IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Noi cum protejam natura?, Prevenire, reciclare...gunoiul nostru cel de toate zilele
Laryss_A
post Sep 12 2007, 07:17 PM
Post #31


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Da, Claudia, macar de s-ar gasi si la noi containere din alea imartite pe caprarii "hartie", "plastic", "sticla". Cand am fost pe afara , mi-era mai mare dragul sa arunc acolo, ca sa nu ma zic ce ma amuzam sa arunc sticlele cu nerv sa le aud cum se sparg ...terapie curata (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Sper sa aiba ecou proiectul asta si sa mai aflam si de altele. Eu posed ceva timp liber la dispozitie si m-am inscris la ei deocamdata pentru weekendu-ri da o sa ajut daca pot oricand mi se va cere ajutorul. Am mai vorbit cu prieteni care lucreaza prin firme, incerc sa ma zbat cum pot.

Poke, stai linistita, cu cat afla mai multa lume cu atat mai bine. Doamne-ajuta ! Eu chiar cred in chestia asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Sep 12 2007, 07:19 PM
Post #32


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Lary sincer mi s-a strans inima dupa ce am postat mesajul.
Ar fi trebuit sa intreb inainte,dar am fost prea entuziasmata!
Cand o sa ajung in Bucuresti ma bag si eu (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Sep 12 2007, 07:21 PM
Post #33


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Nu iti face probleme , daca sa zicem m-as fi suparat , puteai sterge de unde ai postat mesajul. Totusi daca vrei, trimite-mi pe adresa cu care m-am inregistrat , forumul unde ai postat fiindca as vrea sa vad cum decurg lucrurile. Ah , vroiam sa va spun ca se fac inclusiv intalniri, la un ceai , la o berica, se anunta din timp pe site data cu pricina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Sep 12 2007, 09:33 PM
Post #34


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Uite, am mai gasit pe niste site-uri cateva informatii care mi s-au parut interesante in ce priveste biodegradabilitatea :

batista de hartie - 3 luni
punga de plastic -450 ani
cotor de mar - pana la 6 luni
cutie de aluminiu - pana la 500 ani
muc de tigara - 3 pana la 5 ani
sticla de plastic - pana la 1000 ani
guma de mestecat - 5 ani
sticla de sticla - pana la 4000 ani


Si am aflat , tot de acolo, ca in Ramnicul Valcea exista deja pubelele despre care vorbeam mai devreme
Oare , in Bucuresti, vorba aia, capitala tarii nu se poate face nimic? (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Sep 13 2007, 07:12 AM
Post #35


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



La Valcea exista deja de un an aceste pubele!
Nu degeaba am zis eu ca e cal mai curat oras (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 13 2007, 09:42 AM
Post #36


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



mai intai ar trebui sa invatam sa aruncam la cos si dupa aia sa sortam. sunt atatia care arunca unde apuca!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Sep 13 2007, 02:17 PM
Post #37


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Si la Slobozia primarul inaugureaza pubele doar pentru sticle de plastic!
Meg ai dreptate,insa,avand exemplul nostru (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) poate s-ar mai civiliza si ceilalti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Sep 13 2007, 10:57 PM
Post #38


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Sunt bucuroasa ca am gasit deja cateva firme care nu duceau nicaieri hartia asa ca le-am dat numarul de pe site-ul copacului de hartie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Sep 14 2007, 07:45 AM
Post #39


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Si eu sunt bucuroasa alaturi de tine (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Sep 25 2007, 12:24 PM
Post #40


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



3 noiembrie, ziua de scos deşeurile în stradă

Muncitorii de la salubrizare le vor lua românilor deşeurile chiar din faţa casei

Românii care doresc să‑şi trimită la centrele de colectare echipamentele electronice învechite trebuie să scoată această aparatură în faţa locuinţei, iar societăţile de salubrizare le vor transporta la aceste centre. „Pe data de 3 noiembrie, orice român care vrea să se debaraseze de echipamentele electronice din gospodăria sa nu trebuie să facă altceva decât să le scoată în faţa blocului sau în faţa casei în care locuieşte pentru a fi colectate şi depozitate corespunzător. În aceeaşi zi, societăţile de salubrizare vor strânge toate aceste deşeuri şi le vor transporta spre centrele de colectare", a declarat ministrul mediului, Attila Korodi.

Ministrul a făcut şi un apel către agenţii economici, reamintind că "principiul care funcţionează la nivelul UE spune că poluatorul plăteşte".

Peste 180 de centre de colectare funcţionale

"Producătorii de echipa­ mente trebuie să înţeleagă faptul că businessul nu se termină în momentul în care produsul este vândut.
Orice activitate cu impact asupra mediului trebuie să ia în considerare şi protecţia acestuia. Aşteptarea mea de la sectorul de afaceri, care este cel mai dinamic într-o societate, este ca acest sector, care este motorul dezvoltării, să fie primul care să dea tonul în susţinerea dezvoltării durabile", a mai spus Korodi. Potrivit ministrului me­­di­u­lui, la nivel naţional exis­tă deja 217 centre de colectare a deşeurilor electrice şi electronice, din care 182 sunt funcţionale. Pentru 2008, ţinta de colectare a acestor deşeuri este de 4 kilograme pe cap de locuitor.

Sursa: Adevarul
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 01:04 PM