IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Acte necesare - pentru constructii, casuta noua, amenajari interioare, etc
Ariana
post Dec 8 2005, 03:10 PM
Post #1


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Dragele mele pentru ca tot sunt in domeniu m-am gandit ca in cazul in care aveti nelamuri cu tot ce tine de constructii (si atat cat ma pricep eu)... sunt aici.  :)...
-acte necesare pentru obtinerea certificatului de urbanism, a autorizatiei de constructie
-eventual preturi orientative pentru proiectare (arhitectura,rezistenta,instalatii).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scufita
post Dec 11 2005, 01:07 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 36
Joined: 10-December 05
Member No.: 79



Sunt mai mult decat recunoscatoare ca chiar esti dispusa sa raspunzi la intrebarile astea. Mi-am cumparat un teren si sunt aproape disperata ca nu stiu ce inseamna de acum , ca pasi si ca bani sa imi fac o casa.
Nu inteleg ce anume din atitudinea mea a lasat vreo urma de rautate.
Ma bucuram sincer.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 11 2005, 02:13 PM
Post #3


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Daca vrei poti sa imi dai mai multe detalii despre teren (daca e situat intr-o localitate rurala sau intr-un oras).Pot sa iti trimit legea 50 prin email si mai am si un ghid al clientului in care sunt explicati toti pasii.In cazul in care ai nelamuriri cu drag povestim despre ele.
Sau daca nu ai chef de lectura iti explic eu. :)Brosurica am descoperit-o de caurand si f fericita le-am ofert-o spre studiu unor proaspeti beneficiari.Surpriza insa :) nu au avut chef sa o citeasca si au preferat sa le explic eu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scufita
post Dec 11 2005, 03:44 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 36
Joined: 10-December 05
Member No.: 79



Citesc orice, in orice pozitie. Este foarte bine ca acum, in conditiile in care toata lumea trage cat poate in buzunaraul propriu, sa fiu informata.
Iti trimit mail.
Si probabil ca o sa mai am nelamuriri pe care o sa le postez aici. Inca odata iti multumesc pentru ajutorul oferit , mai ales cand faci toate din credit si banutii sunt putini si numarati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 11 2006, 05:59 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Ariana, am si eu niste intrebari...Este vorba de un teren (deocamdata necumparat), intr-o loc rurala de langa Buc. Imi poti spune si mie care sunt pasii pt a afla daca terenul e construibil (asta inainte de cumpararea lui), si dupa, ce iti trebuie si cam costa aprox ytoate cele pana la constructia casei(de aprox 80mp). Stiu de ex ce acte iti trebuie aici, in grecia, dar nu stiu procedurile din Rom.Daca ma poti ajuta, esti o dulce.
Multumesc.
Daca vrei sa-mi scrii pe email, este tseropouli@yahoo.gr. Dar si aici e ok. :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 11 2006, 08:32 PM
Post #6


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Diotima inainte de a-l cumpara trebuie sa te asiguri ca e totul ok din punct de vedere legal.Repet,am observat la beneficiarii mei ca f multi au probleme din punct de vedere legal cu terenul.
Te-as sfatui de asemenea sa nu achizitionezi un teren mai mic de 500mp.Mie personal imi place sa am o curte mare (chiar daca te orientezi spre o casuta mai mica).
Pasii pt. obtinerea unei autorizatii de c-tie sunt urmatorii:
1.obtinerea certificatului de urbanism unde ti se clarifica procentul de ocupare al terenului,modul in care poti amplasa casa pe sit,avizele necesare obtinerii autorizatiei de c-tie;
Pentru obtinerea certificatului de urbanism ai nevoie de un extras CF,un plan de incadrare in zona si un plan de situatie facut de un arhitect pe care este amplasata casa(acest plan de situatie este orientativ si poate fi schimbata amplasarea casei in urmatoarea etapa -cea a obtinerii autorizatiei de c-tie)
2.studiul geotehnic care iti spune cota de inghet (cat de adanca urmeaza sa fie fundatia mai precis);
3.plan topo dupa caz (daca acesta e cerut in certificatul de urbanism)-din cate stiu eu e o diferenta de cartografiere(sper ca m-am exprimat corect) intre Banat si Ardeal si restul tarii-aici v-a trebui sa te clarifici singura;
3.proiectul de arhitectura semnat de un arhitect cu drept de semnatura;
4.proiectul de rezistenta;
5.proiectul de instalatii.

Si cam atat.Dupa obtinerea autorizatiei urmeaza declararea inceperii lucrarilor si vei avea nevoie de un diriginte  de santier.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 12 2006, 11:23 AM
Post #7


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Din experienta ta, cam cat timp este necesar eliberarii certificatului de urbanism si dupa acceea a autorizatiei de c-tie? Si toata chestia asta cam cat costa (orientativ)?Eu ma gandesc la un teren de aprox 1500-2000mp, 500mp mi se par chiar putini.
Aici, de ex, certificatul de urbanism il scoate proprietarul terenului, inainte de a-l vinde, ca sa ii poata dovedi potentialului cumparator ca terenul in cauza este construibil. Iar daca nu il are, cumparatorul il cere inainte de a se semna actele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Jan 12 2006, 02:35 PM
Post #8


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Certificatul de urbanism dupa lege dureaza maxim o luna iar autorizatia de constructie la fel.
Diotima  am sa iti scriu un mail sau daca vrei putem povesti pe mess.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Jan 12 2006, 08:16 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



ok, poti sa-mi scrii si pe mail sau pe yahoo mess (tseropouli). multumesc :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cygnus
post Jun 2 2006, 11:44 AM
Post #10


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 21
Joined: 14-December 05
Member No.: 98



Ariana, poti sa-mi dai, te rog, o adresa de mail unde sa-ti scriu? As avea nevoie de cateva informatii legate de achizitionarea unui teren si construirea unei case in TM, daca ai timp, bineinteles.

Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:12 PM