IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Atacuri de panica
fortelady
post Jan 19 2006, 05:51 PM
Post #1





Musafir






salut!
cine are, cum se manifesta...
mi-ar fi de mare folos experienta voastra  :) cred ca eu sufar de un 'inceput' de asa ceva (inca reusesc sa le controlez)- ma trezesc noaptea din somn cu o frica imensa - nici eu nu stiu de la ce; inima imi bate sa imi sparga pieptul ... imi dau seama ca e o aiureala si ca nu am de ce sa fiu speriata si ma calmez (inca).
cine mai are atacuri si ce se poate face impotriva lor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 19 2006, 05:57 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



nu am atacuri de panica zic eu (insa ce descrii tu mai sus mi s-a intamplat si mie  :o ), dar simptomele (din cate mi s-a spus) ar fi cele ale unui atac de cord ....simti ca nu mai ai aer si o stare de rau general foarte foarte neplacuta .... am un var care are astfel de atacuri si pana sa-i puna diagnosticul au fugit de cateva ori la urgenta crezand ca o sa aiba infarct, pana la urma l-au diagnosticat si acum urmeaza un tratament adecvat ....

uite un citat dintr-un manual cu care lucrez zilnic

The anxiety disorders consist of a group of relatively distinct syndromes which are characterized by chronic, unrealistic anxiety, often punctuated by acute attacks of anxiety or panic. However a report may make reference to anxiety or depression provoked by stress, or terms such as 'stress reaction' or 'life's stresses' may be provided with little other detail.

Panic attack is a discrete period in which there is the sudden onset of intense apprehension, fearfulness or terror, often associated with feelings of impending doom. During these attacks, symptoms such as shortness of breath, palpitations, chest pain or discomfort, choking or smothering sensations, and fear of losing control are present. Some individuals fear that their attacks indicate the presence of an undiagnosed, life-threatening illness (cardiac disease, seizure disorder). Despite repeated medical testing and reassurance, they remain unconvinced and frightened that they have a serious disease. Others fear that the panic attacks are an indication that they are 'going crazy'.

Panic disorder without agoraphobia is characterized by recurrent unexpected panic attacks about which there is persistent concern. Panic disorder with agoraphobia is characterized by both recurrent unexpected panic attacks and agoraphobia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 19 2006, 06:04 PM
Post #3





Musafir






eu pur si simplu sar din somn si imi dau seama ca sunt speriata (o spaima din aia... cum sa explic, 'animalica' e cuvantul cel mai potrivit care imi vine in minte); sunt constienta ca sunt speriata, imi dau seama ca tremur si imi bate inima si constientizez (inca) ca nu s-a intamplat nimic, ca sunt intreaga si ca e iar un nenorocit de atac. mai nou simt ca ma apuca frica si cand sunt la volan (inainte de a ma urca mai exact); asta presupun ca e o reactie normala ca sunt abia la inceput- pe strada sunt calma. dar ma enerveaza chestiile astea de mor.
am destul de mult stres in general (si la serivici, si acasa) dar nu m-am gandit ca poate sa ma afecteze chiar in halul asta.
daca la inceput cand au aparut eram convinsa ca au o cauza - mama fusese diagnosticata cu cancer, pana s-a lamurit ca nu are a trecut ceva vreme; mama s-a operat e bine merci eu am ramas cu atacurile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 19 2006, 06:27 PM
Post #4


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



forte o vizita la psiholog sau la psihiatru nu strica ..... nu inseamna ca esti nebun daca mergi la sectiile astea, mai bine sa previi decat sa incerci sa vindeci .... asta mi-o spun si mie pt ca si eu sunt putin stresata  de servici si de ritmul trepidant in care traim (cu mama eu am trait the real thing  :( si slava Domnului si mama e bine si bineinteles ca ne afecteaza psihic )  .... asa ca o vizita la medic ar explica multe ....

eu in perioada cand mama a fost bolnava aveam si alte chestii grave care se petreceau si am simtit la un moment dat "GATA! mai mult nu pot suporta!" si medicul de familie mi-a dat trimitere la psihiatru .... dupa ce-am plans una buna la el in birou mi-a dat un pumn de medicamente, la propriu, le-am luat cateva zile si am decis ca e prea mult si ca poate un Extraveral ici si colo n-ar strica .... dar mai bine intai la medic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 19 2006, 06:36 PM
Post #5





Musafir






Eu am suferit si pot sa zic ca inca mai sufar de atacuri de panica , deoarece odata ce faci unul ,esti tot timpul in expectativa pt ca nu stii cand urmeaza altul . E foarte nasoala problema asta.La fiecare , factorul generator de atacuri de panica este altul  : eu le faceam tot timpul in stare de veghe , f rar mi s-a intamplat in somn , si la mine erau generate cel mai probabil de ideea de a pierde controlul aspura unei situatii.

Manifestarea este foarte asemanatoare cu cea a unui atac de cord ,ceea ce nu face decat sa iti amplifice teama pt ca literalmente ai senzatia ca o sa mori dintr-o clipa in alta.

Ce ar trebui sa faci? In primul rand sa nu le neglijezi si sa astepti sa treaca de la sine . Netratate se pot croniciza si nu iti doresc vreo dependenta de calamante sau benzodiazepine in viitor.

Mergi la un psiholog in primul rand, vorbeste cu el . Apoi incearca sa iti ordonezi putin programul de viata , sa nu te stresezi inutil si sa dormi cat mai bine . Niste ceaiuri ( tei,sunatoare) sau calmante din plante ( Sedocalm) te-ar putea ajuta in sensul acesta.
Daca nu faci sport , apuca-te si bineinteles daca ai posibilitatea sa faci yoga sau ceva similar iti va fi de mare ajutor.

