IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cancerul de col uterin, Informatii, pareri, sfaturi
Diana.
post Aug 3 2007, 08:45 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mesaj de la ion_magda:
QUOTE
buna...este prima oara cand intru pe un forum si nu prea ma pricep..cum merg treburile pe aici...eu am intrat pentru ca ma framanta ceva de mult timp...problema cancerului de col uterin.. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) vreau sa vb cu mai multe fete,femei despre asta , sa aud mai multe pareri...cum sa fac...??? astept raspuns..multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisani77
post Aug 27 2007, 07:05 AM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 1
Joined: 27-August 07
Member No.: 2,099



Buna ziua,
este prima oara cand intru in acest forum si vreau a aflu pareri despre testul pap care mi-a iesit C3.Sunt din Braila si nu prea am incredere in medicii de aici.De aceea m-am programat la Medicover la o doctorita numita Dorobantu.Daca este cineva din Bucuresti as vrea sa stiu daca m-am indreptat bine, si ce teste sa mai cer sa fac ca sa fiu sigura ca nu se transforma in malignitate.
va multumesc anticipat
cristina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionel
post Sep 11 2007, 07:48 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 11-September 07
Member No.: 2,204



Mama a fost depistata cu cancer uterin stadiul 2 , as dori referinte catre un medic chirurg oncolog bun si sfaturi de tratament.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Sep 11 2007, 07:59 PM
Post #4





Musafir






Bine ai venit la noi Ionel.
Imi pare rau pentru mama ta. Din ce localitate esti? Sa stie fetele unde sa te indrume.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 12 2007, 06:42 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bine ai venit, Ionel! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Imi pare rau pentru mama ta. Citi ani are? De unde esti? De cind se simte rau?
Mama mea a fost operata la Institutul Fundeni pentru cancer colorectal si dupa 3 ani se simte foarte bine, desi boala era mai avansata decit a mamei tale. Nu-ti pierde speranta, nu disperati, aveti credinta in Bunul Dumnezeu si totul o sa fie bine! Multa sanatate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionel
post Sep 12 2007, 06:49 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 11-September 07
Member No.: 2,204



QUOTE(angeldust @ Sep 11 2007, 08:59 PM) *
Bine ai venit la noi Ionel.
Imi pare rau pentru mama ta. Din ce localitate esti? Sa stie fetele unde sa te indrume.

Buna seara, mama e din Ilfov dar eu locuiesc in Bucuresti si nu e nici o problema sa merg la oricare din spitalele de aici numai la un medic capabil sa ajung. Acum mama a inceput radioterapie si citostatice la spitalul din comuna Peris. Tratamentul mai dureaza cam doua saptamani. Multumesc anticipat



QUOTE(Maàt @ Sep 12 2007, 07:42 PM) *
Bine ai venit, Ionel! (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Imi pare rau pentru mama ta. Citi ani are? De unde esti? De cind se simte rau?
Mama mea a fost operata la Institutul Fundeni pentru cancer colorectal si dupa 3 ani se simte foarte bine, desi boala era mai avansata decit a mamei tale. Nu-ti pierde speranta, nu disperati, aveti credinta in Bunul Dumnezeu si totul o sa fie bine! Multa sanatate!

Multumesc pt incurajari. Mama are 66 de ani. De aproape doua luni mamei i s-a umflat piciorul drept, a luat antiinflamatoare si degeaba. Asa a plecat apoi cu sora mea si a facut o ecografie care ne-a dezvaluit cauza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 12 2007, 06:50 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Medicii de la oncologie de la Fundeni sint foarte buni. Insa nu se ajunge usor acolo, ai nevoie de trimitere. Mama ta a fost operata? Care exact este diagnosticul? Sint prinsi ganglionii?
Siteurile marilor clinici d eoncologie din strainatate recomanda cu tarie un regim alimentar din care carnea, in general carnea rosie se exclude din alimentatie. Se spune ca proteina animala "hraneste" celula canceroasa. Cit de mare este tumora si unde exact este localizata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionel
post Sep 12 2007, 07:10 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 11-September 07
Member No.: 2,204



QUOTE(Maàt @ Sep 12 2007, 07:50 PM) *
Medicii de la oncologie de la Fundeni sint foarte buni. Insa nu se ajunge usor acolo, ai nevoie de trimitere. Mama ta a fost operata? Care exact este diagnosticul? Sint prinsi ganglionii?
Siteurile marilor clinici d eoncologie din strainatate recomanda cu tarie un regim alimentar din care carnea, in general carnea rosie se exclude din alimentatie. Se spune ca proteina animala "hraneste" celula canceroasa. Cit de mare este tumora si unde exact este localizata?

Tumora se afla in colul uterin, in partea dreapta si are cam 6 cm diam. Nu a fost operata, ni s-a recomandat sa facem intai radioterapie si citostatice pt reducerea in dim a tumorii si apoi operatia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yasmin
post Oct 6 2007, 02:07 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 6-October 07
Member No.: 2,366



salutare!as avea mai multe intrebari legate de vaccinul impotriva cancerului de col uterin!vaccinul se poate face si daca o fata si-a inceput viata sexuala,dar pentru asta trebuie sa faca un test inainte.Intrebarea mea este legata de acest test,daca este gratuit si cum se face si de ce se face!multumesc.astept raspunsuri urgente!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mititik
post Oct 6 2007, 06:29 PM
Post #10


Membru de Onoare
*****

Group: Obsedat
Posts: 703
Joined: 7-December 05
Member No.: 4



Cred ca este vorba de testul HPV. Nu este gratuit si costa destul de mult. In jur de 2 milioane. La noi se face la Institutul Cantacuzino si la IDS parca!
Iti vei putea face vaccinul doar daca nu ai deja virusul HPV in corp!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:45 AM