IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages V  « < 15 16 17 18 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cosmetice naturale, Care sunt bune si cum se folosesc ?
Cindy
post Feb 1 2010, 01:54 PM
Post #161


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Era vorba despre Atoderm crema simplu sau PP, PO? Se regaseste sub o multime de forme.
Si eu am citit tot pe beaute-test dar erau aproape 200 de pareri si nu am avut rabdare sa citesc tot. (IMG:style_emoticons/default/debile.gif) Oricum, eu il folosesc de putin timp, voi vedea cum se comporta pe termen lung...Compozitia insa nu mi s-a parut prea stralucita, recunosc m-am bazat mai mult pe premiul beaute-test acordat de atatea utilizatoare si rating. Si pe formula de prezentare, ambalajul super practic cu pompita (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Tocmai m-am uitat si eu pe site-ul Glycon, am vazut ca este doar 30 ron laptele de corp...pentru ce cantitate? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shyla
post Feb 1 2010, 02:33 PM
Post #162


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 35
Joined: 4-December 09
Member No.: 7,580



Despre Atoderm pp citisem; deci tu ai crema simpla?
200 ml are Glycon-ul
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shyla
post Feb 1 2010, 10:25 PM
Post #163


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 35
Joined: 4-December 09
Member No.: 7,580



Apropo, am uitat sa te intreb, pe uleiul KTC ai dat cumva 20 Ron pentru 500ml?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 2 2010, 12:56 AM
Post #164


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Coconut-ul meu are 250 ml si cred ca am dat pana in 20 ron (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) , aproape de.
Da, am crema simpla Atoderm, 500 ml, o sa ma tina ceva timp.
200 ml..interesant, cred ca il incerc si eu dupa ce termin cu prioritatile (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (cum ar fi o crema Decleor pe care am pus ochii, Aroma Purete, de mult voiam sa testez ceva Decleor (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) , pacat doar ca sunt atat de scumpe produsele, si alte cateva "urgente" pe lista)

This post has been edited by Cindy: Feb 2 2010, 12:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shyla
post Feb 3 2010, 10:47 AM
Post #165


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 35
Joined: 4-December 09
Member No.: 7,580



La pretul pe care il are poate ajungi sa-l folosesti inaintea celorlalte; spor la cremuit (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 22 2010, 04:23 PM
Post #166


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Dermatologii dau verdictul: nu exista cosmetice suta la suta naturale
Pentru ca s-a tot vorbit in ultima vreme despre pericolul parabenilor din cosmetice, ne-am gandit sa lamurim problema cu ajutorul unui dermatolog.
Desi tot mai multe studii arata ca femeile intra anual in contact cu zeci de kilograme de cosmetice si cu conservantii din ele, realitatea este una: in 2010, nici o femeie care se respecta nu mai poate trai fara sampon, crema de fata, de maini, ruj, farduri etc. Asa ca am stat de vorba cu medicul dermatolog Viviana Iordache, de la clinica Miko Med sa aflam cat de periculoase sunt pana la urma cosmeticele.

Au tot aparut stiri despre pericolul chimicalelor din cosmetice. Cat este adevar si cat este minciuna?
Cosmeticele sunt chimizate de peste 30-40 de ani si doar in ultimii 5-10 ani, consumatorii au inceput sa fie preocupati de compusii chimici despre care se presupune ca ne-ar produce neplaceri. In primul rand, cosmeticele au durata variabila de contact cu corpul uman (de exemplu, o samponare dureaza 2- 3 minute, un antiperspirant ramane toata ziua). In al doilea rand, concentratiile sunt mult sub limitele de siguranta (altfel, nu ar putea sa fie omologate), iar in general suprafetele de contact sunt restranse. Din punctul meu de vedere, in general, nu se compara cu cantitatile pe care la mancam, le bem sau le respiram.

Ati avut paciente cu probleme de piele cauzate de cosmeticele cu multe chimicale?
Cele mai mari probleme sunt legate de folosirea de produse cosmetice nepotrivite, nu atat chimizate sau nechimizate. Singura problema reala este statusul alergic. Daca se declanseaza o alergie, este foarte greu de identificat daca pacienta a folosit multe produse cu multe substante fiecare (o banala crema de fata poate ajunge sa contina 30 pana la 50 substante diferite).

Sunt parabenii unele dintre cele mai periculoase ingrediente?
Unii parabeni sunt toxici, altii se pare ca sunt chiar cancerigeni, dar cantitatile din produsele cosmetice sunt mici.

Sunt mai bune cremele din farmacie fata de cele din supermarket?
Cu siguranta, cremele din farmacie sunt cele mai bune. Unele chiar mult mai bune decat cele din cosmetica de lux. In primul rand, sunt testate serios, timp indelungat, si au cel mai bun profil de siguranta. In al doilea rand, au studii clinice de eficacitate, reale, masurabile si inregistrate. In al treilea rand, sunt diversificate si au indicatii clare, nu sunt panacee. In al patrulea rand, majoritatea au ape termale, sterile, neindustriale, ceea ce scade mult cantitatea si numarul conservantilor.

