IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sfaturi, experiente, greseli de evitat in afacerea proprie
Diana.
post Jan 14 2008, 05:03 PM
Post #31


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



spatiu mobilier, autorizatii, personal autorizat. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) tate trebe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Jan 15 2008, 10:35 AM
Post #32


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Pink, furnizor de Peggy Sage e Sonya Mod. Cauta-i pe google. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jan 15 2008, 07:06 PM
Post #33


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Nu stiu daca e asta topicul potrivit, asa ca imi cer scuze profilactic. Pana anul acesta exista o reglementare conform careia firmele platitoare de TVA puteau sa achizitioneze un imobil ( sediu) fara sa plateasca TVA-ul. Un fel de "incurajare" care din cate am auzit , de anul asta nu se mai practica. Este adevarat? Nu am gasit nici pe gogle, m-am gandit ca in Monitorul Oficial ar trebui sa fie dar nu am gasit nicaieri. Imi poate explica cineva mai pe indelete despre ce este vorba?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Jan 16 2008, 02:26 PM
Post #34


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Nu ma poate ajuta nimeni? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sleepy
post Mar 16 2008, 02:05 AM
Post #35


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 16-March 08
Member No.: 3,480



Care este metoda de colaborare cu cineva care este inca in perioada de dupa nastere?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 16 2008, 11:14 AM
Post #36


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Cel mai bine te-ai lamuri citind Codul Muncii si Contractul Colectiv de Munca unica la Nivel National pe anii 2007-2010. Le gasesti cu google imediat.

Din cel de-al doilea act cateva prevederi sunt:
Art. 16
(10) Femeile gravide, lauzele si cele care alapteaza nu pot fi obligate sa presteze munca de noapte.

Art. 33
(2) Salariatele gravide, incepand cu luna a V-a de sarcina, precum si cele care alapteaza nu vor fi repartizate la munca de noapte, nu vor fi chemate la ore suplimentare, nu vor fi trimise in deplasare si nu vor putea fi detasate decat cu acordul lor.
(3) La solicitarea Comitetului de sanatate si securitate in munca, angajatorul are obligatia sa evalueze riscurile pe care le presupune locul de munca al salariatei care anunta ca este insarcinata, precum si al salariatei care alapteaza si sa le informeze cu privire la acestea.
(4) Alte drepturi specifice sau alte cuantumuri ale drepturilor reglementate de legislatia muncii pot fi stabilite prin contractele colective de munca de la celelalte niveluri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
girl22
post Nov 20 2008, 09:16 PM
Post #37


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 105
Joined: 8-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 200



QUOTE(fgordon @ Jan 13 2008, 09:48 AM) *
Eu si logodnica mea am vrea sa ne deschidem un salon pentru coafura. Avem cateva intrebari punctuale:

1. Cam ce investitie este necesara (considerand ca banii trebuie imprumutati de la banca)?
2. Ce tip de spatiu ar trebui sa gasim, din punct de vedere al vadului...? Bineinteles, stim ca vadul este important si, cu cat trece mai multa lume pe langa coaforul tau, cu atat mai bine, dar, ma gandesc ca, totusi, un coafor nu e butic, adica poate fi si mai in spate, nu neaparat la un bulevard principal.
3. Nici eu nici logodnica mea nu avem experienta in domeniul coafurii, deci va trebui sa angajam personal. Ce salarii sunt pe piata in domeniu?

Multumesc



Fgordon, eu am firma care distribuie consumabile de unica folosinta pentru saloane : prosoape mani/pedi, prosoape par, rola epilat, ceara unica flosinta, chiloti, papuci etc. Garantez cele mai mici preturi de pe piata. Daca esti interesat nu ezita sa ma contactezi pentru oferta pe privat. Succes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dixy
post Feb 4 2009, 07:36 PM
Post #38


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 120
Joined: 8-April 08
From: Constanta
Member No.: 3,654



Vad ca nimeni nu a mai scris in topic-ul asta,dar scriu eu ca sunt de actualitate.
Mi-am deschis o agentie de publicitate incepand cu iulie 2008,si pana in prezent pot spune ca e ok,insa sunt valuri valuri.Stresul este mare de tot.Nopti nedormite,ganduri negre...Ideea este sa fi optimista.Ce sfat va pot da,cu toate ca nu sunt singura care spune sa aveti grija cu cine va asociati daca va asociati.Mie imi vin tot felul de oferte tentante de la diverse persoane si de la prieteni insa refuz frumos.Mai bine de unul singur ! Eu am avut deja o experienta negativa groaznica,si nici macar nu imi este asociat.Respectivul este fratele iubitului meu.
Printre altele, principalul este sa fi FOARTE BINE ORGANIZATA SI CHIBZUITA LA CHELTUIELI.De retinut :Banii societatii,nu sunt banii TAI !

Ce ma bucura in ziua de azi sunt 3 lucruri mari si late :
1) Nu mai trag pt altul
2) Am invatat sa imi gestionez corect patrimoniul
3) Sa nu mai am incredere in nimeni.

Va pup dulce
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 5 2009, 01:54 AM
Post #39


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Agentie de publicitate? Foarte tare! Succes in continuare! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Ce servicii oferi? Cum merge cu clientii?

This post has been edited by sweet_girl: Feb 5 2009, 02:02 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 19 2009, 02:17 PM
Post #40


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si inc un sfat:

NU va tutuiti NICIODATA cu vreun client sau furnizor! Sub nici o forma! Altfel va crede ca va trageti de sireturi, daca nu cumva va este superior! (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Mie-mi creste tensiunea instant cind cineva imi spune pe numele mic. Ma scoate din sarite si ma fac arici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 11:52 PM