IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Glanda tiroida, Hipertiroidismul
elacaterina
post Feb 4 2008, 08:36 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 76
Joined: 2-February 08
Member No.: 3,204



buna fetele...mi-am facut si eu intr-un final programare la doctor pt un control la glanda tiroida ,spun intr-un final pt ca e activa de aproximativ 5-8 ani dar nu ma deranjeaza foarte mult sunt anumite parti care chiar imi plac si la care nu as prea vrea sa renunt,ex:mananc cat vreau,cand vreau si nu ma ingras,daca trece o zi fara sa mananc pierd 1 kg...dar binenteles si partile rele,ex:stari de nervi,oboseala,insomnii,caderea parului......
Poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi,pt ca la prima vedere asistenta care mi-a facut programarea mi-a spus "aa o sa iei un tratament si mai pui si tu niste carne pe tine"problema este ca eu nu vreau sa mai pun carne pe mine chiar deloc pt ca imi place cum sunt acum si majoritatea persoanelor pe care le-am intrebat au spus ca tratamentul ingrasa si eu nu vreauuuuuu,cum nici asistenta nu e de acord sa imi faca operatie direct,incerca sa ma corupa sa fac tratament si sa nu ma operez ca sunt mica(21 ani)si ca nu este nevoie ca nu e asa de avansata.... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 4 2008, 10:14 PM
Post #2





Musafir






eu zic ca tu slabesti si de la starile de nervozitate , cred ca esti mai agitata de felul tau si te stresezi repede iar din cauza asta si slabesti usor (ca si mine) (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

parerea mea e sa nu iei nici un tratament eu as incerca niste vitamine mai ales calciu care ajuta tiroida si niste MG B6 si bineinteles sa nu te mai enervezi asa repede pt ca starile astea agraveaza f mult tiroida din pacate
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elacaterina
post Feb 4 2008, 10:33 PM
Post #3


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 76
Joined: 2-February 08
Member No.: 3,204



de stresat ma stresez destul de repede dar degeaba sunt eu genul care ii place sa vorbeasca daca nimeni nu o asculta(toate persoanele din casa ma ignora,problemele lor sunt mai importante:)) )
chestia e ca a inceut sa imi fac rau din ce in ce mai mult glanda,ca altfel nu ma duceam la doctor ca o am de mult,dar a inceput sa ma sufoce,am inceput sa transpir foarte mult si daca toata ziua sunt pe net am tot citit pe ici pe colo ca poate sa afecteze si ale organe si modul de gandire si m-am cam speriat.
mi-e frica sa nu ma ingras pt ca nu o sa mai pot sa slabesc,nu am vointa deloc la mancare si m-am si obisnuit sa mananc orice ca nu se pune gram pe mine si cred ca o sa imi fie super greu daca ma ingras.
multumesc pentru raspuns
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 4 2008, 11:57 PM
Post #4





Musafir






e car ca prin stres nu vei rezolva nimic si vei vb singura in continuare si d eacum incolo
ia cand ei au probleme sa incerci sa i ignori si tu sa vada cum e
invata sa ti mai mult la nervii tai
eu cred ca sunt si niste stari de anxietate la tine pt ca si atunic transpira mainile astea se datoreaza tot stresului

eu cand am fost mai mica prin liceu mama m a dus sa mi faca niste analize doctorita a zis hai sa i dam tratamet preventiv (nu au iesit grav analizele) dar a zis ca boala asta se mosteneste, tin minte ca nu le am luat tocmai pt ca azis ca sunt tari si o sa ma ingras (si eu sunt slabuta si pot manca ce vreau)

inainte sa te mai enervezi incearca sa numeri de la 10 descrescator ajuta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elacaterina
post Feb 5 2008, 12:04 AM
Post #5


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 76
Joined: 2-February 08
Member No.: 3,204



ai dreptate chiar nu merita sa ma enervez..o sa incerc chestia cu enervatul suna promitator
legat de fapt ca transpir..nu imi transpira doar mainile...de ex mi s-a intamplat sa fie frrig afara,sa imi fie frig si in 1 min max sunt uda din cap pana in picioare..orcum vreau sa iau pastilele de care ai spus ca rau in nici un caz nu o sa imi faca,ms (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 5 2008, 12:10 AM
Post #6





Musafir






magne B6 chiar nu are ce rau sa ti faca pt ca e pentru nervi el calmeaza si intareste organismul

dar te ai enervat de ai transpirat asa repede sau care a fost cauza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elacaterina
post Feb 5 2008, 12:26 AM
Post #7


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 76
Joined: 2-February 08
Member No.: 3,204



da de obicei cand ma enervez ,ma sperii sau imi e foame,acum am ajuns sa mananc cam cat un barbat la o masa:(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 5 2008, 12:34 AM
Post #8





Musafir






eu zic sa ti faci si glimecia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elacaterina
post Feb 5 2008, 09:53 PM
Post #9


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 76
Joined: 2-February 08
Member No.: 3,204



QUOTE(divi2007 @ Feb 5 2008, 12:34 AM) *
eu zic sa ti faci si glimecia

o am facuta si e in permanenta scadere,nu imi plac dulciurile si fructele...deci imi e destul de greu sa o tin la un anumit nivel
dar de obicei cand incep sa tremur iau o lingurita de zahar sau ceva dulce si imi trece
ms
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albynutza_1123
post Jun 2 2008, 03:19 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 2-June 08
Member No.: 3,991



buna fetelor! ma numesc alina, am 23 de ani, sunt noua pe forum si am si eu o nelamurire...
acum 4-5 ani mi s-a pus diagnosticul de hipertiroidie. acum 2 ani si jumatate am fost operata de chist ovarian drept, cu indepartarea ovarului si a trompei; am urmat pana acum un tratament naturist "Tironorm" pentru glanda si m-am simtit foarte bine. in urma cu o luna si jumatate, m-am dus la un control ginecologic si mi s-a recomandat k metoda contraceptiva Yasmin. in prima luna m-am simtit km rau, insa am continuat sa le iau, am facut pauza de 7 zile, iar knd sa incep a doua folie, mi s-a facut brusc rau. am fost la spital, mi-am facut analiza tsh, care mi-a iesit normala ( 1.1) dar mie tot imi e rau.
medicul endocrinolog mi-a pus diagnosticul de gusa, cu nodul in partea stanga si mi-a spus k nu-mi poate da nici un tratament, pt k altfel m-ar "umfla" si mai rau imi face, insa mi-a prescris Persen pentru linistire, deoarece s-ar parea k problema mea este pe fond nervos... acum am ramas cu mai multe nelamuriri decat inainte. in plus, mi-a spus k nu de la pastile am avut criza, insa eu nu stiu ce sa mai cred. acum mi-a recomandat logest pt k au o cantitate mai mica de hormoni, dar mi-e frica sa le iau .
intrebarea mea este: au sau nu influenta anticonceptionalele asupra tiroidei? si daca analiza mi-a iesit in limite normale, dc totusi imi este rau? ar trebui sa mai fac si alte investigatii?
astept raspunsuri, sfaturi, sugestii de la voi.........multumesc anticipat !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:53 PM