IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Remedii pentru pori dilatati, Pori dilatati, puncte negre, ten gras samd
suchardine
post Dec 12 2009, 05:18 PM
Post #41


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 12
Joined: 12-December 09
Member No.: 7,623



Am tenul tanar, usor acneic, sensibil si mixt, cu mici imperfectiuni (cateva cosuri, puncte negre, cicatrici acneice, roseata).
Pana acum am folosit Normaderm (Vichy), Ivamat (Ivatherm) si Effaclar Duo (La Roche Posay) - aceasta mi s-a parut si cea mai eficienta in privinta cosurilor si a porilor dilatati (dar nu si a punctelor negre si excesului de sebum).
Ca gel de curatare si demachiant, folosesc Ivapur (de la Ivatherm), de care sunt multumita.
Pentru punctele negre, mi-a placut gelul cu particule abrazive de la Clean&Clear.
Totusi, am observat ca pielea mea arata cel mai bine cand este hidratata corespunzator, fiind si agasata de tratamentele pt. acnee. De aceea, am inceput sa folosesc in zona "uscata" a tenului meu (nu indraznesc sa ma dau si pe nas) o crema hidrantanta de la Champneys, care isi face treaba foarte bine deocamdata.

Pentru punctele albe din jurul ochilor si roseata, dermatoloaga mea mi-a spus ca "se rezolva" cu bisturiul electric (prin electrocauterizare), dar pentru ca nu sunt prea evidente in cazul meu si mi-e cam frica, nu cred ca o sa incerc prea curand.





Go to the top of the page
 
+Quote Post
ojitos
post Dec 18 2009, 05:17 PM
Post #42


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 18-December 09
Member No.: 7,648



Nu a incercat nimeni produsele din gama A-nox,?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ina35
post Apr 28 2010, 05:28 PM
Post #43


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 5-September 09
Member No.: 7,109



salut! Schema mea de tratament e:sol micelara Bioderma, PhotodermAKN Mat, spf 40; crema Glico-A (pt puncte negre), si Effaclar K+ gel de curatare Effaclar . MERGE!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spreadzz
post May 3 2010, 02:39 PM
Post #44


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 5
Joined: 17-March 10
Member No.: 8,202



Si de cate ori pe saptamana te dai cu crema Glico-A am vazut ca cotine acid glicolic 12% parca ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ina35
post May 10 2010, 07:51 PM
Post #45


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 5-September 09
Member No.: 7,109



QUOTE(spreadzz @ May 3 2010, 03:39 PM) *
Si de cate ori pe saptamana te dai cu crema Glico-A am vazut ca cotine acid glicolic 12% parca ?



SALUT! La inceput 2-3 saptamani, doar o seara da si una nu. Apoi in fiecare seara, inainte de culcare. Dimineata, neaparat factor de protectie. Crema Glicol pisca un pic, dar topeste continutul porilor. In primele saptamani porii sunt cam deschisi, dar sunt curati. Acum au inceput sa se inchida. Am o luna si jumatate de tratament si sunt f multumita. Tratamentul trebuie continuat minim 6 luni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ina35
post May 10 2010, 08:07 PM
Post #46


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 11
Joined: 5-September 09
Member No.: 7,109



Effaclar K crema o folosesc in casa, sau daca ploua, sau sera. Pacat ca nu are factor de protectie. Am observat ca nu sunt creme hidratante si cu factor de protectie in gama dermocosmeticelor. Sigur e o strategie de piata. E nevoie de crema hidratanta, desi nu faci coji, dar se simte. Efectul Glicolului se vede din primele 3 zile asupra porilor si nu asupra stratului de keratina (ca la retin). Retin si glicol sunt creme speciale pt tenul f gras, matur si cu puncte negre.
Eu ma hidratez si ma chinui sa beau apa plata. La Effaclar K, dupa 1 luna mi se obisnuieste fata, se adapteaza si efectele scad (sau ma obisnuiesc eu cu imaginea din oglinda si vreau mai mult).Oricum e valabila.
Rog pe cele ce vor citi raspunsul meu, sa mearga la dermatolog!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredana_h
post Jun 10 2010, 05:47 PM
Post #47





Musafir






Buna fetelor!si eu am intampinat aceleasi probleme ca si voi...insa s-au diminuat cand o prietena mi-a spus de o noua tehnologie de curand aparuta in Romania,este vorba de radiofrecventa.Este un aparat(Stop) de reintinerirea tenului,lasa un aspect imbunatatit al tenului,reduce ridurile si liniile fine,micsoreaza pori(ducand la inlaturarea punctelor negre)si aspect imbunatatit al cicatricelor.Eu am facut tratamentul(6 sedinte)si sunt foarte multunita....efect vizibil imediat dar si de lunga durata.Costurile sunt foarte accesibile fata de alte tratamente(de la care eu nu am vazut mari rezultate sincera sa fiu).Mai multe detalii despre tehnologie si salon gasiti pe SPAM. in perioada asta au reduceri la abonamente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marzipan
post Jun 11 2010, 09:40 PM
Post #48


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 12
Joined: 5-May 10
From: Bucuresti
Member No.: 8,485



Clinique pore-minimizer e destul de bun in micsorarea porilor (pe moment adica, nu pentru totdeauna). il tapotati pe zonele unde e nevoie si gata - nu se mai vad porii dilatati, cei deosebit de dilatati se micsoreaza )).
pentru un rezultat real de durata insa cred ca doar o singura siolutie exista -tratament de curatare sistematic la cosmeticiana priceputa (cineva va avea nevoie de el saptaminal la inceput - cele cu tenul cu adevarat problematic, altcineva mai rar - ideea e sa aveti tot timpul porii curati. o cosmeticiana buna va sti si ce produse sa foloseasca sa imbunatateasca starea tenului, sa se pastreze cit mai curat cit mai mult, acasa mai aveti grija de piele, va fi nevoie de curatare la intervale tot mai mari (nu pina la infinit insa (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ), si in timp veti vedea si rezultatul. Verificat! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
nici un miracol care sa faca porii sa dispara din senin, din cite stiu, nu exista inca.. din pacate
si inca ceva - trebuie sa beti suficienta apa (nu lichide, ci anume APA), sa va pastrati nivelul optim de hidratare - cind pielea e dishidrata, poriile se dilata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jun 12 2010, 02:43 AM
Post #49


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Marzipan, ai o cosmeticiana preferata? Ne poti da numele salonului, poate este o informatie utila si pentru alte fete, dar fara adresa de site. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
As vrea sa ma duc si eu la un tratament de curatare in curand... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Anul trecut ma duceam regulat, iar acum nu m-am mai dus...de atunci. :|

This post has been edited by Cindy: Jun 12 2010, 02:43 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marzipan
post Jun 14 2010, 06:45 PM
Post #50


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 12
Joined: 5-May 10
From: Bucuresti
Member No.: 8,485



din pacate inca nu am cosmeticiana in Bucuresti inca, m-am mutat la Bucuresti la inceputul anului. Deocamdata imi fac tratamentele la o cosmeticiana in Chisinau, daca tot ma duc destul de des incolo..
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 09:23 AM