In general aceste atacuri au un factor declansator - la tine a fost intamplarea cu mama ta , si al mine a fost ceva similar . Si odata ce au inceput...ai de lucru cu ele . Oricum ,curaj ,problema poate fi rezolvata, dar sa-ti intre bine in cap ca in general nu trece de la sine.

Asa ca pune mana si fa-ti chiar acum programare la cel mai bun psiholog. Te pup si sa ma tii si pe mine la curent cu ce intreprinzi

:-* :-* :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 19 2006, 06:49 PM
Post #6





Musafir






deja daca e de luat pastile eu zic pas. in trecutul nu foarte indepartat sufeream de insomnii (din alea urate de tot) si dupa ce am trecut pe la o armata de medici care m-au sedat cu xanax pana ajunsesem o leguma am zis pas si am oprit orice medicatie (calmante, sedative etc). dupa cateva luni de chin (ca xanaxul e al naiba de scos din tine, si la fel si somniferele cand le iei cu pumnul ani de zile) brusc au disparut. nu am schimbat nimic din ritmul de viata (ba mai mult, mi-am incarcat si mai tare programul) - doar ca acum in general (stiu eu, poate sa pierd o noapte la 2-3 luni) am un somn din ala sanatos, de taran (pun capul pe perna si am adormit; dorm cam in orice conditii daca imi e somn- in tren, autobuz, avion, masina, paturi de hotel, pe jos chiar... ) chiar daca destul de usor (aud zgomotele din jur in unele nopti, dar dimineata ma trezesc odihnita). despre atacurile de cord... niciodata nu mi-am pus problema, pt ca am inima sanatoasa din testele facute pana acuma.
cat despre stresatul inutil e un pic cam greu- ca am o gramada de chestii pe cap si cand mi-e lumea mai draga mai apare cate ceva.
o sa incerc sa merg la un psiholog desi nu prea am incredere in persoane de genul asta (cunosc cativa si nu mi-au facut o impresie buna...);  de povestit viata mea in amanunt unui strain.... sorry, da asta chiar nu as face-o (ca presupun ca o sa se apuce sa imi puna tot felul de intrebari) - cu atat mai putin cu cat nici macar la biserica nu am facut-o si nici nu o sa o fac.  asa ca chiar nu vad cum ar putea sa ma ajute
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 19 2006, 06:52 PM
Post #7





Musafir






Si mai cateva sfaturi :

- in primul rand , desi o sa ti se para ciudat,cauta sa NU te informezi prea temeinic despre cum se manifesta atacurile de panica .De ce? Pt ca inevitabil o sa ti se descrie acolo situatii la care nici nu te-ai gandit pana acum si poti incepe sa faci atacuri de panica si in situatiile respective.In fine , e un mecanism ciudat , dar crede-ma pe cuvant . In schimb alfa cat mai multe despre cum le poti preveni si trata.

- incearca sa stabilesti de ce anume ti-e frica , si sa elimini rand pe rand in mod logic toate motivele .Pt fiecare temere sa ai cel putin 5 argumente solide pt care nu are trebui sa ai acea temere. Cand ai atacul de panica adu-ti aminte de aceste argumente . Cand te trezesti noaptea speriata incearca sa faci urmatorul exercitiu de autocontrol . Spune-ti : "Ok ,am un atac de panica ,stiu cum se desfasoara , la fel de bine stiu ca o sa treaca si apoi totul o sa fie ok ."

- ia magneziu si calciu . Nu am o explicatie pt asta, dar pe mine am impresia ca m-a ajutat .Sunt f dese cazurile in care atacurile de panica fac casa buna cu spasmofilia.

- si nu in ultimul rand, sa nu treaca nici o zi fara sa faci ceva ce iti place cu adevarat si sa faci acel lucru in mod egoist, gandindu-te doar la tine

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 19 2006, 06:56 PM
Post #8





Musafir






Da-mi voie sa te contrazic forte - iti face foarte bine sa povestesti viata ta cuiva . Si stii de ce? Nici macar nu e necesar ca persoana cu care vorbesti sa iti raspunda ceva . Pur si simplu sa te asculte. O sa vezi ca povestind cu voce tare si incercand sa imprimi o logica tririlor tale astfel incat sa le inteleaga si un perfect stranger , incepi sa constientizezi lucruri pe care nu le stiai pana acum despre tine , vezi mult mai clar situatia si de obicei gasesti raspunsuri singura la problemele ce te framanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 19 2006, 06:56 PM
Post #9





Musafir






angel, pai eu CONSTIENTIZEZ ca am un  atac de panica. ca nu am nimic de care sa imi fie frica, si ca e o reactie tembela a corpului meu si ca il pot controla. dar asta nu le impiedica sa apara (asta e problema mea).
am vazut cum se manifesta la altii (am cautat pe net ca de un an de zile am tot avut timp) si nu pot sa zic ca sunt aceleasi simptome. seamana- dar altceva nu are ce sa fie, sunt sanatoasa tun in rest.
merci mult de ajutor  :-* :-*

[edit] pai daca vreau sa vorbesc, vorbesc cu amicii mei sau cu ai mei acasa... si in general sunt foarte logica in ce gandesc si ce fac (defect profesional)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Jan 20 2006, 09:31 AM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Fetelor, eu am avut unul luni la birou, in jurul pranzului, dar parca nu as dori sa vb de asta, ca parca le atrag  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:56 PM