Daca un produs cosmetic e scump inseamna ca e si bun?
Depinde ce intelegem prin scump. Produsele foarte ieftine - cativa lei - sunt in mod real necontrolate, se obtin din substante ieftine, industriale (vaselina, detergenti, apa de retea). Produsele foarte scumpe - mii de lei - se adreseaza psihologic unei categorii de cumparatori care au de regula asteptari nerealiste. Practic, la un pret mediu, sunt produse cosmetice de calitate, si alegerea trebuie facuta in functie de necesitati si asteptari, nu de pret.

Reprezinta cremele naturale, bio o alternativa buna la cosmeticele clasice?
Lumea nu intelege inca diferenta intre produse naturale si produse bio. Produs natural 100 la suta nu exista in comert. Nu ar putea avea valabilitate mai mare de 3 zile, poate nici atat, cu exceptia unor tincturi (ceea ce inseamna oricum alcool industrial) si uleiuri esentiale care insa nu sunt cosmetice propriu-zise. Se comercializeaza produse ce contin si substante naturale (de obicei plante), conservanti, emulgatori dezinfectanti, coloranti, stabilizatori, parfum in proportii variate. Produsul bio presupune ca plantele continute au fost cultivate bio (fara pesticide, etc) si controlate, dar asta nu inseamna ca acestea contin doar plante.

Cat de periculoase sunt cosmeticele din piata, de la tarabe?
Produsele de pe tarabe sunt greu de controlat ca provenienta (mai pot sa fie si falsuri). In plus, sunt tinute in conditii precare - soare si temperaturi extreme - ceea ce le poate altera.
Exista pericole in a folosi amestecuri babesti de pus pe fata, gen ou cu miere. lamai, castraveti etc?
Acestea nu sunt periculoase.

Care este explicatia faptului ca produsele cosmetice trebuie schimbate dupa o anumita perioada de utilizare?
Nu trebuie schimbate daca sunt bine tolerate si eficiente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monica_s23
post May 29 2010, 12:32 PM
Post #167





Musafir






In legatura cu cremele de care dna doctor vorbea mai sus..Am vazut prin farmacii creme de fata de la marii giganti ai cosmeticelor (gen L'oreal, Vichy si altii), asa ca nu cred ca acele creme sunt mai bune pentru ten, decat cele pe care le gasesti in hipermarket (diferenta e de pret intre ele, cele din farmacii fiind mult mai scumpe). Nu sunt adepta folosirii unor produse ieftine pentru ten, dar nici adepta brandurilor. As vrea sa gasesc ceva de calitate si sa fie sanatos pentru tenul meu, si din pacate il ultima vreme si farmaciile au fost luate de valul marketingului agresiv in ceea ce priveste cosmeticele.

Reason for Edit: nu e necesar sa citezi daca se intelege cui ii raspunzi, in cazul acesta fiind vorba de un post succesiv, astfel devine mai dificil pentru useri sa citeasca posturile. Multumesc pentru intelegere!

This post has been edited by Cindy: May 29 2010, 03:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post May 29 2010, 04:01 PM
Post #168


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Da ai dreptate, marketingul foarte agresiv m-a adus si pe mine in pozitia sa nu vreau sa testez nimic de la L'Oreal& co sau Vichi. Prea bune pentru standardele mele nu sunt, dar chiar daca ar fi, nici nu le mai iau in calcul doar din cauza motivului exprimat. Asta desi eu sunt foarte open-minded la alternative si noutati. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monica_s23
post May 30 2010, 07:29 PM
Post #169





Musafir






QUOTE(Cindy @ May 29 2010, 05:01 PM) *
Da ai dreptate, marketingul foarte agresiv m-a adus si pe mine in pozitia sa nu vreau sa testez nimic de la L'Oreal& co sau Vichi. Prea bune pentru standardele mele nu sunt, dar chiar daca ar fi, nici nu le mai iau in calcul doar din cauza motivului exprimat. Asta desi eu sunt foarte open-minded la alternative si noutati. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Cred ca cel mai bine ne intoarcem la metodele naturiste si incercam sa folosim doar produse organice pentru machiajul si ingrijirea noastra de zi cu zi. Inca sunt la inceputul explorarii forumului vostru, si ma bucur ca nu promovati marci extra-cunoscute doar de dragul brandului si puteti sa oferiti pareri obiective din acest punct de vedere. O sa va urmaresc in continuare si o sa intervin unde cred ca am un cuvant de spus. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post May 31 2010, 10:00 PM
Post #170


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Te asteptam cu drag la toate subiectele!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pages V  « < 15 16 17 18 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 5th June 2024 - 11:23 AM