre mirarea mea..poate si datorita lotiunii Tea Tree Water de la Lush.. tenul arata mai proaspat, mai intins, sper sa se duca de tot semnele in timp.. oricum dupa ce termin Cleanance, o sa incerc si Keracnyl, daca spui ca a fost bun.. :P retin-a mi-e foarte frica sa folosesc, tinand cont ca fetele au spus ca la inceput tenul arata ingrozitor(nici nu as putea sa suport asta, la cat de complexata am devenit :-[) si din cate am inteles, si smooderm e destul de agresiv..tu le-ai folosit, daca da, ce rezultate ai avut ?

as incerca si un tratament intern.am vazut si niste capsule Acnetol. uite ce am gasit:

ACNETOL

Indicatii:
in acnee, ca trofic pentru par,unghii,revitalizant.

Administrare:
2cps x 3 ori /zi 5 zile continuand cu 1cps x 3 ori/zi pana la sfarsitul lunii.

Prezentare:
Flacon cu 40 capsule gelatinoase.

Compozitie:
Aloe vera 0.050g/cps,
Echinaceea purpureea 0.100g/cps
Urtica doica 0.140g/cps

Actiune:
Laxativ, detoxifiant, antistafilococic, antiinflamator, antibacterian, revitalizant.
Totalul principiilor active continute in cele trei tipuri de plante determina o actiune complexa: aloe vera - foarte bun laxativ (actiune detoxifianta), echinaceea purpureea cu o foarte buna actiune antistafilococica, urzica cu puternica actiune antiinflamatoare si antibacteriana, dar si revitalizanta.

care ar fi mai bun Akneil sau Acnetol?

te rog mult sa nu te superi pe mine ca te asaltez asa cu intrebari..  :-* te pup si iti doresc un ten cat mai frumos
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Feb 20 2006, 04:28 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Sweetie, da, am folosit Smooderm, dar pentru perioade scurte si numai pe frunte - efectul a fost ca am scapat de toate problemele in 2-3 saptamani. De fapt il foloseam numai cand imi apareau o multime de microchisturi, si asa scapam repede de ele. Pe restul fetei l-am folosit o data sau de doua ori, si m-am iritat, asa ca am renuntat. Dar tenul meu e foarte sensibil oricum...

Cat despre capsulele pentru ten, cred ca sunt bune si Acnetol. Eu n-am luat, dar am luat mult timp Floraderm, au compozitie asemanatoare si sunt ok.

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 06:55 PM