IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eu cu cine votez?, cronica cetatenilor (ne)turmentati
Fanny
post Oct 22 2008, 08:03 PM
Post #1


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Am primit azi in cutia postala primul fluturas de campanie. (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) semn ca cineva s-a gandit ca si votul meu conteaza!
Recunosc ca de 8 ani n-am ratat nici campanii, nici votari. Poate ar fi trebuit sa ma potolesc, deoarece nu prea mi-au iesit pasentele! Dar iaca ma intarat si de data asta sa cred ca stampila mea pusa pe-un buletin de vot, in cunostinta de personaje politice si platforme, va face diferenta. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Voi ce sentiment aveti la start de campanie electorala pentru parlamentare?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Oct 22 2008, 08:17 PM
Post #2





Musafir






Eu cu cine votez? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Cam asta e sentimentul, din pacate, pentru ca nu stiu pe nimeni promitator, dispus sa faca treaba si sa schimbe ceva in tara asta. O sa ma decid dupa ce urmaresc campaniile si argumentarile tuturora.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Oct 22 2008, 09:58 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Eu stiu deja cu cine votez - am scapat de-o grija . (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) Il cunosc pe unul dintre candidatii la colegiul din cartierul meu - am lucrat pentru el o perioada, si am o oarece incredere in el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 23 2008, 07:47 PM
Post #4


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Eu inca nu mi-am aflat candidatii importanti din colegiu. Dar unul: doamna cu Cocos-ul. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Da pee dansa nu pun stampila nici fripta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 23 2008, 08:42 PM
Post #5





Musafir






Mai...eu cum ma uit din an in pasti la TV-u sunt cam pe dinafara. Dar imi doresc sa aflu. In primul rand cine imi explica si mie ca la omu prost pe scurt cum e cu alegerile astea uninominale? Adica ce o sa fie diferit de alti ani? Eu habar n-am care-i treaba cu colegiile astea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Oct 23 2008, 09:11 PM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



mey, avand in vedere ca acum aproape o luna am primit la iesirea de la munca o crizantema si o ciocolata rom de la pnl-isti si floarea aia inca rezista desi nu i-am schimbat apa, sunt tentata sa cred ca e ceva suspect cu ei (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) dar daca ma gandesc mai bine, e ceva suspect cu toti, chit ca imi aduc sau nu flori sau ciocolata. habar nu am cu cine voi vota, mai am un pic si se face anul de cand am pierdut buletinul si nu am apucat sa imi fac altul, deci ciu ciu vot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Oct 23 2008, 09:45 PM
Post #7





Musafir






Eu NU ma duc la vot. Nici acum,si nici odata. Voturile noastre nu hotarasc decat cine isi va umfla buzunarele mai mult la anu (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 25 2008, 09:22 PM
Post #8


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Un avantaj e ca vom sti ce alesi avem in regiune. Personal, pana acum nu mi-am batut capul sa stiu ce deputati si senatori sunt de Bucuresti si ce fac ei pentru locuitorii din Capitala. Acum, de voie de nevoie, o sa aflu. De votat, tot platforma de partid, o vom vota, deci, aici nu se schimba nimic. Dar macar vom cunoaste si oamenii si nu vom stampila doar partidul X (care credem ne ca va fura si va minti mai putin decat celelalte).
Evident, ca in acest context, lupta nu se va mai da pe idei, ci pe popularitate. In campanie vom descoperi cu uimire un Smarandescu (bodyguardul lui Gigi Becali), o Luminita Angel, un Mircea Diaconu, un Nicolae Furdui Iancu, o Doina Melinte ( (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) )

Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Oct 25 2008, 10:13 PM
Post #9





Musafir






Da, am vazut ca se bat care mai de care pe vedete si pe popularitatea lor (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Nu mai stiu la ce emisiune ma uitam, zicea unu "Pai normal...cum sa nu votezi cu Smarandescu? Acolo e ceva de genul, vine Smarandescu si iti spune "Votezi cu mine" si tu executi, ce sa faci, nu e ca si cand ai avea de ales" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 26 2008, 11:53 AM
Post #10


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Am revenit si cu o explicatie simplisto-tehnicista. Daca inainte se vota pe cricumscriptii (adica judete + Bucuresti), acum se voteaza pe colegii. Inainte fiecare circumscriptie avea delimitate un nr de fotolii de deputat si senator (in functie de cati locuitori erau inregistrati in perimetrul respectiv). In functie de scorurile obtinute la alegeri, partidele isi imparteau locurile. Acum Romania e bucatita pe colegii, vreo 340 cred. Astfel, fiecare partid mare si-a desemnat cate un candidat pentru fiecare colegiu. Exista si partide (ca PNG de exemplu, care si-a stabilit candidati doar pentru unele dintre colegii, unde au considerat ca au sanse de izbanda). Cei care obtin procentul cel mai mare de voturi, ajung in parlament. La Senat, colegiile sunt grupate cate 2 sau 3. (este stiut faptul ca Romania are un deputat la 70.000 de locuitori si un senator la 160.000 de locuitori).

Cautand pe google: bec +parlamentare +2008 veti descoperi site-ul Biroului Electoral Central. Deocamdata nu se regasesc listele cu cantindati, dar puteti vedea in ce colegiu sunteti incadrati.

Legat de ce spune Angel, mai sunt si alte faze demne de Cascadorii rasului. In Capitala, la colegiul 7, s-au inscris atat Dan Voiculescu (care are un istoric lung cu Securitatea), cat si Ioan Talpes (fost consilier pe probleme de aparare si securitate nationala). Talpes a iesit la atacuri dure la adresa contracandidatului inca inaine de campanie, asa ca mai mult pe sustache, decat pe fata, partidul l-a mutat pe asa-zisul Motan Felix la un alt colegiu, unde sa nu aiba cine sa-l invite la duel. (IMG:style_emoticons/default/ph34r.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:45 AM