IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sunt mandra ca sunt romanca!
Diana.
post Mar 8 2007, 11:17 PM
Post #21


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nationalism si intentie de creere de topic generator de scandal.
Te rog sa citesti regulamentul forumului. Alte nationalitati au avut poate 1000 de laureati, altii doar unul. Asta nu inseamna ca trebuie sa isi puna cenusa in cap sau sa se simta inferioare altora.
Iti reamintesc: topicul se numeste "sint mindra ca sint romanca", nu alta nationalitate.
Multumesc pentru intelegere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 9 2007, 06:16 PM
Post #22


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



si eu sunt mandra dragelor

va pup
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Mar 10 2007, 07:27 PM
Post #23


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



eu am realizat (iar) zilele astea cat de frumos suna romana..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Apr 11 2007, 09:51 PM
Post #24


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



O prietena draga sufletului meu mi-a spus acum cateva minute ca "viata e compusa din bucurii mici". Perfect adevarat!

Ziua de azi a fost mai buna pentru ca a inceput cu un mic motiv de bucurie. "Campul" de lalele de la Universitate m-a facut pentru o clipa sa cred ca sunt in Jardin du Luxembourg.
(IMG:http://i40.photobucket.com/albums/e244/ala80/Image049.jpg)

Inca un motiv de mandrie! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Apr 12 2007, 01:59 PM
Post #25


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Ala, mergi in herastrau si vorbim dupa aia de lalele (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 28 2007, 05:25 AM
Post #26


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Cristian Mungiu a câştigat aseara la Cannes Palme d'Or!

Pentru Romania si cinematografia nationala, premiul este o distincţie unică. Pelicula este povestea unei tinere studente care trece prin experienţa dureroasă a avortului, în anii '80, la sfârşitul regimului comunist. Criticii au caracterizat filmul ca fiind unul "puternic" şi "şocant".
Cu cateva zile inainte, filmul lui Cristian Mungiu - "4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile" primise Premiul criticii internaţionale tot la Cannes.


Anul acesta, un alt roman a fost premiat la Cannes, dar - din nefericire - post-mortem.
Filmul regretatului Cristian Nemescu a luat Marele premiu al secţiunii Un Certain Regard!
Pe genericul filmului California Dreamin' scrie "nesfârşit", însă regizorul reuşise să termine filmările şi să realizeze un montaj preliminar. Producătorii nu au intervenit în această versiune iniţială, ci au făcut doar mici corecturi, aşa cum însuşi regizorul şi-ar fi dorit să le facă şi aşa cum le-a comunicat editorului de montaj.

Sursa informatiilor: TVR

PS: N-am vazut in viata mea o Margareta Nistor mai fericita ca aseara!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 28 2007, 08:37 AM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



...La 50 de ani de cand regizorul Ion Popescu Gopo a primit distinctia Palme D`or pentru scurtmetrajul "O scurta istorie" , succesul a fost egalat de un alt roman!

Palme d'Or-ul câştigat de regizorul Cristian Mungiu la Cannes pentru filmul "4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile" nu a fost chiar o surpriză pentru echipa filmului considerat favorit de presă şi critici, după cum a declarat unul dintre producătorii peliculei la Realitatea TV, Dan BurlacPalme d'Or-ul câştigat de regizorul Cristian Mungiu la Cannes pentru filmul "4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile" nu a fost chiar o surpriză pentru echipa filmului considerat favorit de presă şi critici, după cum a declarat unul dintre producătorii peliculei la Realitatea TV, Dan Burlac. Acesta a declarat că bugetul filmului era inexistent acum şase luni şi că s-au strâns rapid din mai multe surse aproximativ 650 de mii de euro, o sumă foarte mică pentru producţiile care au câştigat până acum acelaşi premiu.
Ministrul Culturii şi Comunicării din Franţa, Christine Albanel, a apreciat într-un comunicat că filmul "4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile" al lui Cristian Mungiu, care a obţinut trofeul Palme d'Or al Festivalului de la Cannes, "este o mărturie bulversantă a istoriei europene recente", informează AFP
---------------
Potrivit agenţiei NewsIn, marea câştigătoare a secţiunii Quinzaine des Realisateurs din cadrul festivalului de la Cannes a fost pelicula "Control", în care joacă şi actriţa de origine română Alexandra Maria Lara. În ceremonia ce a avut loc vineri, "Control" a obţinut nu mai puţin de 3 distincţii: "Regards Jeunes", premiul pentru "Cel mai bun film" şi "Europa Cinemas Label". Această ultimă recunoaştere implică distribuirea şi promovarea peliculei în 690 de cinematografe din 55 de ţări.
-----------
Bravooo!
(IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
----------------
Filmul California Dreamin` al regretatului regizor Cristian Nemescu a câştigat, sâmbătă seară, marele premiu în competiţia "UN CERTAIN REGARD" a celei de-a 60-a ediţii a Festivalului de la Cannes.

Acelaşi premiu a fost câştigat în urmă cu doi ani de Cristi Puiu cu pelicula Moartea domnului Lăzărescu.

California Dreamin` nu a fost terminat, din cauza accidentului rutier de anul trecut în care şi-au pierdut viaţa Nemescu şi inginerul său de sunet, Andrei Toncu. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Materialul prezentat la Cannes a fost filmul aşa cum fusese aranjat de Nemescu înainte de tragicul accident şi, implicit, fără sfârşitul pe care l-ar fi dorit regizorul.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 7 2007, 10:46 AM
Post #28





Musafir






Macovei, trimisul Marii Britanii
7 Iulie 2007
Flavius Toader

Monica Macovei a fost aleasa de Londra pentru postul de consilier anticoruptie al premierului macedonean.



Ea a fost numita, la inceputul acestei saptamani, in aceasta functie, creata in cadrul unui program european finantat si coordonat de guvernul de la Londra.

Este pentru prima data cand demnitarii din Regatul Unit aleg sa fie reprezentati peste hotare de o persoana care nu este cetatean britanic.Mai mult, este pentru prima data cand un fost oficial roman ocupa un astfel de post.

Consilieri britanici, germani, spanioli, francezi sau austrieci au fost trimisi si in Romania, inclusiv pe probleme legate de lupta anticoruptie, pe toata perioada premergatoare aderarii la Uniunea Europeana.

„Sunt considerati experti in ceea ce fac si primesc un salariu lunar, calculat in functie de bugetul alocat programului pe care il coordoneaza”, sustin surse oficiale de la Bucuresti. Postul de consilier anticoruptie in guvernul macedonean a fost scos la concurs de Ambasada Marii Britanii la Skopje, in primavara acestui an.

sursa: evenimentul zilei
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anne_06
post Dec 21 2007, 01:27 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 17
Joined: 21-December 07
From: Earth
Member No.: 2,874



QUOTE(ala80 @ Jul 5 2006, 09:16 PM) *


Intr-adevar, avem cu ce ne mandri. L-au uitat si pe Parhon, care a inventat insulina!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Dec 21 2007, 05:01 PM
Post #30


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



ala cu insulina era Paulescu (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 09:29 PM