IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Meniuri, cum le alcatuim, la ce avem grija
Cleo
post Jun 16 2008, 05:30 PM
Post #11


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



hehe si-a mai trecut 1 an. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

kalua banuiesc ca tii cont si de temperatura pt ca daca o sa fie prea cald merg mai bine platourile reci si ceva facut pe gratar.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jun 16 2008, 05:45 PM
Post #12





Musafir






Eu pandesc de dupa colt, ca o saptamana mai tarziu e ziua lui fiu-meu (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Nu vrea sa si-o tina anul asta, dar tot fac ceva mai special pentru noi. Acum, nu stiu daca chiar fac meniu, ca ai mei si asa nu se prea omoara cu mancarea, dar ii place mult mancarea italiana, asa ca poate fur si eu niste idei. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Kalua, la multi ani fetei tale!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 16 2008, 06:23 PM
Post #13





Musafir






Prea cald n-o sa fie, in jur de max. 21-23°C. Tocmai de-aia am ales bucataria italiana, ca se potriveste acestei vremi. Si cred ca incepem pe la pranz si ne-ntindem pana spre seara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 16 2008, 08:11 PM
Post #14


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



asa frigut e? la noi e o zapuseala. nici asa nu-mi place.

revenind la meniuri: ce prajiturica faci? tiramisu simplu si bun se potriveste de minune.
antipasti ia uite ce platou dragalas (nu ma lasa sa folosesc photobucket-ul de la munca (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) )
Attached File(s)
Attached File  220dc85e_0ba8_4bf3_a5b5_987861edbc1d.jpg ( 114.45k ) Number of downloads: 7
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 16 2008, 08:19 PM
Post #15





Musafir






Las' ca am tras o cearta cu asta mica din cauza tortului, cica vrea unul frumos. Si am invartit la carti si la reviste si niciunul nu i-a fost pe plac si mai facea si niste fete de-mi venea s-o iau la palme. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Si atunci am zis ca-i bine asa, eu nu-i mai fac nimic, cumparam unul si nu mai am bataie de cap. La care a busit-o plansul si a plecat in camera ei. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

La masa italieneasca cred ca se lasa cu tiramisu ca desert, normal. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 16 2008, 08:31 PM
Post #16


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
stiu, cunosc (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) apropo de zanele astea. am una acasa, iar cand, daca, ajungem la faza cu plansul mie-mi vine sa ma iau la palme. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

on topic, am niste cartulii acasa (stiu ca ai si tu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) dar de dragul ideilor sa vedem ce mai gasesc.

vinetele parmigiana cum suna? ca fel principal (printre alte feluri principale .. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 16 2008, 09:34 PM
Post #17





Musafir






Io acum trebuie sa ma gandesc si la ai mei, care-s cam pe regim. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Si bunatatea de parmigiana am mai facut-o exact de ziua copilului. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Mi-am ales cateva, trebuie sa mai selectez:
antipasti: piatto freddo di ortaggi (platou cu legume), antipasti cu Bresaola si Asiago, bruschetta, insalata caprese. Ciabatta, evtl. si ciabatta cu masline.
primi piatti: supa de linte si varza de Savoia, spaghetti aglio, olio e peperoncino, polenta cu ciuperci si Gorgonzola, spaghetti cu ruccola si parmezan
secondi piatti: pui cu ardei gras, garnitura cartofi cu rozmarin; friptura de porc florentina, garnitura legume; muschiulet de porc umplut, garnitura legume. Salata. (Vreau ceva facut la cuptor sa nu stau la bucatarie la prajit cand oamenii imi sunt la masa)
Desert: tiramisu, platou cu branzeturi

Stau acum si ma uit la ce-am scris si-mi dau seama de urmatoarea chestie: la felul principal nu-i bine sa fac cartofi pentru ca la felul de dinainte o sa am mamaliga sau paste si ar fi prea multe chestii care satura. Deci trebuie ca garnitura ceva usor de tot, spanac, de ex. Sau numai cu salata.

(IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 17 2008, 03:13 PM
Post #18


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



rasfoiam aseara in carte insa ce sa mai zic pe langa meniul tau ca si-asa imi ploua-n gura (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

la deserturi italiene niste crema zabaglione mai suna bine

apoi erau niste idei dragute de facut cu mamaliga aromata cu fines herbes era aplatizata apoi taiata in forma de cartofi pai si ori prajiti in ulei ori dati la cuptor pana se rumenesc insa unsi in prelabil cu putin unt.

tot asa cu mamaliga niste frigarui, cuburile de mamaliga infasurate in sunca de Parma
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 18 2008, 09:52 PM
Post #19





Musafir






Nu pot sa fac 'maliga de-aia, din pacate, are prea multa grasime pentru ai mei. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Zabaione ala bun, nu zic nu, dar e un mic copil pe langa Tiramisu pentru mine. Oricum crema asta e singura care-mi place de la ei, iar m-ai ghicit. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

DEci fac vinete, dovlecei, ciuperci, ardei marinati, sunca de Parma cu pepene galben, insalata caprese. Ciabatta si ciabatta cu masline (painea ramane pe masa)
Apoi minestrone genovese si spaghetti cu usturoi
Apoi muschiuletul de porc umplut numai cu salata (cine vrea, poate manca cu paine, ca italianul)
Tiramisu
Platou cu branzeturi italienesti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 18 2008, 10:53 PM
Post #20


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



mmm ce meniu (IMG:style_emoticons/default/dance1.gif)
de-abia astept poze (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

and where is the wine? Grana padano merge cu vin pan' la loc comanda (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 08:38 AM