IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Fotografia digitala si tehnica, tot ce tine de tehnica facutului de poze si de prelucrarea pozelor dig
pescarush
post Apr 1 2008, 05:40 PM
Post #11





Musafir






am citit eu aseara missn, dar n-am apucat sa citesc pana la capat. partea a 2-a a lecturii - deseara. este foarte interesant, nu stiam mai nimic de acolo. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zoliky
post May 4 2008, 01:40 AM
Post #12





Musafir






RAW este formatul care permite modificarea pozelor in progamul Camera RAW (Adobe). Modificarile se fac pentru culori sau pentru balansul de alb. De asemenea include faimosul "clone-stamp" care permite retusarea pozelor.

(IMG:http://img212.imageshack.us/img212/7304/zoli2os4.jpg)

Fisierele RAW au o dimensiune mare. Eu folosesc RAW pentru corectarea balansului de alb, de obicei cand lucrez cu mai multe surse de lumina, care au diferite temperaturi de culoare. De exemplu: Blitz (Culoare temp. 5500 Kelvin) + Bec de camera (Culoare temp. 3200 Kelvin).

Dupa parerea mea folositi RAW o saptamana, incercati toate optiunile si veti constata daca este util. JPEG compreseaza unele informatii primite de la senzor si prelucrarea poate fi dificila!

QUOTE
La carte scrie ca formatul raw este pentru o mult mai flexibila prelucrare a pozelor. Mie una nu-mi prea place sa le prelucrez, ori ies bine de la mama lor, ori le arunc. Trebuie sa-mi mai bat capul cu formatul asta?

Nu trebuie sa folosesti RAW dar in cazul in care participi la evenimente importante (nunti, botezuri, etc..) si vrei sa mergi pe sigur, iti recomand formatul RAW. Mult depinde si de tine!

Daca te descurci cu engleza iti recomand cartea lui Bryan Peterson - Understanding Exposure.


This post has been edited by zoliky: May 4 2008, 02:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 4 2008, 10:47 AM
Post #13





Musafir






zoliky, multumesc! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)

Chiar, ce carti bune de fotografie pentru incepatori (asa, ca sa priceapa tot bolovanul, adica si eu (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ) puteti recomanda? Cu placere in engleza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post May 5 2008, 01:10 AM
Post #14





Musafir






Kalua, mie mi-a fost recomandata o carte, am cumparat-o recent, am mai spus pe-aici de ea. Este scrisa de Chris George si se numeste: "Total Digital Photography - Everything You Need to Know from Beginner to Pro".
Inca n-am apucat sa citesc decat primele pagini, dar poate te ajuta sa stii de ea. Mi s-a spus ca este buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post May 5 2008, 03:05 AM
Post #15





Musafir






Kalua, mie mi-a fost recomandata o carte, am cumparat-o recent, am mai spus pe-aici de ea. Este scrisa de Chris George si se numeste: "Total Digital Photography - Everything You Need to Know from Beginner to Pro".
Inca n-am apucat sa citesc decat primele pagini, dar poate te ajuta sa stii de ea. Mi s-a spus ca este buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 12:57 PM